مهران محمدی امین

1402\11\07 01:26:11


۲.۴ گیگاهرتز در برابر ۵ گیگاهرتز کدام باند برای وای‌فای خانگی بهتر است؟

امروزه تقریباً تمام روترهای خانگی مدرن می‌توانند سیگنال‌های وای‌فای را در یکی از دو فرکانس ۲

امروزه تقریباً تمام روترهای خانگی مدرن می‌توانند سیگنال‌های وای‌فای را در یکی از دو فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز ایجاد کنند.

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که فرکانس ۵ گیگاهرتز گزینه بهتری است زیرا عدد بزرگتری محسوب می‌شود. اما اوضاع به این سادگی‌ها نیست.

در واقع، هیچ یک از این دو گزینه به طور اساسی بهتر از دیگری نیست و هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در نهایت، انتخاب شما به نحوه استفاده از وای‌فای، اندازه‌ی محیط خانه یا محل کار و اولویت‌ها بستگی دارد.

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به آنچه در پشت این دو عدد اتفاق می‌افتد می‌اندازیم و توضیح می‌دهیم که کدام گزینه برای شما بهتر است.

مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4 /*/
مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4 /*/
۱,۳۱۷,۶۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
مودم روتر VDSL2/ADSL2+ نتربیت مدل NSL-224 /*/
مودم روتر VDSL2/ADSL2+ نتربیت مدل NSL-224 /*/
۷۸۰,۰۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
خرید مودم ADSL از دیجی‌کالا/*/ مشاهده همه /*/ /*/ /*/
  • راهنمای جامع خرید مودم؛ جدیدترین فناوری‌های این محصولات را بشناسید

۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز چه معنایی دارند؟

وای‌فای

واژه “گیگاهرتز” یک واحد برای فرکانس است. تمام سیگنال‌های بی‌سیمی که بین دستگاه‌های ما مانند وای‌فای، بلوتوث و NFC حرکت می‌کنند، از امواج رادیویی برای ارتباط بهره می‌برند. ۲.۴ گیگاهرتز فرکانسی پایین‌تر از ۵ گیگاهرتز دارد، که یعنی در یک بازه زمانی معین، اطلاعات کمتری را نسبت به ۵ گیگاهرتز می‌تواند حمل کند.

اما نکته‌ای که درباره امواج رادیویی وجود دارد این است که هرچه فرکانس آن‌ها بالاتر باشد، مسافت کمتری را می‌توانند پوشش دهند.

برد وای‌فای تا حد زیادی تحت تأثیر تعداد دیوارهایی قرار می‌گیرد که سیگنال برای رسیدن به دستگاه باید از آن‌ها عبور کند. سیگنال‌هایی که با فرکانس پایین‌تر، مانند ۲.۴ گیگاهرتز، استفاده می‌کنند، راحت‌تر می‌توانند بر این موانع غلبه کنند و در نتیجه مسافت بیشتری را پوشش می‌دهند. در فرکانس‌های بالاتر مانند ۵ گیگاهرتز، این توانایی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، به حدی که حتی اشیاء معمولی خانه نیز می‌توانند در آن‌ها اختلال ایجاد کنند.

با این حال، سیگنال‌های ۵ گیگاهرتز در مسافت‌های کوتاه، می‌توانند نسبت به باند ۲.۴ گیگاهرتزی وای‌فای جذابیت بیشتری داشته باشند زیرا همانطور که گفتیم، قادر به انتقال حجم بیشتری از داده‌ها هستند.

از دیگر مشکلاتی که باند ۲.۴ گیگاهرتز با آن روبرو می‌شود، می‌توانیم به شلوغی و تداخل کلی اشاره کنیم. برای یادآوری باید بگوییم که به غیر از وای‌فای، از باند فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز برای سایر وسایل بی‌سیم مانند تلفن بی‌سیم، دوربین‌های مداربسته و دیگر موارد این‌چنینی هم استفاده می‌شود. همه این دستگاه‌ها می‌توانند منجر به شلوغی در باند ۲.۴ گیگاهرتز شوند و اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، دستگاه‌های همسایه‌تان که روی این باند کار می‌کنند نیز به آن اضافه خواهند شد.

هرچه این باند شلوغ‌تر باشد، تداخل بیشتر و در نتیجه قدرت سیگنال ضعیف‌تر می‌شود و سرعت پایین‌تر می‌آید. برای مقابله با این موضوع، باند ۲.۴ گیگاهرتز در مجموع ۱۴ کانال متمایز دارد که کانال‌های ۱، ۶ و ۱۱ کمترین ترافیک را دارند.

بنابراین، به طور خلاصه، با انتخاب باند ۲.۴ گیگاهرتز در شبکه وای‌فای خود، برد کلی بهتری به قیمت سرعت پایین‌تر و تداخل بیشتر خواهید داشت. اما با باند ۵ گیگاهرتز، برد به شدت کاهش می‌یابد در حالی که سرعت انتقال بسیار بالاتر است.

