مهران محمدی امین

1401\08\23 17:03:54


فناوری ارتباطات جایگاه راهبردی در سیاستگذاری های ایران دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فناوری ارتباطات و اطلاعات، جایگاه راهبردی در سیاستگذاری های ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، در بیست و سومین اجلاس بین المللی شورای رگولاتورهای کشورهای جنوب آسیا که امروز (دوشنبه) در تهران برگزار شد، با بیان اینکه این اجلاس بستر مناسبی است برای بحث و تبادل نظر درباره دغدغه های مشترک رگولاتورهای جنوب آسیا است، گفت: امروزه نیاز به اتصال به شبکه برای انجام امور مختلف، بیش از هر زمان دیگری ضروری است و توسعه خدمات دیجیتال بر بستر شبکه پرسرعت و امن می تواند رفاه و آرامش بیشتری را برای بشر به ارمغان آورد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با درک اهمیت راهبردی فناوری ارتباطات و اطلاعات، جایگاه ویژه ای را در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های خود برای این بخش در نظر گرفته است تا حداکثر استفاده را از این فناوری برای تسهیل زندگی مردم و پیشرفت کشور به عمل آورد. بطوریکه هیات دولت جمهوری اسلامی ایران با تشکیل کارگروه ویژه ای برای توسعه اقتصاد دیجیتال و تفویض کلیه اختیارات هیات وزیران و ریاست جمهور به آن، مسیر توسعه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی و اقتصاد دیجیتال را به صورت ویژه ای دنبال می کند. زارع پور با اشاره به پیشرفت قابل ملاحظه ای که ایران به پشتوانه جوانان نخبه و شرکت های دانش بنیان در توسعه پلتفرم های داخلی و ارایه خدمات دیجیتال بدست آورده است، تصریح کرد: این پیشرفت ها به گونه ای است که امروزه میلیونها ایرانی، روزانه از خدمات دیجیتال بومی از تاکسی اینترنتی و خرید و فروش برخط گرفته تا خدمات برخط پخش ویدئو و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه پهن باند موبایل در تمامی شهرهای ایران و بیش از ۸۷ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار را از دستاوردهای سال های اخیر دانست و اظهار کرد: برای توسعه پهن باند ثابت برنامه بلندپروازانه ای را برای رساندن فیبر نوری به ۸۰ درصد از منازل و کسب و کارهای ایرانی در افق زمانی تنها سه سال در دستور کار قرار داده ایم که دانش و تجربه آن در رگولاتوری ایران در حال انباشت است. وی با اشاره به چالش های نوظهوری مانند تجمیع قدرت و انحصار برخی پلتفرم های جهانی در لایه محتوا و حتی اخیرا در شبکه ارائه اینترنت، در مورد مسئولیت پذیر نگه داشتن آنان برای حفظ حقوق شهروندان و همچنین حمایت از نوآوری و رقابت محصولات و خدمات بومی تاکید کرده و هشدار داد: مجموعه این روندها در فناوری اطلاعات و ارتباطات، توان رگولاتورها و چه بسا در آینده ای نه چندان دور، بقای آنها را تهدید می کند. وزیر ارتباطات با تاکید بر استفاده از نگاههای نو و مکانیزم های فناورانه و همکاری ها و مقررات مشترک منطقه ای و بین المللی برای تنظیم گری فعالیت مسئولانه شرکتهای جهانی، خواستار توسعه استفاده از فناوری های تنظیم گری و مشارکت دولت ها و سازمان های منطقه ای مانند شورای رگولاتورهای جنوب آسیا (SATRC) شد.

وی افزود: نهادهای رگولاتوری نقش عمده ای در برآورده سازی این نیازها ایفا می کنند و می توانند با توسعه چارچوب رگولاتوری، تغییرات ایجاد شده در این محیط پویا را رصد کنند تا حقوق شهروندان کشورهای خود در این فضای جدید و مهم را حفظ کنند. شورای رگولاتورهای کشورهای جنوب آسیا همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آن با حضور سیدمحمد امین آقامیری رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ماسانوری کوندو دبیرکل جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه و روسا و نمایندگان رگولاتوری های ۹ کشور این منطقه، امروز (دوشنبه) در تهران برگزار شد.. .


بازنشر از : مهر

عیسی زارع‌پور

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

رگولاتوری