مهران محمدی امین

1401\07\14 11:23:22


GPU تراشه A16 عملکرد ناامیدکننده‌ای نسبت به نسل قبلی خود دارد

جدیدترین تست‌های عملکرد پردازنده گرافیکی (GPU) تراشه‌ی A16 Bionic اپل نسبت به نسل قبلی خود یعنی تراشه‌ی A15، از پیشرفت دور از قابل انتظار و ناامیدکننده‌ی آن خبر می‌دهند

جدیدترین تست‌های عملکرد پردازنده گرافیکی (GPU) تراشه‌ی A16 Bionic اپل نسبت به نسل قبلی خود یعنی تراشه‌ی A15، از پیشرفت دور از قابل انتظار و ناامیدکننده‌ی آن خبر می‌دهند.

تراشه‌ی جدید A16 Bionic اپل در سری آیفون ۱۴ به عنوان قلب تپنده مدل‌های پرو یعنی آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس به انجام وظیفه می‌پردازد. پیش‌تر نیز این تراشه در آزمایش‌های پردازنده گرافیکی متعددی قرار گرفته که نتایج آن نسبت به نسل قبلی بهبود چندانی را نشان نداده است.

  • مدل‌های پرو آیفون ۱۴ ممکن است ۶۰ درصد از بازار پرچم‌داران را تصاحب کنند

A16 Bionic با سری آیفون ۱۴ معرفی شد و چندین تست عملکرد را در بنچمارک‌های مختلف پشت سر گذاشته است. تست‌های عملکرد فعلی به دنبال بررسی این موضوع بودند که این چیپست جدید چقدر بهتر از نسل قبلی خود و سایر تراشه‌های پرچم‌دار مانند اسنپدراگون ۸ پلاس نسل ۱ است.

این تست‌ها توسط یوتبری به نام «Golden Reviewer» انجام شد و تراشه‌ی A16 Bionic در تست Wildlife Extreme 3DMark امتیاز ۳۳۵۹ را کسب کرد که بالاتر از هر چیپست تست‌شده دیگری بوده است.

با این حال نتایج به دست آمده از این تست نشان می‌دهد که امتیاز کارایی ۴۴۴.۱ این تراشه کمتر از پردازنده‌های Dimensity 8100 و Dimensity 9000 مدیاتک بوده، اما حدود ۲۰ درصد قدرتمندتر و کارآمدتر از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ پلاس نسل ۱ کوالکام ظاهر شده است. برای یادآوری باید اشاره کنیم که این تراشه با لیتوگرافی ۴ نانومتری TSMC ساخته شده و تعداد ترانزیستورهای آن با بهبود ناچیز ۶ درصدی نسبت به نسل قبلی، از ۱۵ به ۱۶ میلیارد افزایش یافته است. همانند قبل، این تراشه‌ اپل از پردازنده‌ی مرکزی ۶ هسته‌ای شامل ۲ هسته‌ی پرقدرت و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف بهره می‌برد و موتور پردازش عصبی ۱۶ هسته‌ای این تراشه نیز اکنون قابلیت انجام ۱۷ تریلیون عملیات‌ بر ثانیه را دارد.

تراشه A16

در مقایسه با تراشه‌ی A15 Bionic، این تراشه جدید اپل تنها ۵ درصد قدرتمندتر و ۲۰ درصد کارآمدتر بوده است.

چند تست بنچمارک دیگر A16 Bionic را به عنوان قدرتمندترین تراشه موبایل از نظر پردازنده گرافیکی معرفی کرده‌اند. آن طور که به نظر می‌رسد به دلیل اینکه A15 همچنان فاصله‌ی زیادی از رقبا دارد، اپل هم برای A16 توجه زیادی به بهبود عملکرد نشان نداده و عمدتا روی کاهش مصرف انرژی این تراشه‌ی جدید سرمایه‌گذاری کرده است.

این شرکت در مراسم رونمایی از این تراشه ادعا کرده بود که هسته‌های پرقدرت این تراشه‌ حدود ۲۰ درصد توان مصرفی کمتری درمقایسه‌ با نمونه‌های به‌کاررفته در A15 دارند و هسته‌های کم‌مصرف نیز یک‌سوم رقبا انرژی مصرف می‌کنند. همچنین به گفته‌ی اپل، پردازنده‌ی این تراشه نسبت به نزدیک‌ترین تراشه‌ی رقیب حدود ۴۰ درصد سریع‌تر است.

به هر حال معیارهای عملکردی این تراشه، از بهبود قابل توجهی در کارایی A16 Bionic نسبت به A15 Bionic خبر می‌دهند. اما این موضوع در مورد قدرت خام این تراشه چندان صدق نمی‌کند.

  • دوربین آیفون ۱۴ پرو در رتبه‌ی دوم DxOMark قرار گرفت

منبع: Gizmochina

/*/ . .


بازنشر از : digimag