مهران محمدی امین

1401\12\09 17:16:21


بهترین شوینده برای پاک کردن لکه‌های روی فرش

اسفندماه و فصل خانه‌تکانی،‌ فرش‌ها معمولا مهمان قالیشویی هستند. چه تمیز باشند و چه کثیف، خانم‌ها ترجیح می‌دهند در خانه‌تکانی، فرش‌های خانه هم شسته شوند.

اسفند ماه و فصل خانه‌تکانی،‌ فرش‌ها معمولا مهمان قالیشویی هستند.

چه تمیز باشند و چه کثیف، خانم‌ها ترجیح می‌دهند در خانه‌تکانی فرش‌های خانه هم شسته شوند. اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که فرش‌ها چقدر نیاز به شستشو دارند. شستشوی مداوم فرش باعث می‌شود الیاف‌ و بافت آنها آسیب ببیند و یا در فرآیند شستشو دچار پارگی شود.

طبیعی‌ است که فرش‌های در مسیرهای پر رفت‌وآمد خانه مثل آشپزخانه یا اتاق پذیرایی، زودتر کثیف می‌شوند و بیشتر نیاز به شستشو دارند.

برای خانه‌تکانی امسال قبل از اینکه با قالیشویی تماس بگیرید یا آستین بالا بزنید برای شستشو. نیازسنجی کنید که فرش‌ها نیاز به شستن دارند یا نه؟! اگر تمیز هستند و چند لک کوچک دارند خودتان می‌توانید با ترفندهایی که در ادامه می‌گوییم برطرف کنید. فرش‌های اتاق‌خواب هم معمولا کمتر کثیف می‌شوند و نیاز سالانه به شستشو پیدا نمی‌کنند.

برای مراقبت از فرش‌ها و صرفه‌جویی در آب و هزینه‌هایتان به یک سوال جواب بدید آیا واقعا همه فرش‌ها نیاز به شستشو دارند؟!

بهترین شوینده برای پاک کردن لکه‌های روی فرش

کمتر لکه‌ای پیدا می‌شود که از ترکیب جوش‌ شیرین و سرکه جان سالم به در ببرد. پس اگر فرش‌هایتان را فقط به خاطر چند لکه می‌خواهید راهی قالیشویی کنید. اول این ترکیب را امتحان کنید و بعد تصمیم بگیرید.

سرکه دارای اسیداستیک است و قدرت تمیزکنندگی بالایی دارید. علاوه بر درخشندگی فرش، موجب از بین رفتن میکروب‌های هم می‌شود. یک فنجان سرکه را با یک فنجان آب مخلوط کنید و محلول به دست آمده را روی لکه‌های فرش اسپری کنید.

قبل از این کار، سعی کنید تکه‌های خشک لکه را به وسیله کارد بردارید. البته طوری این کار را انجام دهید که آسیبی به بافت فرش وارد نشود. بعد از اسپری کردن به وسیله یک برس قالیشویی نرم، محلول را روی فرش بکشید تا لکه از بین برود.

می‌توانید این کار را با یک دستمال نرم هم انجام دهید. چندبار این عمل را تکرار کنید. سپس کمی جوش‌ شیرین روی لکه بریزید فرصت دهید چند ساعت باقی بماند.

این کار باعث می‌شود لکه به‌طور کامل از بین برود و بوی سرکه هم گرفته شود. بهتر است از سرکه‌ای استفاده کنید که بوی کمتری دارد. در مرحله آخر هم جاروبرقی بکشید تا جوش‌شیرین‌های باقی‌مانده از روی فرش جمع شود. 

سال جدید با فرش‌ها چه کنیم؟ | بهترین شوینده برای پاک کردن لکه‌های روی فرش

ریشه فرش‌ها را مرتب کنید

ریشه‌فرش‌ها نقش مهمی در مرتب جلوه‌دادن ظاهر خانه دارد.

تبلیغات
نورپردازی ساختمان - دکوراسیون
نورپردازی ساختمان - دکوراسیون

لایت نور با بیش از 10 سال سابقه در تامین لوازم الکتریکی و روشنایی ساختمان در قلب بازار لاله زار فعالیت می کند

پس اگر قصد دارید فرش‌تان را بشویید مراقب ریشه‌های‌ آن باشید. سعی کنید برای مرتب و سالم بودن ریشه‌فرش‌ها آن‌ها را شانه بزنید. اصلا از چسب پهن استفاده نکنید.

می‌توانید ریشه‌ها را تقسیم کنید و به هم ببافید یا اینکه از محافظ و کاور ریشه استفاده کنید. البته دقت کنید که کاوری که تهیه می‌کنید حتما توری باشد تا مانع پوسیدگی شود. البته اگر خودتان هم دستی به خیاطی دارید می‌توانید با تورپرده‌‍‌های قدیمی کاور بدوزید.

شستشوی فرش در برخی قالیشویی‌ها باعث زرد شدن ریشه، پوسیدگی آن یا جدا شدن از فرش می‌شود.

پس قبل از اینکه فرش‌تان را به قالیشویی بسپارید از تضمین سلامت ریشه‌های فرش مطمئن شوید. کاربرد ریشه‌های فرش، افزایش طول عمر فرش است. پس اگر ریشه‌های فرش‌تان آسیب دیده می‌توانید برای سال جدید آن‌ها را ترمیم کنید.

روفرشی، یک‌تیر و دونشان در خانه‌تکانی

روفرشی به مرتب ماندن و تمیز ماندن فرش‌ها بسیار کمک می‌کند.

پس امسال بعد از این که خانه‌تکانی‌تان تمام شد. روی فرش‌هایتان یک روفرشی بیندازید. روفرشی‌های کشدار انتخاب بهتری هستند.

چون لازم نیست نگران مرتب کردن آن و جمع‌شدنش باشید. از طرفی استفاده از روفرشی می‌تواند تغییری هم در دکوراسیون‌خانه‌تان برای سال جدید به وجود بیاورد. پس اگر دنبال تغییر فرش‌هایتان هستید عجله نکنید با هزینه بسیار کمتر می‌توانید با استفاده از روفرشی‌های طرح‌فرش یک تغییر اساسی در دکوراسیون خانه‌تان به وجود بیاورید.

 

یک سطل رنگ و یک قانون طلایی

اگر طرح و رنگ فرش‌تان، دلخواه شماست و فقط می‌خواهید جلوه بیشتری به این عضو مهم دکوراسیون خانه بدهید. پس با یک سطل رنگ، یک قانون طلایی دکوراسیون را اجرا کنید و به فرش‌تان نمای بیشتری بدهید. با توجه به این قانون، معمولا رنگ دیوارها و فرش، به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته می‌شود.

چرا که می‌تواند درصد زیادی از فضا را پوشش دهد. برای مثال، اگر فرش اتاق ترکیب اصلی آن رنگ آبی است. پس آبی کردن یکی از دیوارها تاثیر بسزایی در جلوه فرش خانه‌ خواهد داشت.

اگر حوصله و شرایطش را دارید یک ریسک طلایی کنید و با یک سطل رنگ، دکوراسیون خانه‌تان را از این رو به آن رو کنید! 

. .


بازنشر از : منبع: فارس