نتیجه بنچمارک پردازنده Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X منتشر شد به‌تازگی نتیجه بنچمارک قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر دو شرکت اینتل و AMD یعنی Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X م

1401\07\29 18:33:45


نتیجه بنچمارک پردازنده Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X منتشر شد

به‌تازگی نتیجه بنچمارک قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر دو شرکت اینتل و AMD یعنی Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X منتشر شده که نشان می‌دهد نماینده‌ی اینتل در زمینه‌ی پردازش تک هسته‌ای و رقیبش در بخش چند هسته‌ای فوق‌العاده قدرتمند هستند

به‌تازگی نتیجه بنچمارک قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر دو شرکت اینتل و AMD یعنی Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X منتشر شده که نشان می‌دهد نماینده‌ی اینتل در زمینه‌ی پردازش تک هسته‌ای و رقیبش در بخش چند هسته‌ای فوق‌العاده قدرتمند هستند.

اگر خبر مربوط به پردازنده‌های کامپیوتر را دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید که تراشه‌های تولید شده توسط شرکت اینتل غالبا در بخش تک هسته‌ای عملکرد بهتری در مقایسه با نمایندگان AMD از خود به نمایش می‌گذارند اما وقتی به عملکرد چند هسته‌ای می‌رسد، این پردازنده‌های تیم قرمز هستند که بهتر ظاهر می‌شوند.

البته اینتل طی یکی دو سال اخیر تلاش کرده فاصله را با AMD کمتر کند و تا حدودی هم به لطف بهره‌مندی از میکرومعماری هیبریدی موفق به انجام این کار شده است.

کاری که AMD طی چند سال اخیر انجام داده، بیشتر تلاش در راستای بهبود کیفیت قدرت گرافیکی پردازنده‌هایش بوده اما با این حال عملکرد پردازنده‌ها در بخش چند هسته‌ای را هم فراموش نکرده به گونه‌ای که قدرتمندترین پردازنده‌ی این شرکت در برابر قدرتمندترین تراشه‌ی اینتل توانسته عملکرد فوق‌العاده‌ای در بخش چند هسته‌ای از خود به نمایش بگذارد.

هرچند در بخش تک هسته‌ای نتوانسته در حد و اندازه‌های رقیب ظاهر شود.

  • گرافیک‌های سری RX 7000 شرکت AMD احتمالا ضعیف‌تر از سری RTX 40 انویدیا خواهند بود
Core i9-13900KF رایزن 9 7950X

بنچمارک پردازنده‌های اینتل و AMD در بخش تک هسته‌ای

/*/

در این تست که در دو بخش تک و چند هسته‌ای صورت گرفته، تراشه‌ی اینتل Core i9-13900KF موفق شده با کسب امتیاز ۴٫۸۴۴ در بخش تک هسته‌ای، در صدر جدول بنچمارک PassMark قرار بگیرد.

این تراشه‌ی ۲۴ هسته‌ای و ۳۲ رشته‌ای از ۸ هسته‌ی قدرتمند با فرکانس ۵٫۸ گیگاهرتز بهره می‌برد که در صورت لود کامل، توان مصرفی آن به ۲۵۳ وات می‌رسد این در حالی است که توان مصرفی پردازنده ۱۲۵ وات است.

عملکرد عالی Core i9-13900KF آن را با ۱٫۱۵٪ امتیاز بیشتر بالاتر از Core i9-13900K، با ۹٫۹۲٪ امتیاز بیشتر بالاتر از پردازنده‌ی نسل قبل یعنی Core i9-12900KS و در نهایت با ۱۱٫۷۴٪ امتیاز بیشتر بالاتر از تراشه‌ی رایزن ۹ ۷۹۵۰X (با امتیاز ۴٫۳۳۵) قرار داده است.

این تراشه با اختلاف خوبی توانسته بالاتر از سایر پردازنده‌ها سریع‌ترین پردازنده‌ی کنونی در بخش تک هسته‌ای لقب بگیرد.

البته این برتری به صورت کامل نیست.

یعنی اگرچه در بخش تک هسته‌ای این نماینده‌ی اینتل بوده که موفق‌تر ظاهر شده اما در بخش چند هسته‌ای قافله را به نماینده‌ی AMD باخت.

Core i9-13900KF اگرچه پردازنده‌ی توانمندی است و توانسته امتیاز ۶۴٫۲۷۳ را در این بخش کسب کند، اما با یک اختلاف بسیار نامحسوس پایین‌تر از نماینده‌ی تیم قرمز قرار گرفت.

رایزن ۹ ۷۹۵۰X توانست در این بخش امتیاز ۶۴٫۲۹۱ را کسب کند.

Core i9-13900KF رایزن 9 7950X

بنچمارک پردازنده‌های Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X در بخش چند هسته‌ای

/*/

این امتیازها در شرایطی به دست آمده که پردازنده‌ی اینتل مثل سری Alder Lake از سوکت LGA 1700 پشتیبانی می‌کند در حالی که سری رایزن ۷۰۰۰ فقط از سوکت AM5 پشتیبانی می‌کند و از طرفی قیمت رایزن ۹ ۷۹۵۰X هم به مراتب بیشتر از اینتل Core i9-13900KF است.

البته یک نکته که وجود دارد این است که Core i9-13900KF از پردازنده‌ی گرافیکی مجزا بهره نمی‌برند اما از آن طرف نماینده‌ی AMD به تراشه‌ی گرافیکی مبتنی بر RDNA 2 مجهز شده است.

از طرفی نماینده‌ی AMD این امتیاز را در حالی به دست آورده که هسته‌های کمتری هم از رقیب دارد (۱۶ هسته و ۳۲ رشته) و این یعنی معماری ساخت تراشه‌های نسل جدید AMD به نظر بهتر از معماری پردازنده‌های رقیب است.

با این حال در حال حاضر انتخاب بین دو تراشه به این بر می‌گردد که کاربران در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند.

  • AMD تولید پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ را کاهش می‌دهد

منبع: NotebookCheck

/*/


بازنشر از : digimag

به‌تازگی نتیجه بنچمارک قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر دو شرکت اینتل و AMD یعنی Core i9-13900KF و رایزن ۹ ۷۹۵۰X منتشر شده که نشان می‌دهد نماینده‌ی اینتل در زمینه‌ی پردازش تک هسته‌ای و رقیبش در بخش چند هسته‌ای فوق‌العاده قدرتمند هستند


پرده زبرا - پوستر دیواری