مهران محمدی امین

1401\12\09 17:05:08


آژانس رویکرد سیاسی را کنار بگذارد، به راه‌حل فنی بسیار نزدیکیم/ فعالیت‌های غیرقانونی استارلینک در ایران

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رویکرد سیاسی را کنار بگذارد، به راه حل فنی بسیار نزدیک هستیم، نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در نشست ماه مارس شورای حکام هشدار داد.

 حسین امیرعبداللهیان پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) نهم اسفند ماه و به وقت محلی در بخش عالیرتبه نشست سالانه (۲۰۲۳) کنفرانس خلع سلاح شرکت کرد.

وی در این نشست به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات خلع سلاحی و دیگر موضوعات پرداخت.

وزیر خارجه ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست گفت: امروز اتخاذ اقداماتی برای خلع سلاح جهانی، ضرورتی اساسی به شمار می‌رود.

بدون اتخاذ اقدمات مشخص در جهت حذف سلاح‌های کشتار جمعی، بویژه سلاح‌های هسته‌ای، تقویت صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای واقع بینانه نخواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: هشت دهه پس از به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای علیرغم تمامی تلاش‌های بین‌المللی، هدف خلع سلاح هسته‌ای کامل کماکان دست نیافتنی است.بر این اساس، جای تاسف است که درخواست جامعه جهانی برای خلع سلاح هسته‌ای و پایبندی کشورهای هسته‌ای به تعهدات خلع سلاحی شان هنوز محقق نشده است. کشورهای هسته ای علی‌رغم تعهد صریح حقوقی خود، در عمل به گسترش سلاح‌های هسته‌ای خویش ادامه داده‌اند.

وی بیان کرد: متاسفانه کشورهای هسته‌ای به جای پایبندی به تعهدات خلع سلاحی خود و کاهش و حذف سلاح‌های هسته‌ای، با اتخاذ سیاست‌های تسلیحاتی در چارچوب دکترین‌ها و مفاهیم امنیتی و نظامی، به ساخت و تولید نسل‌های جدیدی از سلاح‌های‌هسته‌ای و مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای خود اقدام می‌کنند که موجب تضعیف ان‌.پی‌.تی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی شده‌اند.

وزیر خارجه ادامه داد: برخی کشورهای هسته‌ای NPT را تنها برای کشورهای غیرهسته‌ای الزام‌آور می‌دانند و خود را مصون از اجرای آن می‌بینند. با این حال شدت خطرات و تهدیدات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای‌ ایجاب می‌کند که خلع سلاح هسته‌ای به عنوان یکی از ستون‌های اصلی ان.پی.تی، بایستی اولویت اصلی جامعه بین‌المللی و فوری‌ترین کار پیش روی کنفرانس خلع سلاح باشد.

* سال‌هاست رژیم صهیونیستی مانع از تحقق ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای شده

 رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی به همراه ملل صلح طلب قویا بر این باور است که تنها تضمین قطعی در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نابودی کامل‌ و برگشت ناپذیر‌ آنهاست و تا تحقق آن هدف‌‌ کشورهای غیرهسته‌ای حق دارند تا در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای‌، تضمین‌های امنیتی دریافت کنند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در همین راستا، به منظور نیل به جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای، همچنین یک معاهده منع مواد شکاف‌پذیر قابل کاربرد در سلاح‌های هسته‌ای و دیگر ادوات انفجاری هسته‌ای می‌تواند مفید و ارزشمند باشد، در صورتی‌که این معاهده: ذخایر تولید شده قبلی از پوشش دهد، بدون تبعیض درباره کشورهای هسته‌ای با سازوکار راستی آزمایی اعمال شود و مانع از فعالیت‌های صلح‌آمیز کشورهای غیرهسته‌ای نشود.

 آمریکا باید اراده و قدرت تصمیم گیری برای جمع بندی مذاکرات طولانی انجام شده داشته باشد.

ما برای تداوم کار تا رسیدن به جمع بندی توافق آماده هستیم

وزیر خارجه بیان کرد: ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، یک قدم اساسی برای خلع سلاح هسته‌ای و حفظ صلح و امنیت است. ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای که برای اولین بار از سوی ایران پیشنهاد شد، سال‌هاست که رژیم صهیونیستی مانع از تحقق آن شده است. رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا به انباشت کردن انواع سلاح‌های کشتار جمعی ادامه می‌دهد بدون آنکه عضو هیچ سند بین‌المللی حقوقی الزام آور خلع سلاحی باشد و بدون اینکه مشمول هیچ سازوکار پاسخگویی، راستی آزمایی و پادمانی باشد.

 امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد:‌ این رژیم قانون گریز، از زمان تاسیس، تمامی جنایات اصلی بین‌المللی از جمله تجاوز علیه کلیه همسایگانش، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و اشغال سرزمین چندین کشور همسایه را مرتکب شده است.

این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته‌ای بی گناه را ترور کرده و گاه و بی گاه تهدید می‌کند تا به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز کشورم که ذیل نظارت پادمانی آژانس است، حمله کند. چنانچه این رژیم مرتکب چنین تجاوز احمقانه‌ای شود، بهای سنگین و غیرقابل تحملی را خواهد پرداخت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران خواستار آغاز مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح پیرامون معاهده‌ای الزام آور برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماوراء جو است. فضای ماوراء جو بایستی قلمرو صلح و همکاری برای توسعه و رفاه بشریت باشد.

* آغاز فعالیت‌‌های غیرقانونی استارلینک در ایران

وزیر خارجه همچنین گفت: استارلینک با کمک دولت آمریکا فعالیت‌های غیرقانونی خود را در قلمرو جمهوری اسلامی ایران شروع کرده است.

ایران این حق را برای خود محفوظ می دارد تا نسبت به هرگونه تهدیدی که در خصوص حاکمیت و تمامیت ارضی خود احساس کند، اقدام کند.

وی در ادامه سخنان خود در این نشست با تأکید بر اینکه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملا صلح‌آمیز است و صلح آمیز باقی خواهد ماند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است، همانطور که تاکنون نیز نشان داده است، به طور کامل به تعهدات خود تحت موافقتنامه پادمان جامع خود پایبند باشد. ایران نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در چارچوب نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار می‌دهد و این حق را برای خود محفوظ می‌داند تا پاسخ متقابل نسبت به آن انجام دهد.

وزیر خارجه بیان کرد: ما در روزهای اخیر شاهد دو مرحله سفر هیأت فنی آژانس به ایران بوده‌ایم و از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برای سفر در روزهای آینده دعوت کرده‌ایم.چنانچه آژانس رویکرد سیاسی خود را کنار بگذارد، به راه حل فنی بسیار نزدیک هستیم.

*  آمریکا باید اراده و قدرت تصمیم گیری برای جمع بندی مذاکرات طولانی انجام شده داشته باشد

امیرعبداللهیان ادامه داد: وضعیت فعلی برجام نتیجه سوء محاسبه و اشتباه سیاست آمریکاست. تجارب گذشته به ما آموخت که دور جدید مذاکرات را با دقت و حساسیت بیشتری پیش بریم.

مسائل محدود باقیمانده را می توان به آسانی مورد بررسی قرار داد. با اراده و حسن نیت طرف‌ها، بدون هر گونه پیش شرط و در چهارچوب گفت‌وگوهایی که انجام شده است، قابل حل بوده و گام نهایی از سوی اعضا می‌تواند برداشته شود. آمریکا باید اراده و قدرت تصمیم گیری برای جمع بندی مذاکرات طولانی انجام شده داشته باشد.

ما برای تداوم کار تا رسیدن به جمع بندی توافق آماده هستیم.

 وزیر امور خارجه بار دیگر مواضع ایران درباره بحران اوکراین را مورد تأکید قرار داد و گفت: به عنوان قربانی جنگ، تهدید و تحریم‌های یکجانبه، موضع اصولی ما احترام به منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل، از جمله عدم استفاده از زور یا تهدید به استفاده از زور، تمامیت ارضی و برابری حاکمیت‌هاست. ایران جنگ و تحریم‌های یکجانبه را محکوم می‌کند و ترجیح قطعی ما گفت‌وگو و دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات بین دولت‌هاست. ایران به ویژه ذهنیت سیطره طلبانه جنگ سرد و یکجانبه گرایی را محکوم می‌کند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران تاسف عمیق خود از تداوم جنگ ابراز می‌دارد و بر موضع بی طرفی خود تأکید می‌کند.

اکنون زمان دیپلماسی واقعی برای پایان دادن به درگیری و تمامی اقدامات یکجانبه به جای جنگ طلبی و بر آتش جنگ دمیدن و متهم کردن دیگران به دلایل واهی است.

وی در پایان تأکید کرد: سازمان ملل، سازوکارهای خلع سلاحی، چندجانبه گرایی و دیپلماسی باید در هسته اصلی تلاش‌های مشترک‌مان باشند.به منظور جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت حاکم بر ساختار خلع سلاحی بین المللی، جامعه بین المللی شدیدا نیازمند یک گفت‌وگوی سازنده است. کنفرانس خلع سلاح، به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود به عنوان تنها نهاد مذاکراتی خلع سلاحی چندجانبه، می‌تواند به طور موثر به صلح و امنیت بین‌المللی، کمک کند.

. .


بازنشر از : منبع: فارس