محصولات گلخانه‌ای معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری شیلات مدیر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه

1402\03\31 17:25:04


ارتقاء سطح تولید و بهره وری محصولات گلخانه ای و شیلاتی

مدیر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه و شیلاتی معاونت علمی از توسعه و ارتقاء عملکرد زنجیره ارزش دانش‌بنیان به منظور تولید محصولات گلخانه‍ای و شیلاتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نادرقلی ابراهیمی در این بازدید که با حضور نمایندگان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی، استانداری خوزستان و دستگاه های اجرایی استان انجام شد، برنامه‌ها و اولویت‌های معاونت علمی برای توسعه کمی و کیفی گلخانه‌ها، مزارع پرورش میگو، ماهی و سایر آبزیان و روش‌های حمایتی از طرح ها را تشریح شد.

ابراهیمی با تأکید بر پتانسیل‌ها و توانمندی‌های موجود فعالیت‌های کشاورزی در استان خوزستان گفت: با توجه به اینکه بالغ بر ۶۵ درصد آب‌های سطحی کشور در این استان قرار دارد، ضروری است برنامه‌ریزی مناسب برای افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی استان صورت گیرد و قطعا دانش، فناوری و نوآوری بیشترین تأثیرگذاری را در این موضوع دارا است.

مدیر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی افزود: شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان شرایط بسیار مناسبی برای ایجاد زنجیره ارزش تولید میوه‌های گرمسیری در گلخانه‌های با سازه‌های ارزان فراهم می‌کند که می‌تواند با حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری بیشترین بهره‌وری را در پی‌داشته باشد.

وی افزود: دسترسی به آب‌های آزاد، آب‌های سطحی فراوان و همچنین زه آب فراوان و بلا استفاده بخش کشاورزی از فرصت‌های بسیار مناسب برای تولید محصولات شیلاتی از جمله پرورش انواع ماهیان گرمابی و سردآبی، پرورش میگو، توسعه قفس‌های پرورش ماهی و سایر فعالیت‌های مرتبط با آبزی پروری را فراهم کرده، با این وجود ضریب نفوذ دانش و فناوری در این بخش در سطح نسبتا پایینی است و رسوخ دانش، فناوری و نوآوری یکی از برنامه‌های اولویت‌دار معاونت علمی در زنجیره ارزش پرورش انواع آبزیان بوده و برنامه‌های مناسبی در این بخش در حال تدوین و اجرا است.

مدیر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه و شیلاتی معاونت علمی با اشاره به زمینه ایجاد، توسعه و ارتقاء زنجیره ارزش محصولات گلخانه‌ای و شیلاتی با ایجاد کنسرسیوم های دانش‌بنیان که شامل سرمایه‌گذاران، بهره‌برداران، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور بوده، افزود: راهبری، هدایت و حمایت از اعضای کنسرسیوم‌ها به منظور ایجاد زنجیره ارزش در یک چارچوب همکارانه از برنامه‌های اصلی برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی معاونت علمی است.

در ادامه این بازدید شرکت‌ها ضمن ارائه توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها، مسائل و نیازهای خود را مطرح کردند که برای هر کدام تصمیماتی برای پیگیری تا حصول نتیجه اخذ گردید.

در این برنامه مدیرکل دفتر توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان و نمایندگانی از ادارات و موسسات مرتبط در سطح استان نیز حضور داشتند.


بازنشر از : مهر

محصولات گلخانه‌ای

معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری

شیلات

مدیر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه و شیلاتی معاونت علمی از توسعه و ارتقاء عملکرد زنجیره ارزش دانش‌بنیان به منظور تولید محصولات گلخانه‍ای و شیلاتی خبر داد.


پرده زبرا - پوستر دیواری