مهران محمدی امین

1401\06\30 17:07:11


رویای یک شاسی بلند ارزان و جذاب؛ داچیا مانیفستو رونمایی شد

داچیا که برند اقتصادی و ارزان‌قیمت رنو محسوب می‌شود، از یک خودروی مفهومی بسیار خاص رونمایی کرد. این کانسپت مانیفستو (Manifesto) نام دارد و از یک پیشرانه تمام الکتریکی بهره می‌برد. داچیا مانیفستو علاقه برند ...

داچیا که برند اقتصادی و ارزان‌قیمت رنو محسوب می‌شود، از یک خودروی مفهومی بسیار خاص رونمایی کرد.

این کانسپت مانیفستو (Manifesto) نام دارد و از یک پیشرانه تمام الکتریکی بهره می‌برد. داچیا مانیفستو علاقه برند رومانیایی به جلب نظر مثبت ماجراجویان و تولید خودروهای آفرود را نشان می‌دهد. با این حال، این مدل مفهومی قرار نیست راهی خطوط تولید شود و فقط قدرت طراحی و ایده‌پردازی داچیا را به نمایش می‌گذارد.

داچیا مانیفستو، یک فورد برانکوی اقتصادی

مانیفستو را می‌توان نسخه اقتصادی فورد برانکو دانست! داچیا این کانسپت را بر مبنای فلسفه «هر چه کمتر، بهتر» خلق کرده و در آن خبری از در، شیشه‌های جانبی و شیشه جلو نیست.

علاوه‌بر این، برخلاف خودروهای رایج که دارای دو چراغ اصلی هستند، در داچیا مانیفستو شاهد بکارگیری تنها یک چراغ اصلی هستیم! جالب اینکه این چراغ ثابت نیست و راننده می‌تواند با جداسازی از بدنه، به عنوان چراغ قوه از آن استفاده کند.

این مفهومی برای سیستم اینفوتینمنت هم نمایشگری ندارد، چرا که مثل تریم‌های رده‌پایین از ساندرو و لوگان باید از تلفن همراه به عنوان نمایشگر استفاده کرد.

داچیا جدیدترین کانسپت خود را برای تجربه هیجان در محیط‌های آفرود طراحی کرده؛ از این رو کابین چنین خودرویی طبیعتا به خاطر ذاتی که دارد، خیلی زود کثیف می‌شود. به همین خاطر فضای داخلی داچیا مانیفستو کاملا قابل شستشو است. در کنار این، پوشش صندلی‌ها قابل جدا شدن هستند و می‌توان از آنها به عنوان کیسه خواب در مواقع ضروری استفاده کرد.

تبلیغات
لاینر و چراغ خطی لاله زار
لاینر و چراغ خطی لاله زار

چراغ خطی و لاین نوری لاله زار ارائه چراغ خطی و لاینر برند های 4m فورام اکووات داتیس افراتاب شعاع الکتریک شعاع پارس توس بروکس شیله مازی نور و ستاره شمال در بازار لاله زار است - لاینر و چراغ خطی لاله زار - چراغ خطی -

به منظور افزایش کارایی داچیا مانیفستو، مهندسان سقف را ماژولی طراحی کرده‌اند.

این کانسپت از یک پک باتری جدا شدنی نیز بهره می‌برد و مثل اکثر خودروهای برقی جدید، امکان تبدیل آن به منبع تامین انرژی الکتریسیته یا همان پاور بانک وجود دارد.

برای کمک به حفظ محیط زیست، پنل‌های بدنه داچیا مانیفستو از پلاستیک بازیافتی ساخته‌ شده‌اند. در داخل کابین هم داشبورد جنسی از چوب پنبه دارد. تایرهای بدون باد دیگر ویژگی مهم این کانسپت است که نگرانی از پنچر شدن در دل طبیعت را برطرف می‌کند.

این تایرهای حجیم همه‌جارو در کنار ارتفاع زیاد از سطح زمین، توانایی‌های آفرودی مشابه با خودروهای باگی را برای مانیفستو به ارمغان می‌آورند.

با توجه به مشخصات و قابلیت‌های مناسب عرضه چنین مدلی با برند داچیا و قیمت رقابتی، می‌توانست یک خبر خوب برای مشتریان باشد. اما همانگونه که در ابتدا نیز اشاره کردیم، داچیا مانیفستو در حد یک خودروی مفهومی باقی خواهد ماند و خبری از آن در دنیای واقعی نخواهد بود. البته شاید برخی از ایده‌های به کار رفته در این کانسپت بعدا در مدل‌های تولیدی داچیا مورد استفاده قرار بگیرند.

.

.


بازنشر از : دیجیاتو