مهران محمدی امین

1402\10\12 13:40:48


هلند صادرات سیستم‌های پیشرفته لیتوگرافی تراشه به چین را متوقف کرد

دیجیاتو/ سیستم‌های لیتوگرافی در صنعت تراشه‌سازی چین، یک فناوری حیاتی محسوب می‌شوند و شرکت ASML هلند تنها سازنده آن‌هاست. شرکت هلندی ASML به درخواست دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، چند هفته قبل از اجرایی‌شدن ممنوعیت صادرات تجهیزات تراشه‌سازی پیشرفته، ارسال محموله‌های چین را لغو کرد.

دیجیاتو/ سیستم‌های لیتوگرافی در صنعت تراشه‌سازی چین، یک فناوری حیاتی محسوب می‌شوند و شرکت ASML هلند تنها سازنده آن‌هاست.شرکت هلندی ASML به درخواست دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، چند هفته قبل از اجرایی‌شدن ممنوعیت صادرات تجهیزات تراشه‌سازی پیشرفته، ارسال محموله‌های چین را لغو کرد.

پیش‌ازاین چین برای دورزدن تحریم‌های آمریکا، به این شرکت هلندی روی آورده بود. شرکت ASML به سیستم‌های لیتوگرافی پیشرفته‌اش شناخته می‌شود؛ این فناوری برای ساخت ریزتراشه‌ها حیاتی است.براساس گزارش بلومبرگ، ایالات‌متحده سازنده هلندی تجهیزات تراشه را تحت فشار قرار داده تا فروش محصولات خود به چینی‌ها را قبل از موعد مقرر مسدود کند. با فناوری‌های ASML می‌توان تراشه‌ها را کوچک‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر ساخت.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

درواقع فناوری سیستم‌های لیتوگرافی تنها یک دارایی تجاری نیست، بلکه با توجه به نقش محوری آن در زنجیره تأمین نیمه‌رساناها، یک دارایی استراتژیک است. همچنین این فناوری نقش مهمی در محصولات مختلف، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا سیستم‌های نظامی پیشرفته، ایفا می‌کند. بازار شرکت ASML و تحریم‌های چیناین سازنده هلندی مجوز ارسال سه دستگاه لیتوگرافی فرابنفش عمیق را تا ژانویه (دی‌ماه 1402) که محدودیت‌های جدید اعمال می‌شود، در اختیار داشت. بااین‌حال، مقامات ایالات‌متحده با ASML تماس گرفتند تا از آن‌ها بخواهند که فوراً ارسال محموله‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده به مشتریان چینی را متوقف کنند.بایدن مدام تلاش‌های پکن برای ایجاد صنعت نیمه‌رسانا پیشرفته خود را سرکوب می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، شرکت فناوری هواوی نیز سال گذشته با استفاده از تراشه‌های ساخته‌شده با دستگاه‌های لیتوگرافی ASML، گوشی هوشمندی ساخت که تبدیل به رقیبی قدرتمند برای آیفون اپل در این کشور شد.فشار ایالات‌متحده بر این شرکت در سال 2019 آغاز شد؛ زمانی که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور وقت، دولت هلند را تحت فشار قرار داد تا فروش دستگاه‌های لیتوگرافی فرابنفش ASML به چین را ممنوع کند. ASML تنها شرکت سازنده این فناوری است که برای ایجاد نیمه‌رساناها استفاده می‌شود.براساس داده‌های گمرک چین، بین جولای و نوامبر (تیر تا آبان 1402)، واردات ماشین‌های لیتوگرافی چین بیش از پنج برابر افزایش یافت و به 3.7 میلیارد دلار رسید. چین تقریباً نیمی از فروش ASML در سه‌ماهه سوم 2023 را به خود اختصاص داده بود..

.


بازنشر از : آخرین خبر