مهران محمدی امین

1401\06\30 20:37:26


راهکارهایی برای جلوگیری از تغییرات پوستی و خلق‌وخو در پاییز | خوراکی‌هایی که باید در پادشاه فصل‌ها بخوریم

پاییز فصل آخر سال نیست اما ورودش طوفانی است. عوارض تغییر فصل معمولا با آبریزش و عطسه، تغییرات پوست و خلق همراه است اما اگر سابقه بیماری قبلی داشته باشید اوضاع سخت‌تر هم می‌شود. این راهکارهای عمومی و ساده به شما کمک می‌کند تا استقبال آرام‌تری از پادشاه فصل‌ها داشته باشید.

«خودت را از باد پاییز بپوشان» این توصیه مادربزرگ‌ها در روزهای پایانی تابستان را بیشتر ما شنیده‌ایم.

هوای اول صبح و آخر شب خنکی خاصی پیدا کرده و شکایت از خشکی بینی و آبریزش و عطسه رو به افزایش است.

دکتر الهام اختری، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه در این باره نوشت: «برخی افراد با خون دماغ، تغییر فشار خون، تغییر خلق و خو، و تغییرات پوستی به به استقبال پاییز می‌روند زیرا طبیعت پاییز سرد و خشک است! این فصل خصوص برای آنهایی که مزاج گرم و تر دارند، مناسب‌تر و خوشایندتر است.»

با این حال برای سالمندان و افرادی با طبیعت سرد و خشک، شروعی ناخوشایند دارد و می‌تواند موجب تشدید علایم و بروز برخی بیماری‌ها شود. برخی اختلالات گوارشی، اگزما، خشکی پوست و شوره سر، ورم لوزه‌ها، درد مفاصل، دردهای سیاتیکی، بیماری‌های ریه چون تنگی نفس و سرفه، قولنج، کم‌خونی، وسواس و افسردگی، تشدید حملات سردرد و اختلالات خواب از جمله مشکلاتی است که در پاییز امکان تشدید دارند.

دکتر اختری توضیح داد: «به عنوان اولین و مهم‌ترین تدبیر، در معرض باد پاییز نباشید و یک ژاکت یا روپوش برای ابتدای صبح و آخر شب به همراه داشته باشید. خودداری از مصرف فست‌فودها، ادویه‌های تند، ترشی‌ها، بادمجان، عدس، پنیر شور، رُب و سس‌ها، چای پررنگ، شوری‌ها، قهوه، نسکافه، کاکائوی غلیظ به کاهش علائم کمک می‌کند.

مصرف متعادل غذاهایی مانند تخم‌مرغ عسلی، شیرینی‌های طبیعی از شکر و بادام و پسته، مغزها، انجیر، کشمش و مویز، شیره انگور، زیتون، به، سیب، انار، انگور، خربزه، گلابی،‌ سبزی خوردن، شلغم، خاکشیر برای این فصل مناسب‌تر است.

کاهش فعالیت جنسی، پوشاندن سر در زمان خواب و پرهیز از خواب روز، خواب با معده پر، خوابیدن در مکان‌های سرد و دوری‌جستن از خشم، اضطراب و در آخر و از همه مهم‌تر ورزش روزانه به بهبود حال عمومی شما کمک خواهد کرد.

این استاد دانشگاه گفت: «داشتن تحرک بدنی کافی، در کنار معاشرت اجتماعی و خوشدلی کردن و مصرف غذای مناسب، جان و تن شما را از تهاجم باد پاییزی ایمن می‌سازد و باعث کاهش شکایت شما از درد مفاصل و بی‌خوابی و...

خواهد شد.»

. .


بازنشر از : منبع: همشهری آن