مهران محمدی امین

1401\07\07 22:03:34


۱۰ دلیل برای برتری کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ

برخی کاربران که به دنبال خرید کامپیوتر هستند، بین کامپیوتر دسکتاپ و لپ‌تاپ مردد می‌مانند

برخی کاربران که به دنبال خرید کامپیوتر هستند، بین کامپیوتر دسکتاپ و لپ‌تاپ مردد می‌مانند.

از یک طرف کامپیوترهای دسکتاپ در ازای پرداخت مبلغ کمتر، قدرت سخت‌افزاری بسیار بیشتری ارائه می‌دهند ولی از سوی دیگر حمل‌و‌نقل لپ‌تاپ بسیار راحت‌تر است و می‌توانید آن را هرجا که دوست دارید ببرید.

بنابراین اگر قابل حمل بودن کامپیوتر بیشترین اهمیت را برای شما دارد، پس لپ‌تاپ تنها گزینه‌ی منطقی محسوب می‌شود. با این حال اگر مثلا از جمله افرادی هستید که در خانه کار می‌کنید و به دنبال کار کردن در محیط‌های مختلف نیستید، پس طبیعتا خرید کامپیوتر دسکتاپ برای شما منطقی‌تر است. در هر صورت در ادامه به ۱۰ دلیل برتری کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ می‌پردازیم.

قدرت بیشتر کامپیوترهای دسکتاپ

کامپیوتر دسکتاپ

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای کاربران، توان سخت‌افزاری کامپیوتر است که در این زمینه کامیپوترهای دسکتاپ حرف بیشتری برای گفتن دارند.

اگرچه لپ‌تاپ‌ها روز‌به‌روز قدرتمندتر می‌شوند، اما با توجه به محدودیت‌هایی که از نظر بدنه دارند، در زمینه‌ی عملکرد هم معمولا نمی‌توانند در حد و اندازه‌ی کامیپوترهای دسکتاپ ظاهر شوند. از سوی دیگر اگر خواستار خرید لپ‌تاپی با عملکرد مشابه سیستم دسکتاپ هستید، باید قیمت بسیار بیشتری بپردازید.

گفتنی است اهمیت قدرت کامپیوتر ارتباط مستقیمی با نحوه‌ی استفاده‌ی شما دارد. بنابراین اگر مثلا فقط می‌خواهید وب‌گردی کنید، کارهای ساده انجام دهید و فیلم تماشا کنید، یک کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ هیچ مزیت خاصی برای شما نخواهد داشت.

قیمت پایین‌تر کامپیوتر دسکتاپ

به طور کلی سیستم‌های دسکتاپ بسیار ارزان‌تر از لپ‌تاپ‌ها هستند.

این تفاوت به خصوص در بین کامپیوترهای رده‌بالا تا حد زیادی چشمگیر است. بنابراین حتی اگر از نظر بودجه‌ی محدودیت خاصی ندارید، به جای خرید لپ‌تاپ قدرتمند می‌توانید همان قیمت را برای خرید قطعات بسیار بهتر سیستم دسکتاپ هزینه کنید.

راحت‌تر بودن ارتقای قطعات در کامپیوتر دسکتاپ

کامپیوتر دسکتاپ

با وجود اینکه حمل‌و‌نقل لپ‌تاپ‌ها بسیار راحت است، اما برای ارتقای قطعات محدودیت‌های بسیار زیادی وجود دارد. این در حالی است که برای ارتقای قطعات کامپیوتر دسکتاپ فقط کافی است کیس را باز کنید و قطعات موردنظر را تعویض کنید.

اما در لپ‌تاپ به دلیل محدود بودن فضا، معمولا فقط قادر به تعویض رم و حافظه هستید و همین موضوع یکی از نقاط ضعف لپ‌تاپ‌ها محسوب می‌شود.

ساده‌تر بودن تعمیر

تعمیر قطعات لپ‌تاپ کار چندان راحتی نیست و دردسرهای زیادی دارد. اما تعمیر برخی قطعات کامپیوترهای دسکتاپ مانند فن کارت گرافیک و دیگر موارد این‌چنینی بسیار ساده‌تر محسوب می‌شود.

امکان روشن ماندن طولانی‌ مدت

کامپیوتر دسکتاپ

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کامپیوترهای دسکتاپ که بسیاری از کاربران آن را نادیده می‌گیرند، این است که چنین سیستم‌هایی می‌توانند همواره روشن بمانند. این مشخصه برای برخی کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگرچه لپ‌تاپ را هم می‌توانید به طور ۲۴ ساعته روشن نگه دارید، اما به طور مشخص برای چنین کاری ساخته نشده‌اند و به همین خاطر با این کار، با خطر مربوط به خرابی لپ‌تاپ روبرو می‌شوید.

