مهران محمدی امین

1401\10\14 13:27:43


تشکیل قطب سنجش از دور برای ارائه خدمات فضایی

رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد: سازمان فضایی ایران بر اساس یک برنامه مدون، ماموریت تشکیل قطب سنجش از دور کشور را به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی واگذار کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی، هادی جلیلی رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران طی سخنانی گفت: با توجه به کاربردی بودن فناوری فضایی سنجش از دور و خدمات ارزنده‌ای که این فناوری می‌تواند به سازمان‌ها و نهادی مختلف ارائه دهد، سازمان فضایی ایران بر اساس یک برنامه مدون، مأموریت تشکیل قطب سنجش از دور کشور را به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی واگذار کرده است.

وی افزود: در این راستا، با تعریف پروژه‌های کاربردی و سرمایه‌گذاری مناسب در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حوزه سنجش از دور، سازمان فضایی ایران در نظر دارد که تمامی خدمات پایه مورد نیاز کسب و کارها و پژوهشگران برای پاسخگویی به نیازهای نهادهای دولتی و خصوصی توسط این مرکز تأمین شود. رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران طبق برنامه ریزی انجام شده، قرار است برای اجرای این پروژه مهم اقداماتی از قبیل تقویت زیرساخت‌های ذخیره‌سازی و پردازشی داده‌ها، تأمین تصاویر ماهواره‌ای، توسعه پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری داده‌ها، توسعه سامانه یکپارچه سنجش از دور، اجرای پروژه‌های کاربردی سنجش از دور در سطح ملی، تشکیل کارگروه تخصصی سنجش از دور و … عملیاتی شود. جلیلی ادامه داد: در این راستا به منظور فراهم آوردن زمینه استفاده بهینه از داده‌های ماهواره‌ای و تسهیل ارائه خدمات ارزش افزوده و همچنین استاندارسازی فعالیت‌ها و رتبه‌بندی شرکت‌ها، مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی در نظر دارد با بهره‌مندی از ظرفیت شبکه همکاران، اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران برای برقراری ارتباط مؤثر بین تمامی فعالان و ذی‌نفعان، ارائه خدمات سنجش از دوری را توسعه بخشد..

.


بازنشر از : مهر

سازمان فضایی ایران

پژوهشگاه فضایی ایران

ماهواره