1401\11\01 17:28:13


ثبت تصویری 10 ترابایتی از کهکشان راه شیری که بیش از 3 میلیارد جرم آسمانی را نمایش می‌دهد

دانشمندان با استفاده از دوربین انرژی تاریک (DECam) تصویری را ثبت کرده‌اند که بزرگ‌ترین کاتالوگ تاریخ از کهکشان راه شیری با یک دوربین است.

دوربین جدیدی در شیلی که مخصوص مشاهده «انرژی تاریک» است، توانسته تصویر حیرت‌انگیزی از صفحه کهکشان راه شیری ثبت کند. این تصویر توانسته 3.32 میلیارد شیء آسمانی را که قبلاً به‌صورت یک‌جا دیده نشده بودند، در قاب خود ثبت کند.

این تصویر با دوربین انرژی تاریک (DECam) متعلق به آزمایشگاه NOIRLab از زیرمجموعه‌های بنیاد ملی علوم آمریکا تهیه شده است که روی تلسکوپ چهار متری «ویکتور ام. بلانکو» در رصدخانه میان‌آمریکایی سرو تولولو (CTIO) قرار داشته است. کاربران حالا می‌توانند ده‌ها ترابایت اطلاعات موجود در این تصویر را که از 21,400 نوردهی جداگانه تشکیل شده است، به‌صورت آنلاین مشاهده کنند.

تصویر حاضر ناحیه‌ای به‌وسعت 13 هزار برابر اندازه ماه کامل در آسمان شب زمین را پوشش می‌دهد و شامل تعداد زیادی ستاره، سحابی و دیگر اجرام فضایی تازه کشف‌شده است. «اندرو سیجری»، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد مقاله‌ای که از این پژوهش در Astrophysical Journal Supplement چاپ شده است، می‌گوید: «ما صرفاً دوربین را به‌سمت منطقه‌ای فوق‌العاده پرتراکم از ستارگان گرفتیم و مراقب شناسایی منابعی بودیم که روی یکدیگر قرار می‌گیرند. با این کار توانستیم بزرگ‌ترین کاتالوگ تاریخ را که با یک دوربین تهیه شده است، بسازیم.»

ابرتصویر کهکشان راه شیری با دوربین DECam

این تصویر جدید، دومین داده منتشر شده از DECaPS2 است که بخش اول آن بیش از دو سال پیش از نیم‌کره جنوبی زمین گردآوری شد. مشاهدات قبلی با طول موج نزدیک مادون قرمز انجام گرفته بود که مشابه تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌تواند پشت ابرهای غباری را ببیند.

دوربین DECam برای قرارگرفتن روی رصدگر انرژی تاریک (DES) ساخته شد و هدف از این رصدگر هم مشاهده انرژی تاریک بود. دانشمندان باور دارند که این انرژی عامل توسعه جهان ماست. DECam چند وقت پیش تصویری 100 مگاپیکسلی از تعامل دو کهکشان با یکدیگر را تهیه و به دانشمندان کمک کرده بود تا یک سیارک احتمالاً خطرناک را که در نور خورشیدی مخفی شده بود هم شناسایی کنند. این تصویر حالا ترکیبی از اطلاعات سایر تلسکوپ‌ها را هم دارد تا تصویری 360 درجه‌ای را از کهکشان راه شیری به‌دست بیاورد.


بازنشر از : دیجیاتو