مهران محمدی امین

1401\07\20 02:50:25


قیمت حافظه SSD در سال 2023 نصف می‌شود

شهر سخت افزار/ تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند قیمت وسایل ذخیره‌سازی کامپیوتر در ماه‌های آینده با کاهشی قابل توجه روبرو خواهد شد. گفته می‌شود این کاهش قیمت حافظه‌های SSD را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد تا قیمت آن‌ها در سال 2023 میلادی به نصف برسد.

شهر سخت افزار/ تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند قیمت وسایل ذخیره‌سازی کامپیوتر در ماه‌های آینده با کاهشی قابل توجه روبرو خواهد شد.

گفته می‌شود این کاهش قیمت حافظه‌های SSD را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد تا قیمت آن‌ها در سال 2023 میلادی به نصف برسد. در ادامه این پیش‌بینی‌ها از قیمت حافظه SSD را بررسی می‌کنیم.در حالی که بسیاری از سازندگان تولید محصولات 3D NAND خود را کاهش داده‌اند، مازاد تراشه‌های حافظه و SSD ها باعث شده تا کاهش قیمت آن‌ها در ماه‌های آینده دور از انتظار نباشد. طبق تحلیل‌های صورت گرفته از آنالیزورهای وبسایت TrendFocus، قیمت حافظه SSD تا نیمه سال 2022 نصف می‌شود.پیش‌بینی کاهش قیمت SSDکاهش تقاضا برای خرید کامپیوتر از سوی شرکت‌ها و مصرف کننده‌ها باعث شده تا فروش بسیاری از قطعات مانند پردازنده و کارت گرافیک با کاهش روبرو شود.

کاهش تقاضا قطعاتی همچون SSD که تولید آن‌ها به نسبت آسان‌تر است را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین تولیدکنندگان بیشتری نیز در این بخش فعالیت می‌کنند تا به مازاد تولید دامن زده شود.شرکت Kioxia گفته تولید ویفرهای 3D NAND را 40 درصد کاهش می‌دهد و مایکرون نیز تولید 3D NAND خود با 232 لایه را محدود کرده است. این تراشه‌ها نقش مهمی در رسیدن حافظه‌های SSD به سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه دارند.

با این حال تعداد بسیاری زیاد تراشه 3D NAND در انبارها، شرکت‌ها را مجبور به کاهش تولید کرده است.Trendfocus انتظار دارد سازندگان فلش مموری بین 40 تا 50 درصد قیمت در ازای هر بیت را کاهش دهند که این مورد می‌تواند قیمت حافظه‌های SSD را تا نیمه دوم سال 2023 به نصف برساند. TrendForce می‌گوید خالی کردن انبارها از درایوها و 3D NAND های ساخته شده حداقل 6 ماه زمان می‌برد و کاهش قیمت نیز حداقل به همین مدت ادامه خواهد داشت.با این حال سازندگان SSD های رده بالای PCIe 5.0 x4 سعی خواهند کرد تا کاهش فروش را با افزایش قیمت این محصولات جبران نمایند. از این رو نباید انتظار داشت قیمت SSD های Gen5 به این زودی کاهش پیدا کند..

.


بازنشر از : آخرین خبر