مهران محمدی امین

1402\10\12 16:08:16


مرگ بازیگر و صداپیشه مطرح سینما در ۹۰ سالگی

آنا اوفلیا مورگویا بازیگر مکزیکی و صداپیشه شخصیت اصلی انیمیشن برنده اسکار «کوکو» که در بیش از ۱۰۰ نقش در سینما، صحنه و تلویزیون ظاهر شده بود، درگذشت.

مؤسسه ملی هنرهای زیبا و ادبیات مکزیک درگذشت او را با اندوه فراوان در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد و گفت که فعالیت هنری مورگویا برای هنرهای نمایشی مکزیک حیاتی است.

مورگویا، که در سال ۱۹۳۳ در مکزیکوسیتی به دنیا آمد، در انیمیشن «کوکو» سال ۲۰۱۷ صداپیشگی ماما کوکوی سالخورده را بر عهده گرفت، انیمیشنی که داستان پسر جوانی را دنبال می‌کند که در تعطیلات مکزیک به سرزمین مردگان می‌رود و راز بزرگ خانوادگی را فاش می‌کند.

«کوکو» برنده دو جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن بلند و بهترین ترانه اصلی شد.

مورگویا قبل از صداپیشگی در انیمیشن برنده اسکار، در مکزیک چهره‌ای شناخته شده بود و در بیش از ۱۰۰ نقش که بیش از هفت دهه تئاتر، سینما و تلویزیون را در بر می گرفت، اغلب نقش منفی را ایفا می‌کرد.

او در مدرسه ملی هنرهای تئاتر مکزیک در رشته بازیگری و تحصیل کرد و اولین نقش او در سال ۱۹۵۴ در نمایشنامه «محاکمه با آتش» بود و نخستین نقش او در سینما نیز یک دهه بعد در فیلم «ترانزیت» محصول ۱۹۶۴ رقم خورد.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

او در سال‌های ۱۹۷۹، ۱۹۸۶ و ۱۹۹۶ برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جوایز بازیگری آریل مکزیک برای فیلم‌هایی چون «ملکه شب» شد و سه بار دیگر هم نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد و رکورد ۵ نامزدی بهترین بازیگر زن بدون کسب جایزه را به نام خود ثبت کرد.

در سال ۲۰۱۱، مورگویا برنده جایزه یک عمر دستاورد از جوایز آریل شد که به چهره‌های مهم صنعت سینمای مکزیک اعطا می‌شود. او یکی از آخرین ستاره های بازمانده از دوران طلایی سینمای مکزیک بود، زمانی که صنعت فیلم این کشور در دهه های ۱۹۴۰ و ۵۰ شکوفا شد.

آخرین نقش او در سریال ۲۰۱۸ «خوزه خوزه: ال پرنسیپ د لا کانسیون» رقم خورد که یک فیلم زندگینامه‌ای تخیلی درباره خواننده پاپ مکزیکی است.

مورگویا در ماه آوریل، در حالی که مدال اینگمار برگمان را از دانشگاه ملی خودمختار مکزیک به دلیل نقشش در صنعت سینما دریافت کرد، به حاضران گفت: «بازیگری اشتیاق زندگی من بوده است، من هرگز برای کسب جایزه کار نکرده‌ام. همیشه عاشق این حرفه بودم که به طور تصادفی آن را پیدا کردم.

خوشحالم و احساس می کنم یک زن بسیار خوش شانس هستم».

. .


بازنشر از : منبع: ایسنا