مهران محمدی امین

1401\08\23 14:57:11


با این انگشتان رباتیکی کوچک می‌توانید حشرات را غلغلک بدهید

محققان ریزانگشت رباتیکی کوچکی طراحی کرده‌اند که می‌تواند با حشرات تعامل برقرار کرده و حتی آنها را غلغلک بدهد.

انگشتان انسان در مقابل حشرات ریز، بسیار بزرگ به نظر می‌رسند و حالا محققان ریزانگشت رباتیک کوچکی طراحی کرده‌اند که می‌تواند با حشرات تعامل برقرار کرده و حتی آنها را غلغلک بدهد.

دانشمندان دانشگاه Ritsumeikan، ریزانگشت رباتیک قابل انعطافی توسعه داده‌اند که به افراد اجازه می‌‌‌دهد با حشرات تعامل داشته باشند.

این انگشت رباتیکی تنها ۱.۱۹ سانتی‌متر طول و ۰.۳۰ سانتی‌متر عرض (0.47 اینچ طول و 0.12 اینچ عرض) دارند که حسگرها را به عضلات پنوماتیکی متصل می‌کنند تا نیروی کافی برای لمس حشره را بدون آسیب‌رساندن به آن ارائه دهد. کاربر انسانی با کمک یک دستکش رباتیکی کوچک می‌تواند آن را کنترل کند.

محققان از این ریزانگشت‌ برای ارزیابی و اندازه‌گیری نیروی واکنش پاها و بدن حشره استفاده کردند. نتایج نشان می‌دهند که نیروی فشار پاهای حشره که در این آزمایش حدود 10 میلی‌نیوتن اندازه‌گیری شده، با تخمین‌های قبلی در مورد فشار پاهای حشرات مطابقت دارد.

ریزانگشت رباتیکی می‌تواند با حشرات تعامل برقرار کند

این فناوری می‌تواند برای مطالعه نیروهای حشرات مانند راه‌رفتن یا پرواز مفید باشد. تیم محققان این مطالعه در تلاشند تا بتوانند از طریق این ابزار رباتیکی، با حشرات تعامل برقرار کنند.

شاید روزی از تلفیق فناوری ریزانگشت‌های رباتیکی و حشرات بتوان با باکتری‌ها و ویروس‌ها نیز تعامل برقرار کرد که می‌تواند در حوزه سلامت نتایج خوبی به دنبال داشته باشد.

این تحقیق هنوز در مرحله اولیه قرار دارد و تیم محققان آن در تلاشند تا بتوانند روی توسعه تعامل با حشرات با ریزربات‌ها کار کنند و به نتایج هیجان‌انگیزی دست یابند. لمس موجودات بسیار ریز و تعامل برقرار‌کردن با آنها موضوع جدیدی نیست و تیم تحقیقاتی Ritsumeikan در تلاش است تا از این طریق بتواند اختراعات جدیدی را به ثبت برساند که برای زندگی انسان مفید باشد.

.

.


بازنشر از : دیجیاتو