مهران محمدی امین

رئیسی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی محمد شیاع السودانی عراق رئیس‌جمهور کشورمان ب

1401\09\08 14:29:12


حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نیست/ ثبات باید به دست نیروهای منطقه برپا شود

رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به دیدگاه‌های مشترک ایران و عراق در مسائل منطقه ای و بین المللی گفت: گفتگو های بین هیأت عراقی و ایرانی در حل و فصل مسائل فی ما بین تاثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، ضمن ابراز خرسندی از سفر وی به ایران، گفت: روابط ایران و عراق روابط معمولی نیست.

روابط دو کشور ریشه در اعتقادات و باورهای دو ملت دارد و اوج این روابط را می‌توان در مراسم اربعین مشاهده کرد که چگونه مسلمانان از سراسر جهان شرکت می‌کنند و دولت و ملت عراق بهترین میزبانی را از زائرین ابا عبدالله الحسین دارند که جا دارد از دولت و ملت عراق بابت این میزبانی تشکر کنیم. رئیس جمهور تصریح کرد: دولت عراق در آغاز کار خود است که جا دارد به آنها تبریک بگوییم و امیدواریم در این دوره جدید همکاری‌ها بین ایران و عراق گسترش پیدا کند. البته ما در حوزه‌های تجاری، فرهنگی، ترانزیت، علم و فناوری و مبارزه با تروریسم همکاری‌هایی داریم و امیدواریم که این همکاری‌ها در دوره جدید ارتقا پیدا کند.

وی افزود: از نظر ما و دولت عراق امنیت و صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد و لذا مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و جرایم سازمان یافته جزو توافقات و مشترکات بین دو طرف است. رئیسی با تاکید بر اینکه امنیت و صلح و ثبات در منطقه تنها توسط دولت‌ها و ملت‌های منطقه قابل تحقق است، خاطرنشان کرد: حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نیست و تنها مشکل آفرین است. همانگونه که حضور آمریکایی‌ها در افغانستان و دیگر منطق دنیا امنیت ایجاد نکرد در عراق نیز این حضور نمی‌تواند امنیت ایجاد کند و خروج آنها از منطقه ما بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: حضور نخست وزیر عراق در ایران می‌تواند گام بلندی در ارتقای روابط دو کشور باشد و مسائل تجاری، صادرات گاز و برق، موضوع مهم مذاکرات ماست که بدون تردید این سفر و گفتگو میان دو طرف می‌تواند در پیشبرد روابط دو کشور بسیار مؤثر باشد. وی گفتگو و رایزنی پیرامون مسائل پولی و بانکی و صادرات نفت و گاز را از محورهای دیدار خود با طرف عراقی اعلام کرد و اظهارداشت: این سفر و گفتگو های بین هیأت عراقی و ایرانی در حل و فصل مسائل فی ما بین تأثیرگذار است. رئیسی افزود: دیدگاه‌های مشترکی در روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی داریم و این حسن روابط دو جانبه به ارتقای روابط می‌انجامد.

امید است در این سفر گام‌های ماندگاری برداشته شود. رئیسی گفت: بحمدالله دیدگاه‌های مشترکی بین ما در خصوص روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی وجود دارد و حتماً حسن روابط دوجانبه به ارتقا سطح روابط در سطح منطقه و بین المللی منجر خواهد شد. وی افزود: امید است در این سفر و با تبادل هیئت‌ها بین دو کشور برای ارتقا روابط بین دو کشور گام‌های بلندی برداشته شود.

السودانی: ملت و دولت عراق حمایت‌های ایران را فراموش نخواهند کرد محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز در این نشست خبری مشترک ضمن تشکر از میزبانی دولت ایران گفت: بنابر دعوت کریمانه از سوی جناب آقای رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز ما در تهران هستیم تا در رابطه با روابط دوجانبه میان دو کشور از جمله مسائل اقتصادی و امنیتی به بحث بنشینیم و آخرین تحولات منطقه و بین الملل را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهیم. وی ادامه داد: سفر امروز برای تقویت روابط تاریخی میان عراق و ایران است. همچنین نقاط مشترکی که میان دو ملت وجود دارد و برای ما مؤکد می‌سازد که بر توافقات برای گسترش روابط عمل کنیم.

‌ السودانی گفت: ملت و دولت عراق ابداً حمایت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران در سالیان گذشته بویژه از سال ۲۰۰۳ به بعد از آغاز جنگ علیه تروریست‌های داعش را فراموش نخواهد کرد. این حمایت‌ها در زمینه‌های حضور مستشاران نظامی و برادرانی که در این جنگ حاضر شدند و جان خود را در کنار برادران عراقی خود در نبرد حق علیه باطل تقدیم کردند. وی افزود: تاریخ روابط دو کشور تاکید دارد بر همکاری‌ها و همراهی مشترک برای مقابله با چالش‌های پیش رو از جمله خطر تروریسم، افراطی گری و مواد مخدر که امنیت ملت‌های منطقه را به خاطر می‌اندازد..

.


بازنشر از : مهر

رئیسی

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی

محمد شیاع السودانی

عراق