مهران محمدی امین

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت هیئت دولت سخنگوی دولت گفت: دهمین آئین‌نامه مرتبط با قانون جهش تولید دانش‌بنیان به تص

1401\09\08 14:29:12


دولت برای اجرای تمام مفاد قانون جهش تولید دانش‌بنیان مصمم است

سخنگوی دولت گفت: دهمین آئین‌نامه مرتبط با قانون جهش تولید دانش‌بنیان به تصویب رسید و این روند نشان از تصمیم قاطع دولت در اجرایی کردن تمام مفاد این قانون و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۸ آذر ماه) ضمن گرامیداشت هفته بسیج و تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، گفت: مردم ما مجاهدت‌ها و تلاش‌های پرستاران را که همیشه توأم با صبوری و حسن خلق بوده را هرگز فراموش نمی‌کنند و قدردان تلاش‌های شبانه‌روزی آنها هستند.

سخنگوی دولت با اشاره به ادامه رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ عنوان کرد: امشب سومین بازی تیم ملی فوتبال را خواهیم داشت که برای بازیکنان آرزوی موفقیت داریم و امید است همچون بازی قبل که شادی را برای همه ایرانیان به ارمغان آوردند این بار نیز با اتحاد و انسجام خوبی که وجود دارد و با تلاش و روحیه هرچه بیشتر شاهد نتیجه خوبی باشیم. بهادری جهرمی بیان کرد: در جلسه اخیر روز یکشنبه، هیئت دولت مصوبات متعددی داشت که به سه مورد از آنها اشاره می‌کنم. دولت در اجرای ماده ۵ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، آئین‌نامه‌ای را به منظور واگذاری بلاعوض دارایی‌های فکری و دستاوردهای پژوهشی و حق بهره‌برداری از آنها به شرکت‌های دانش‌بنیان را به تصویب رساند که مطابق آن به همه مراکز آموزشی و پژوهشی کشور مجوز داده می‌شود که بتوانند دستاوردهای پژوهشی خود را به صورت بلاعوض به کلیه پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور واگذار کنند که بتوانند از آنها در جهت حل مسائل کشور بهره‌برداری شود.

وی تاکید کرد: این آئین‌نامه می‌تواند گام بزرگی در جهت مانع‌زدایی و تسهیل تجاری‌سازی در دستاوردهای پژوهشی باشد تا مشارکت هرچه بیشتر نظام علمی و پژوهشی کشور را در جهت حل چالش‌های ملی و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان پیش ببرد. این آئین‌نامه، دهمین مورد از آئین‌نامه‌های مرتبط با قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود که در این مدت کوتاه پس از تصویب این قانون در هیئت دولت به تصویب رسید. این روند نشان از تصمیم قاطع هیئت وزیران در اجرایی کردن تمام مفاد این قانون و سرعت‌بخشی و شتاب‌بخشی جدی به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در کشور دارد.

لایحه دولت برای ساماندهی تجارت مرزی سخنگوی دولت عنوان کرد: همچنین لایحه دوفوریتی به منظور ساماندهی تجارت مرزی، اعم از حوزه کولبری و ته‌لنجی یا ملوانی و کمک به ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان بود چراکه این موضوع مورد مطالبه مستمر و طولانی مدت جامعه مرزنشینان کشورمان بود و امید است که کمکی بسیار جدی به فعال شدن اقتصاد مرزنشینان داشته باشد. بهادری جهرمی توضیح داد: در این لایحه دوفوریتی که به مجلس فرستاده خواهد شد، تقویت اقتصادی مرزی، تأمین معیشت مرزنشینان، مدیریت واردات کالا و کاهش قاچاق کالا و ارز مد نظر بوده است؛ البته رونق گردشگری مناطق مرزی و ایجاد اشتغال پایدار نیز با این لایحه بهبود خواهد یافت. وی بیان کرد: مطابق این لایحه، در سقف ۱۰ درصد از حجم کل واردات سال کشور به کولبران و مرزنشینان و ملوانان مجوز داده شود تا بتوانند در چارچوب مفاد این لایحه اقدام به ورود کالا به داخل کشور کنند و بدون پرداخت عوارض گمرکی و مالیات‌های متعارف واردات داشته باشند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: لایحه پیشنهادی تقریباً تمامی مناطق مرزنشین، از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سایر مناطق مرزنشینی که از روش‌های همچون کولبری، ته‌لنجی یا سایر موارد استفاده می‌کردند را شامل می‌شود. بهادری جهرمی افزود: مطابق آئین‌نامه‌ای که در راستای همین لایحه تنظیم شده است، در صورت موافقت مجلس با این لایحه، کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عضویت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت‌خانه‌های اطلاعات، راه و شهرسازی، اقتصادی و دارایی و همچنین فرماندهی نیروی انتظامی تشکیل خواهد شد تا این موضوع را مدیریت و ساماندهی کنند. وی عنوان کرد: سومین و آخرین مصوبه از مصوبات مهم این هفته دولت، موافقت هیئت وزیران با افزایش کمک‌هزینه پرداختی‌های یارانه موضوع حمایت از معلولان بود.

