مهران محمدی امین

1401\07\20 00:52:37


آیا Ryzen 7 5800X3D بهتر از پردازنده‌های Ryzen 7000 است؟

چند هفته قبل AMD از پردازنده‌های سری Ryzen 7000 رونمایی کرد که برای گیمنگ حرف زیادی برای گفتن دارند

چند هفته قبل AMD از پردازنده‌های سری Ryzen 7000 رونمایی کرد که برای گیمنگ حرف زیادی برای گفتن دارند.

این پردازنده‌ها از معماری جدید Zen 4 استفاده می‌کنند که در کل مزایای زیادی نسبت به معماری قبلی به ارمغان می‌آورد. اما قبل از معرفی این پردازنده‌ها، AMD از یک پردازنده‌ی قدرتمند مربوط به نسل قبلی با نام Ryzen 7 5800X3D رونمایی کرد که این مدل بسیار قدرتمند محسوب می‌شود.

گفته می‌شود عملکرد این پردازنده بسیار بهتر از حد انتظار است و حتی برخی بر این باور هستند که نسبت به پردازنده‌های تازه‌نفس سری Ryzen 7000 هم عملکرد بهتری ارائه می‌کند. اما آیا واقعا چنین چیزی صحت دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

پردازنده‌ی Ryzen 7 5800X3D چه ویژگی‌هایی دارد؟

Ryzen 7 5800X3D

Ryzen 7 5800X3D مبتنی بر پردازنده‌ی Ryzen 7 5800X است که در سال ۲۰۲۰ عرضه شد.

این پردازنده مبتنی بر ۸ هسته و ۱۶ ترد (thread) است و حداکثر سرعت ۴.۴۰ گیگاهرتز عرضه می‌شود. وقتی این پردازنده در سال ۲۰۲۰ با قیمت ۴۵۰ دلاری معرفی شد، موقعیت مناسبی در بازار نداشت. از یک طرف پردازنده‌ی نسبتا ضعیف‌تر یعنی Ryzen 5 5600X با قیمت ۳۰۰ دلار به فروش می‌رسید و از طرف دیگر مدل بسیار بهتر Ryzen 9 5900X فقط ۱۰۰ دلار گران‌تر بود.

اما AMD در نهایت موفق شد این پردازنده‌ی شکست خورده را به یک پردازنده‌ی قدرتمند به نام Ryzen 7 5800X3D تبدیل کند.

راز این موفقیت هم قابلیت ۳D V-Cache است. به لطف این قابلیت، پردازنده‌ی موردنظر می‌تواند از چندین لایه برای حافظه کش L3 استفاده کند. هرچقدر هم این حافظه کش بزرگ‌تر باشد، پردازنده می‌تواند نیاز خود به رم را کاهش دهد و با سرعت بیشتری به اطلاعات دسترسی پیدا کند.

زمانی که AMD پردازنده‌ی Ryzen 7 5800X3D را عرضه کرد، این شرکت نوید عملکرد شگفت‌انگیزی را داد.

به طور مشخص یک پردازنده‌ی میان‌رده‌ی متعلق به سری Ryzen 5000 که در اصل برای رقابت با پردازنده‌های نسل ۱۰ اینتل طراحی شده بود، حالا به لطف ۳D V-Cache می‌توانست Core i9-12900K اینتل را شکست دهد. در ابتدا بسیاری از متخصصان با شک و تردید ادعاهای AMD را در نظر می‌گرفتند اما بعد از عرضه‌ی آن، Ryzen 7 5800X3D ثابت کرد که می‌تواند بهترین پردازنده‌ی اینتل موجود در بازار را شکست دهد.

اما در کنار این موضوع، حالا بحث بهتر بودن این پردازنده نسبت به جدیدترین پردازنده‌های ساخت AMD ایجاد شده است. ولی اصلا این برتری حتی اگر صحت هم داشته باشد، آیا اهمیت زیادی دارد؟

آیا Ryzen 7 5800X3D بهتر از پردازنده‌های Ryzen 7000 است؟

Ryzen 7 5800X3D

پاسخ به این سوال پیچیده‌تر از یک بله یا خیر ساده است اما در کل در برخی سناریو‌ها می‌تواند عملکرد بهتری ارائه کند.

همانطور که گفتیم، مهم‌ترین ویژگی Ryzen 7 5800X3D بهره‌گیری آن از فناوری ۳D V-Cache است ولی سری Ryzen 7000 از این قابلیت بهره نمی‌برند.