چه زمانی باید سراغ باند ۲.۴ گیگاهرتز برای شبکه وای‌فای برویم؟

وای‌فای

با وجود اینکه سرعت باند ۲.۴ گیگاهرتز پایین‌تر است، برای بیشتر کاربران انتخاب بهتر و منطقی‌تری محسوب می‌شود.

اگر در محل زندگی یا محل کار می‌خواهید فقط یک روتر قرار دهید، بهتر است از باند ۲.۴ گیگاهرتز استفاده کنید زیرا با این کار با پوشش بهتری برای شبکه وای‌فای روبرو می‌شوید. طبیعتا با توجه به وضعیت اینترنت ایران، معایب باند ۲.۴ گیگاهرتز اصلا احساس نمی‌شود.

چه زمانی باند ۵ گیگاهرتز بهتر است؟

وای‌فای

اگر از اینترنت فوق سریعی استفاده می‌کنید و می‌خواهید از نهایت سرعت وای‌فای بهره‌مند شوید، پس باید سراغ باند ۵ گیگاهرتز بروید. تنها نقطه ضعف آن، محدوده پوشش‌دهی است.

اما در مقابل، اتصال سریع‌تر، شلوغی کمتر و تداخل پایین‌تری به دست می‌آورید. اگر در آپارتمانی کوچک زندگی می‌کنید، همسایگان زیادی دارید یا از تعداد زیادی دستگاه بی‌سیم استفاده می‌کنید، بهتر است باند ۵ گیگاهرتز را انتخاب کنید. حتی اگر در یک فضای بزرگتر زندگی می‌کنید، می‌توانید در اتاق‌های مختلف از دستگاه‌های تقویت‌کننده‌ی وای‌فای استفاده کنید که هر کدام روی باند ۵ گیگاهرتز برای بهترین سرعت تنظیم شده‌اند.

این کار به شما اجازه می‌دهد تا محدوده پوشش‌دهی کاهش‌یافته را جبران کنید.

اگر علاقه‌ی زیادی به بازی‌های آنلاین دارید، انتخاب باند ۵ گیگاهرتز عاقلانه‌تر است. البته باید تاکید کنیم مزایای چنین باند فرکانسی زمانی محسوس است که از اینترنت فوق سریعی بهره ببرید.

چگونه باند وای‌فای را در مودم تغییر دهیم؟

اگر مودم شما از هر دو باند ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند، به راحتی می‌توانید از طریق تنظیمات مودم یک باند مشخص را انتخاب کنید. با وجود اینکه جزییات انجام این کار به مدل مودم بستگی دارد، در ادامه چگونگی آن را برای یکی از مودم‌ها توضیح می‌دهیم و معمولا باقی مودم‌ها هم مبتنی بر فرایند مشابهی هستند.

اول از همه باید مرورگر را باز کنید و سپس آی‌پی مودم یا روتر را تایپ کنید.

این آی‌پی به مدل مودم شما بستگی دارد ولی معمولا چیزی مثل ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است. در بخش پایینی بدنه‌ی مودم، می‌توانید آی‌پی آن را پیدا کنید.

سپس باید یوزر و پسورد مودم را وارد کنید که معمولا برای هر دو از admin استفاده می‌شود. در این مورد هم می‌توانید به پشت مودم نگاهی بیندازید تا ببینید برای مودم چه یوزر و پسوردی ثبت شده است.

وای‌فای

در گام بعدی باید دنبال بخش Wireless یا دیگر نام‌های مشابه بگردید که می‌توانید در این قسمت تنظیمات مربوط به شبکه وای‌فای را تغییر دهید.

اگر مودم شما از هر دو باند ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی کند، در چنین قسمتی قادر به انتخاب بین این دو باند خواهید بود.

در همین قسمت، قادر به مشخص کردن کانال شبکه وای‌فای هم هستید که این موضوع برای باند ۲.۴ گیگاهرتز اهمیت زیادی دارد.

معمولا توصیه می‌شود از بین کانال‌های ۱، ۶ یا ۱۱ دست به انتخاب بزنید.

مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4 /*/
مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4 /*/
۱,۳۱۷,۶۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
مودم روتر VDSL2/ADSL2+ نتربیت مدل NSL-224 /*/
مودم روتر VDSL2/ADSL2+ نتربیت مدل NSL-224 /*/
۷۸۰,۰۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
خرید مودم ADSL از دیجی‌کالا/*/ مشاهده همه /*/ /*/ /*/
  • فناوری Wi-Fi 6E چیست و چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد؟

منبع: XDA

سوالات متداول /*/
بین باند ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ /*/
به زبان ساده، باند ۲.۴ گیگاهرتز برد بیشتری پوشش می‌دهد و ۵ گیگاهرتز هم سرعت بیشتری دارد. /*/ /*/ /*/
کاربران معمولی باید سراغ کدام باند بروند؟ /*/
معمولا ۲.۴ گیگاهرتز برای بسیاری از کاربران کافی است. /*/ /*/ /*/
<> /*/ .

.


بازنشر از : digimag