مطابق این مصوبه برای اولین بار یارانه‌های پرداختی به مراکز نگهداری از معلولان افزایش پیدا کرده است. سخنگوی دولت افزود: بنا بر این مصوبه، برای اولین بار با افزایش پنجاه درصدی کمک هزینه نگهداری شبانه‌روزی از معلولان موافقت کرد. این میزان بیش از دو برابر افزایش‌های معمول در سنوات گذشته بود.

همچنین یارانه مراکزی که به صورت روزانه از معلولان نگهداری می‌کنند ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. همچنین به موجب حق پرستاری مادران و همسران فداکاری که در منزل از معلولان مراقبت می‌کنند، ۲۰ درصد افزایش یارانه در نظر گرفته شده است. افتتاح طرح آبرسانی به سنندج در هفته جاری بهادری جهرمی بیان کرد: ما در پایان هفته جاری افتتاح طرح آبرسانی سنندج را خواهیم داشت، این طرح بسیار خوبی برای مردم کردستان است که در طول سال‌های گذشته مطالبه مردم این استان بوده است چراکه آب شرب کیفیت مطلوب و قابل قبولی نداشته است.

این طرح که قبلاً آغاز شده بود در این دولت در اولویت قرار گرفت و با کار جهادی و شبانه‌روزی به مرحله بهره‌برداری رسیده است. وی ادامه داد: این طرح پایان این هفته به بهره‌برداری می‌رسد که آب شرب باکیفیت و مطلوب مردم به صورت پایدار تأمین خواهد شد. تمامی مراحل ای طرح از طراحی، نصب و راه‌اندازی به طور کامل توسط متخصصان، کارشناسان و تولیدکنندگان داخلی انجام شده است.

تحقق دولت هوشمند از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم است سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پیوستن دستگاه‌های مختلف به دولت الکترونیک، تصریح کرد: تحقق دولت هوشمند از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم بوده است. به همین دلیل بعد از تصویب قانون مربوطه دولت با محوریت وزارت ارتباطات اجرای این موضوع را به صورت جدی پیگری کرده است. بهادری جهرمی افزود: تا کنون بیش از ۸۳ درصد دستگاه‌ها به سامانه مربوطه متصل شده‌اند و این موضوع نشان از موفقیت نسبتاً قابل قبول در زمینه اجرای قانون است.