Ryzen 7 7700X رقیب مستقیم Ryzen 7 5800X3D محسوب می‌شود با این تفاوت که مدل نخست مبتنی بر معماری جدید Zen 4 است. هر دو پردازنده دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته هستند ولی مدل جدید در زمینه‌ی بسیاری از وظایف مربوط به بهره‌وری عملکرد بهتری ارائه می‌کند که با توجه به بهبود و افزایش سرعت هسته‌ها، چنین چیزی قابل انتظار است. اما زمانی که عملکرد این دو را در زمینه‌ی گیمینگ مقایسه می‌کنیم، فاصله بین آن‌ها کمتر از حد انتظار محسوب می‌شود.

در تست‌های گیمینگ، هر دو عملکرد مشابهی را ارائه می‌کند ولی معمولا Ryzen 7 7700X نسبتا بهتر عمل می‌کند.

اما در برخی بازی‌ها، این ۵۸۰۰X3D است که عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. اما وقعیت که ۵۸۰۰X3D را با بهترین تراشه‌ی جدید AMD یعنی Ryzen 9 7950X مقایسه می‌کنیم که مجهز به ۱۶ هسته و ۳۲ رشته است، می‌توانیم ببینیم که تراشه‌ی قدیمی ۵۸۰۰X3D در زمینه‌ی گیمینگ تقریبا عملکرد مشابهی به ارمغان می‌آورد.

البته این موضوع ربطی به عملکرد ضعیف پردازنده‌های جدید AMD ندارد بلکه از قدرت بسیار بالای فناوری ۳D V-Cache برای گیمینگ خبر می‌دهد. بنابراین احتمالا برای گیمرها این سوال پیش می‌آید که آیا اصلا پردازنده‌های سری Ryzen 7000 ارزش خرید بالایی دارند؟

چرا پردازنده‌های Zen 4 از ۳D V-Cache بهره نمی‌برند؟

اگرچه در حال حاضر این پردازنده‌ها مجهز به فناوری ۳D V-Cache نیستند، اما این موضوع به معنای این نیست که در ادامه شاهد راهیابی این مشخصه به پردازنده‌های جدیدتر نخواهیم بود.

بر اساس شایعات منتشر شده، AMD روی این پردازنده‌ها کار می‌کند و در نهایت قرار است با نام Ryzen 7000X3D به دست کاربران برسند.

اما اینکه چرا همین حالا چنین مدل‌هایی تولید نشده‌اند، به نظر می‌رسد ساخت این مدل‌ از پردازنده‌ها کار راحتی نیست و در حال حاضر هم AMD زیرساخت‌های مجهز به فناوری‌های لازم برای ساخت پردازنده‌های مبتنی بر ۳D V-Cache را به ساخت ۵۸۰۰X3D اختصاص داده است. بنابراین در بهترین حالت در سال ۲۰۲۳ شاهد رونمایی از پردازنده‌های تازه‌نفس مبتنی بر این فناوری خواهیم بود.

آیا باید Ryzen 7 5800X3D را به جای سری Ryzen 7000 بخرید؟

اگر به دنبال سیستم قدرتمندی برای حال حاضر هستید، خرید این مدل اصلا غیرمنطقی نیست. اما اگر می‌خواهید به فکر ارتقای سیستم در آینده باشید، خرید این مدل را چندان توصیه نمی‌کنیم.

باید یادآوری کنیم که Ryzen 7 5800X3D مبتنی بر سوکت AM4 است که با معرفی سری Ryzen 7000 عمر آن تمام شده است.

به دلیل همین قدیمی بودن، این سوکت از فناوری‌های قدیمی PCI Express Gen 4.0 و رم‌های DDR4 پشتیبانی می‌کند. البته همین موضوع به معنای ارزان‌تر بودن مادربردهای سازگار با این پردازنده است و در ضمن می‌توانید رم‌ها را با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنید. اما از طرف دیگر، احتمالا AMD دیگر تراشه‌ی قابل توجه و قدرتمندی را برای این سوکت تولید نخواهد کرد.

بنابراین در چند سال آینده نمی‌توانید مدل بهتر این پردازنده را بخرید و در نهایت ناچار به تعویض چندین قطعه‌ی کلیدی خواهید بود.

اما با خرید پردازنده‌های Ryzen 7000، تا سال‌ها خیالتان بابت ارتقای سیستم راحت است. البته طبیعتا مادربردهای مبتنی بر سوکت AM5 و رم‌های DDR5 قیمت بسیار بالاتری دارند. بنابراین با توجه به این نکات، باید دست به انتخاب بزنید.

  • هر آنچه باید در مورد معماری Zen 4 پردازنده‌های AMD بدانید

منبع: MakeUseOf

/*/ .

.


بازنشر از : digimag