مهران محمدی امین

1401\08\16 18:40:07


دانش دفاعی خود در مبارزه با تروریسم را در اختیار عراق می‌گذاریم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ایران توانمندی‌های زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و صنعت دفاعی دارند که می‌توانند آن را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار دهد.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ثابت محمد العباسی وزیر دفاع جدید عراق که به تازگی از مجلس رأی اعتماد گرفت درباره همکاری‌های دفاعی و مبارزه با تروریسم به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سرلشکر باقری در ابتدا ضمن تبریک به ثابت محمد العباسی به عنوان وزیر دفاع جدید کشور عراق گفت: جنابعالی از افراد خوشنام و دارای سوابق مدیریتی خوب و شایسته‌ای می‌باشید که این شاخصه می‌تواند پشتوانه خوبی برای شما در این مسئولیت مهم و خطیر باشد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به جایگاه مقام والای شهدا، بخصوص شهیدان مبارزه با تروریسم و داعش، سردار سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که در تاریخ دو کشور ماندگار هستند، خاطرنشان کرد: وضع موجود روابط نظامی دو کشور در سطح انتظار بنده نمی‌باشد و مردم و نیروهای مسلح دو کشور باید شاهد روابط بسیار عالی با یکدیگر باشند و این امر مهم از مسئولیت‌های مهم من و شما می‌باشد. سرلشکر باقری در ادامه افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ظرفیت و توانمندی‌های زیادی را در حوزه‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و صنعت دفاعی دارند که می‌توانند این تجربه و دانش را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار دهند که موجب شتاب بیشتری در مسیر رشد و بالندگی تأمین امنیت کشور عراق شود.

سرلشکر باقری با تأکید بر اینکه در سال ۲۰۱۵ سند تفاهم نامه‌ای در مورد همکاری‌های دفاعی بین دو کشور منعقد شده بود که متأسفانه مواردی از بندهای آن اجرا نشده است، یادآور شد: مقامات و فرماندهان دو کشور باید در سطوح مختلف رایزنی‌هایی را به صورت برنامه ریزی شده داشته باشند تا بتوانند با استفاده از تشکیل کمیسیون مشترک، همکاری‌های بیشتر و موثرتری را با هم داشته باشند. ثابت محمدالعباسی نیز در این گفتگو تلفنی با یاد و گرامیداشت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که از شهدای دو کشور محسوب می‌باشند، گفت: دولت و ملت عراق هیچ زمانی نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و نابودی داعش را فراموش نخواهد کرد و ما همواره قدردان مردم و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستیم. وزیر دفاع عراق افزود: از جمهوری اسلامی ایران که ما را در تشکیل کابینه همراهی کرد تشکر می‌کنم و نیروهای مسلح جمهوری عراق آماده هرگونه همکاری نظامی با جمهوری مسلح ایران هستند.

در پایان این گفتگوی تلفنی، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از ثابت ثابت محمدالعباسی وزیر دفاع عراق جهت حضور در ایران دعوت به عمل آورد.. .


بازنشر از : مهر

ایران

محمد باقری

داعش

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ای