سخت‌تر بودن سرقت کامپیوترهای دسکتاپ

با وجود اینکه حمل‌و‌نقل لپ‌تاپ‌ها بسیار راحت است، اما دلیل همین ویژگی اهداف خوبی برای دزدان هستند. اما از آنجایی که کامپیوترهای دسکتاپ در یک مکان ثابت قرار دارند، طبیعتا دزدیدن آن‌ها هم بسیار سخت‌تر است. بنابراین اگر به دنبال خرید لپ‌تاپ هستید و همواره آن را جابجا می‌کنید، باید به این موضوع هم توجه نشان بدهید.

ایجاد صدای کمتر

کامپیوترهای دسکتاپ از نظر ایجاد صدا عملکرد متفاوتی با هم دارند اما در هر صورت امکان خرید کامپیوتر دسکتاپ کاملا بی‌صدا هم وجود دارد.

با توجه به اینکه کیس‌ کامپیوتر فضای زیادی در اختیار خنک‌کننده‌های مختلف قرار می‌دهد، با کمی هزینه قادر به اسمبل کردن سیستمی هستید که حتی تحت فشار زیاد هم بی‌صدا عمل می‌کند. این در حالی است که صدای فن‌های موجود در لپ‌تاپ حین اجرای کارهای سنگین به خوبی شنیده می‌شود و برای برخی کاربران چنین چیزی بسیار آزادهنده است.

ارائه‌ی پورت‌های بیشتر

کامپیوترهای دسکتاپ در زمینه‌ی پورت‌های مختلف حرف زیادی برای گفتن دارند و این در حالی است که بسیاری از لپ‌تاپ‌های جدید فقط تعداد محدودی پورت ارائه می‌دهند. اگرچه این مشکل هم به راحتی برطرف می‌شود، اما در هر صورت یکی از مزایای کامپیوترهای دسکتاپ به حساب می‌آید.

بزرگ‌تر بودن مانیتورهای دسکتاپ

طی سال‌های اخیر اندازه‌ی نمایشگر لپ‌تاپ‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و در حال حاضر لپ‌تاپ‌های ۱۷ اینچی همه‌گیر شده‌اند.

اما در کل لپ‌تاپ‌ها در زمینه‌ی اندازه‌ی مانیتورهای استفاده شده برای سیستم‌های دسکتاپ، حرفی برای گفتن ندارند. اندازه‌ی بیشتر مانیتورها از ۲۰ اینچ شروع می‌شود و مانیتورهای ۲۷ اینچی هم طرفداران زیادی دارند. اگرچه امکان وصل کردن مانیتور به لپ‌تاپ وجود دارد، اما در این صورت از حالت پرتابل بیرون می‌آید و این در حالی است که بیشتر کاربران به دنبال جابجا کردن لپ‌تاپ خود هستند.

امکان اسمبل کردن کیس کامپیوتر دسکتاپ

در بازار لپ‌تاپ‌ها از نظر امکانات سخت‌افزاری، تنوع بسیار زیادی وجود دارد اما در نهایت باید از بین گزینه‌های از پیش تعیین شده انتخاب کنید.

این در حالی است که برای استفاده از کامپیوتر دسکتاپ، می‌توانید تمام جزئیات ریز و درشت خود را شخصا انتخاب کنید. به همین خاطر با توجه به نیازهای خود، قادر به بهره‌گیری از بهترین قطعات متناسب با بودجه‌ی خود هستید. البته واقعیت این است که بسیاری از کاربران به این حد از شخصی‌سازی قطعات نیازی ندارند اما برای آن دسته از کاربران که این موضوع اهمیت دارد، کامپیوتر دسکتاپ بهترین گزینه است.

سخن آخر

پرتابل بودن لپ‌تاپ‌ها برای بخشی از کاربران بیشترین اهمیت را دارد.

اما اگر از جمله افرادی هستید که لپ‌تاپ خود را جابجا نمی‌کنید، کامپیوتر دسکتاپ با توجه به قیمت پایین‌تری که دارد، گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شود. اما در نهایت این شما هستید که با توجه به نیازها و اولویت‌های خود باید دست به انتخاب بزنید.

  • ۸ نکته‌ی مهم که قبل از اسمبل کردن کیس کامپیوتر باید بدانید

منبع: Make Use Of

/*/ . .


بازنشر از : digimag