مهران محمدی امین

1401\10\14 10:50:04


«سامانه جامع عملکرد قضات» در چند قدمی طراحی و بهره‌برداری

سامانه جامع عملکرد قضات، طبق تاکید سند تحول قضائی در چند قدمی طراحی و بهره‌برداری قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای اطلاع‌رسانی و ارتباطات معاونت راهبردی قوه‌قضاییه، ایجاد «سامانه جامع عملکرد قضات» یکی از تکالیف مهم سند تحول قضائی و نیز از مصوبات قرارگاه پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است؛ از این رو سلسله جلسات متعددی در راستای طراحی و اجرای این سامانه در معاونت راهبردی قوه‌قضاییه برگزار شده است.

در یکی از این جلسات که هفته گذشته با موضوع «تعیین شاخص‌ها و RFP سامانه جامع عملکرد قضات» با حضور قائم مقام معاون راهبردی، مدیر کل امور نمایندگی‌های قوه‌قضاییه، معاون مرکز پیگیری اجرای سند تحول قضائی، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و کادرسازی، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده مرکز حفاظت و اطلاعات و نمایندگان مرکز آمار و فناوری اطلاعات برگزار شد، حسین اعظمی قائم مقام معاون راهبردی از تغییر مجری اجرای سامانه از معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی به معاونت راهبردی تا زمان تعیین و تصویب شاخص‌ها و RFP و طراحی سامانه جامع عملکرد قضات خبر داد. تاکید سند تحول قضائی بر راه‌اندازی سامانه جامع عملکرد قضات اعظمی گفت: راه‌اندازی این سامانه در پنج راهبرد و اقدام در سند تحول قضائی مورد تاکید واقع شده و در راهکارها مشخص شده است که طراحی شاخص‌ها و سامانه باید به چه صورت باشد و تا چه اندازه امکان پاسخگویی را فراهم آورد. وی با اشاره به طرح پیشنهادی معاونت راهبردی برای طراحی سامانه افزود: مدل پیشنهادی به این شکل است که تعدادی کاربر واردکننده و بهره‌بردار با دسترسی‌های متفاوت و یک تعداد شاخص با وزن‌های مختلف در این سامانه تعریف می‌شود و تمامی محاسبات از طریق سامانه صورت می‌پذیرد.

قائم مقام معاون راهبردی ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که موضوع اعطای پست ریاست دادگستری در یک شهرستان مطرح باشد، سامانه به صورت هوشمند همه افرادی که حائز امتیاز موردنظر هستند را به ما معرفی می‌نماید و درنتیجه انتخاب افراد به این شیوه منطقی‌تر و قابل اعتمادتر است. وی با تاکید بر بررسی سامانه‌های موجود در چند هفته گذشته یادآور شد: با ارزیابی این سامانه‌ها در جلسات قبل با محوریت سامانه جامع عملکرد قضات تصمیم بر آن شد تا در این خصوص شرکتی برای تهیه سامانه انتخاب شود که به دلیل مخالفت مرکز حفاظت و اطلاعات به سپردن اطلاعات و ارزشیابی‌ها به شرکت‌های بیرونی و خارج از نظر مافا این امر محقق نشد و پیشبرد موضوع با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات میسر خواهد بود. تجمیع داده‌های جزیره‌ای در ادامه کیان‌منش نماینده دادستانی کل کشور با اشاره به اصرار دادستانی بر راه‌اندازی این سامانه گفت: ایجاد سامانه ارزیابی عملکرد قضات از اولویت‌های سند تحول قضائی است.

سامانه‌ای که داده‌های جزیره‌ای را تجمیع کند و تحلیل محتوای پیشرفته را محقق سازد. بدون شک این سامانه دستاوردهای مفیدی خواهد داشت. وی ادامه داد: سامانه‌های فعلی در حال حاضر به صورت مجزا به روز می‌شوند و ادارات از نتایج آن‌ها بی‌اطلاعند، این سامانه باید از تمام اطلاعات موجود در سامانه‌های سمپ و…، استفاده نماید و با گردآوری تمام داده‌ها و تحلیل آن‌ها به صورت دیجیتال باعث هم‌افزایی شود.

وی با اشاره به آمادگی دادستانی برای همکاری در بحث شاخص‌ها عنوان کرد: در طراحی و ایجاد این سامانه باید از شاخص‌ها و تجربیات فعلی که در کانون‌های ارزیابی استفاده می‌شود، بهره‌مند شد چرا که این کانون‌ها بسیار حرفه‌ای نسبت به ارزیابی اقدام می‌نمایند. در ادامه نمایندگان مرکز آمار و فناوری اطلاعات توضیح دادند که RFP باید به نحوی تهیه شود که کل سیستم را بیان کند و به صورت شفاف و جامع همه نیازمندی‌ها را برای مافا مشخص نماید، ارائه RFP به صورت فازبندی مورد قبول نیست و در خصوص شاخص‌ها نیز باید توجه داشت که شاخص‌های طراحی شده باید اقلام اطلاعاتی موجود و کمی را به کار گیرند تا نتیجه قابل ارزیابی و سنجش باشد.. .


بازنشر از : مهر

قضات دادگاه

دادگاه

قوه قضاییه

سند تحول قضایی