«امنیت» لازمه انجام فعالیت اقتصادی است نیروی دریایی ارتش اقیانوس هند ارتش جمهوری اسلامی ایران معاون هماهنگ‌کننده

1401\07\29 13:17:14


«امنیت» لازمه انجام فعالیت اقتصادی است

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر لزوم تأمین امنیت در اقیانوس هند گفت: لازمه انجام فعالیت اقتصادی، برقراری امنیت است.

امیر بابک بلوچ در سومین نشست کارگروه امنیت دریایی آیونز که با حضور کشورهای عضو اجلاس آیونز و به میزبانی نیروی دریایی ارتش برگزار شد، اظهار داشت: دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد برای کشورهای ساحلی فرصت بزرگی برای پیشرفت محسوب می‌شود که بهره‌برداری صحیح از آن افزایش ثروت ملی و رفاه را به دنبال خواهد داشت و این مهم در سایه وجود امنیت پایدار و همه‌جانبه رقم خواهد خورد.

امیر بلوچ افزود: بین میزان تولید ناخالص ملی کشورها و امنیت رابطه مستقیم وجود دارد؛ لذا کشورها می‌کوشند با اتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم تولید ناخالص ملی خود را افزایش دهند که لازمه این فعالیت اقتصادی در تجارت و جابه‌جایی کالا، امنیت است.

معاون هماهنگ‌کننده نداجا ضمن مهم خواندن مسئله تأمین امنیت اقیانوس هند، بیان کرد: با به اشتراک گذاشتن توانمندی‌ها می‌توانیم امنیت و آرامش خاطر را نه‌تنها برای ناوگان‌های تجاری کشورهای خود بلکه برای تمامی جهانیان به ارمغان آوریم.

وی تصریح کرد: امروزه امنیت اقتصادی به جدی‌ترین نگرانی دولت‌ها تبدیل شده‌اند که نتیجه اصلی آن گرایش به سمت همکاری‌های چندجانبه به‌ویژه همکاری‌های صلح‌طلبانه‌ی دفاعی است که گردهمایی آیونز نمونه‌ای بارز در این خصوص است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: نقش اقیانوس هند و تنگه‌ها و آبراه‌های مرتبط با آن برای تداوم رشد تمام ملت‌ها به‌ویژه کشورهای منطقه‌ای بر کسی پوشیده نبوده و لزوم تأمین امنیت آن توسط خود کشورهای منطقه نیز غیر قابل‌چشم‌پوشی است.

وی تقریب افکار و تأکید بر اشتراکات و اقدامات را بهترین روش برای داشتن اقیانوسی امن و اقتصادی فراگیر و پویا دانست و تأکید کرد: کشورهای حاشیه این اقیانوس اولین منتفعان ایمنی و امنیت منطقه هستند؛ بنابراین مسئولیت مشترک تمام کشورهای حاشیه این پهنه آبی این است که با هم‌افزایی و همکاری بدون دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای محیطی مطلوب در منطقه به وجود بیاورند.

امیر بلوچ در پایان عنوان کرد: می‌توانیم با بهره‌گیری از خرد جمعی و تقویت روح برادری به سمت هم‌گرایی و تأمین منافع جمعی در سطوح بالا در اقیانوس هند پیش برویم و امنیت را همچون مرواریدی درخشان به مردمان کشورمان هدیه دهیم.


بازنشر از : مهر

نیروی دریایی ارتش

اقیانوس هند

ارتش جمهوری اسلامی ایران

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر لزوم تأمین امنیت در اقیانوس هند گفت: لازمه انجام فعالیت اقتصادی، برقراری امنیت است.