مهران محمدی امین

1401\05\26 03:20:16


پیش بینی مرگ یا معلولیت بیماران آسیب مغزی با یک آزمایش خون ساده

گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند انجام آزمایش خون از بیماران ظرف 24 ساعت پس از آسیب مغزی، می‌تواند مرگ یا ناتوانی شدید آنها را پیش‌بینی کند.

به نقل از تی ان، براساس مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه میشیگان انجام شد، آزمایش‌های خونی که طی ۲۴ ساعت پس از یک آسیب مغزی(TBI) انجام می‌شود، نشان می‌دهد که کدام بیماران به احتمال زیاد جان خود را از دست می‌دهند و کدام بیماران با ناتوانی شدید زنده می‌مانند.

نتایج این آزمایشات در عرض چند دقیقه ارائه می‌شود و به همین دلیل پزشکان می‌توانند سریع تصمیم بگیرند که از چه روشی استفاده کنند چرا که ممکن است نیاز به مداخلات سریع جراحی باشد یا ممکن است به راهنمایی یا گفتگو با خانواده‌ها در موارد آسیب جدی نیاز باشد.

این آزمایش‌ها که دو نشانگر زیستی پروتئین را شناسایی می‌کنند، توسط سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۸ برای تعیین اینکه کدام بیماران مبتلا به آسیب مغزی خفیف باید تحت سی‌تی اسکن قرار گیرند، تاییدیه گرفتند. نویسندگان در این مطالعه که در مجله "The Lancet Neurology" منتشر شد، بیان کردند که مقادیر بالای نشانگرهای زیستی GFAP و UCH-L۱ با مرگ و آسیب شدید مرتبط است.

دکتر "جیوفری مانلی"(Geoffrey Manley) یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه و معاون رئیس جراحی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو گفت که این آزمایش‌های خون هم تشخیصی و هم پیش‌آگهی هستند و هم انجام آنها آسان، سریع و ارزان هستند.

در این مطالعه محققان آزمایش‌های خون در روز آسیب دیدگی ۱۶۹۶ بیمار مبتلا به آسب مغزی را با استفاده از Abbott i-STAT Alinity(یک آنالایزر خون قابل حمل) و ARCHITECT مورد بررسی قرار دادند. نتایج این آزمایش‌های خون در ارزیابی‌های شش ماهه بیماران با استفاده از "مقیاس نتیجه گلاسکو گسترش یافته"(Glasgow Outcome Scale Extended) بررسی شد.

در این بررسی‌ها پیامدهای این آسیب از مرگ تا بهبودی کامل و از سرگیری زندگی عادی بررسی می‌شد.

از هر پنج بیمار یک نفر فوت کرده یا دارای ناتوانی شدید بوده است. تقریبا دو سوم بیماران مرد بودند و میانگین سنی آنها ۳۹ سال بود. آنها در ۱۸ مرکز ترومای سطح ۱ از نظر صدمات ناشی از تصادفات رانندگی یا سقوط ارزیابی شده بودند.

در شش ماه پس از آسیب، هفت درصد از بیماران فوت کرده بودند، ۱۴ درصد نتیجه نامطلوب با آسیب‌های سطح دو تا چهار از حالت رویشی تا ناتوانی شدید داشتند که نیاز به حمایت روزانه داشتند. ۶۷ درصد افراد باقی‌مانده به طور کامل بهبودی پیدا نکرده بودند و از ناتوانی‌های متوسطی که شامل نیاز به کمک در کارهای خارج از خانه و مشکلات عصبی و روانی بود، رنج می‌بردند.

محققان دریافتند که آزمایش خون در روز آسیب احتمال بالایی برای پیش‌بینی مرگ در طی شش ماه آینده دارد. مانلی گفت: ما معتقدیم این ابزار ممکن است پزشکان را تشویق کند تا در تصمیم‌گیری‌های خود برای شروع یا ادامه درمان نجات‌دهنده سریع‌تر عمل کنند.

.

.


بازنشر از : منبع: ايسنا