مهران محمدی امین

1401\07\14 11:22:30


اپل ۵۲٪ از درآمد امسال خود را از فروش آیفون به دست آورده است

آماری که به‌تازگی از درآمد سالانه‌ی اپل منتشر شده نشان می‌دهد این شرکت آمریکایی بخش بزرگی از درآمد خود را از راه فروش گوشی‌های آیفون بدست آورده است اما با این حال توانسته منابع درآمد خود را گسترش دهد

آماری که به‌تازگی از درآمد سالانه‌ی اپل منتشر شده نشان می‌دهد این شرکت آمریکایی بخش بزرگی از درآمد خود را از راه فروش گوشی‌های آیفون بدست آورده است اما با این حال توانسته منابع درآمد خود را گسترش دهد.

اپل در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید گجت‌های هوشمند به حساب می‌آید.

این شرکت عمدتا به خاطر گوشی‌های هوشمندی که تولید می‌کند در بین کاربران سراسر جهان شناخته می‌شود و اتفاقا از راه فروش همین گوشی‌ها بوده که بیش از نیمی از درآمد امسال خود را هم بدست آورده است. این آمار را یکی از کاربران با نام کاربری «آیفون ۱۵ اولترا» در توییتر منتشر کرده است.

البته در اینفوگرافی که منتشر شده، محصولات متعددی را سوا از آیفون‌ها شاهد هستیم. اما در میان تمام آن‌ها، گوشی‌های آیفون توانسته‌اند در طول یک سال برای اپل ۱۹۱٫۷ میلیارد دلار درآمدزایی داشته باشند تا بدین ترتیب ۵۲٪ از میزان درآمد کلی اپل را به خود اختصاص دهند.

البته برخی‌ها معتقد هستند شرکتی تا این اندازه برای درآمدزایی به گوشی وابسته است می‌تواند دقیقا از همان نقطه آسیب ببیند اما اپل توانسته طی چند سال اخیر در زمینه‌های مختلف، خیلی خوب ظاهر شود و اکنون می‌بینیم که در کنار آیفون، از چهار راه دیگر هم درآمد کسب می‌کند.

آیپد، کامپیوترهای مک، گجت‌های پوشیدنی و سرویس‌های بسیار زیادی که این شرکت آمریکایی به مردم سراسر جهان ارائه می‌کند، همان راه‌های دیگر کسب درآمد به حساب می‌آیند که با عملکرد خوب خود کاربران را به استفاده از محصولات اپل مجاب می‌کنند. جالب اینجاست که این شرکت بعد از گوشی‌های آیفون بیشترین درآمد خود را از راه فروش سرویس‌ها بدست می‌آورد که ۱۹٪ از میزان کل را به خود اختصاص داده‌اند.

  • بلومبرگ: احتمال بازگشت تاچ آی‌دی به آیفون بسیار پایین است

آیفون درآمد اپل

آیپدها اگرچه محبوب‌ترین تبلت‌های بازار به حساب می‌آیند اما به خاطر کاهش چشمگیر فروش تبلت‌ها طی چند سال گذشته، جای تعجبی ندارد که می‌بینیم با ۳۱٫۹ میلیارد دلار، کمترین سهم را در میزان درآمد یک سال اپل داشته‌اند. اتفاق جالب دیگری که در این اینفوگراف شاهد هستیم، پیشی گرفتن کامپیوترهای مک از گجت‌های پوشیدنی اپل است.

اگرچه در تصویر بالا می‌بینیم که هر کدام از آن‌ها ۱۰٪ از درآمد کل اپل را تشکیل می‌دهند اما اگر خیلی دقیق نگاه کنیم می‌بینیم که اپل از راه فروش کامپیوترهای مک، ۳٬۲ میلیارد دلار بیشتر درآمدزایی کرده است (۳۴٬۲ در مقابل ۳۸٫۴ میلیارد دلار).

اخیرا یک گزارش منتشر شده مبنی بر اینکه مک بوک ایر جدید که از تراشه‌ی M2 به عنوان قلب تپنده بهره می‌برد حتی باعث نگرانی شرکت‌های سازنده‌ی لپ‌تاپ‌های ویندوزی شده چرا که قیمت بسیار مناسبی دارد و می‌تواند کاربران زیادی را به سمت خود بکشاند. فقط همین محصول به‌تنهایی شاید تا پایان امسال بیش از ۷ میلیون دستگاه فروش داشته باشد. علاوه بر این‌ها، نسخه‌های قبلی با تراشه‌ی M1 هم هنوز در بازار در دسترس قرار دارند و با قیمت پایینی به فروش می‌رسند.

اینطور که به نظر می‌رسد، اپل از زمانی که تراشه‌های اینتل را از کامپیوترهای مک حذف کرده توانسته عملکرد بهتری در فروش داشته باشد چرا که به لطف تراشه‌های M، سطح هماهنگی سخت‌افزار و نرم‌افزار به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

از طرفی انتظار می‌رود سال آینده، تغییراتی را در این جدول شاهد باشیم. به گفته‌ی مینگ‌چی کو، از تحلیل‌گران نام‌آشنای اپل، ظاهرا این شرکت می‌خواهد گوشی‌های سری آیفون ۱۵ را با تفاوت بیشتری در مقایسه با یکدیگر تولید کند. این یعنی قرار است محصولی تحت عنوان آیفون ۱۵ اولترا به‌جای پرو مکس تولید شود که حتی با مدل پرو هم تفاوت خواهد داشت.

بدین ترتیب اپل می‌تواند کاربران را به خرید مدل قدرتمندتر ترغیب کند و سود بیشتری هم از فروش آن‌ها به جیب بزند.

  • ۵ شایعه‌ی مهم در مورد آیفون ۱۵ که باید بدانید

منبع: Wccftech

/*/ . .


بازنشر از : digimag