تبلیغات
مشاوره خدمات مالیاتی
مشاوره خدمات مالیاتی

گروه مشاوره و توسعه مدیریت تیارا ارائه خدمات مالیاتی تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده - تنظیم و ارسال معاملات فصلی- تنظیم اسناد مربوط به دفاتر کانونی- تحریر دفاتر قانونی- تنظیم اظهارنامه مالیاتی (سالانه)- شرکت در جلسات رسیدگی مالیاتی- تنظیم لوایح دفاعیه جهت اعتراض به برگ تشخیص های مالیاتی - صادره و شرکت در هیات های حل اختلاف به کسب و کارها

همچنین در این مدت بیش از هشت میلیون نفر از مردم توانسته‌اند از خدمات تشکیل این پنجره واحد محقق شده بهره‌مند شوند. وی توضیح داد: ۱۷ درصد از دستگاه‌ها که باقی مانده‌اند، برخی در حال اتصال هستند و برخی دیگر، با موانع فنی و زیرساختی مواجه شده‌اند که این ایرادات مورد بررسی قرار گرفته و برنامه زمان‌بندی روشنی برای حل مسائل آنها در نظر گرفته شده تا در اسرع وقت این مسیر را طی کنند. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره لایحه بودجه سال آینده بیان کرد: متن لایحه احکام بودجه سال ۱۴۰۲ از هفته گذشته در دستور رسیدگی دبیرخانه دولت قرار گرفته است.

برای اولین بار برای بررسی لایحه بودجه کمیسیون خاصی در دفتر دولت تشکیل شده تا به صورت جامع و فرابخشی، بخش‌ها، بندها، احکام، جداول و تبصره‌های بودجه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. بهادری جهرمی عنوان کرد: چهارشنبه گذشته اولین جلسه کمیسیون بودجه بود و از آن روز به صورت مستمر و تمام‌وقت این جلسات ادامه داشته است. پیش‌بینی ما آن است که بررسی مقدماتی در کمیسیون تکمیل شود و در جلسه فردا (چهارشنبه) یا نهایتاً هفته آینده در صحن دولت، وارد بررسی کلیات بودجه شویم.

وی تاکید کرد: با توجه به اصلاح فرآیندی که با تشکیل کمیسیون خاص بودجه صورت گرفته است، انتظار می‌رود رسیدگی به بودجه در صحن دولت با سرعت بیشتری نسبت به سنوات گذشته در صحن دولت اتفاق بیفتد چراکه یک بار بررسی جامعی در کمیسیون انجام شده است. سخنگوی دولت بیان کرد: البته به موازات صحن دولت جلسات کمیسیون ویژه بودجه برای بحث و بررسی‌ها ادامه خواهد داشت. پیش‌بینی ما بر این است که بتوانیم در موعد قانونی لایحه بودجه را به مجلس بفرستیم.

بهادری جهرمی عنوان کرد: در تنظیم لایحه بودجه و لایحه برنامه، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سند تحول دولت مد نظر قرار داده شده و تلاش می‌شود با تدوین کارشناسی شده به اهداف سیاست‌های کلی دسترسی داشته باشیم. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی، اظهار کرد: از سال گذشته و پس از بازدید رئیس‌جمهور از انبارهای اموال تکمیلی در استان بوشهر، دستوراتی را ساماندهی وضعیت آنها و تعیین تکلیف اموال آنها صادر کردند. دولت برای اصلاح قوانین و مقررات در این زمینه برای تسهیل ساماندهی اموال موجود و رفع موانع قانونی، لایحه‌ای دوفوریتی را تنظیم کرده است که منتظریم تا هرچه سریع‌تر نمایندگان مجلس بررسی و تصویب آن را پیش ببرند، تا سرعت اصلاحات در این مجموعه بیشتر شود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در این زمینه با رشد ۲۶۹ درصدی تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی، حرکت جهادی صورت گرفته است، عنوان کرد: به موازات مسیر اصلاح قوانین، در حوزه اجرایی نیز اقداماتی صورت گرفته است. در یک سال گذشته، انبارهای ۱۴ استان کشور که از اصلی‌ترین موارد بودند به مساحت ۱۲ هزار متر مربع، توسعه یا تجهیز پیدا کرده‌اند. سخنگوی دولت ادامه داد: از ابتدای امسال تا ابتدای آذرماه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان از اموال موجود در انبارهای تکمیلی تعیین تکلیف شدند که این میزان نسبت به دوره مشابه سال پیش حدود ۲۷۰ درصد رشد داشته است؛ آنچنانکه در این مدت شاهد حراج‌های گسترده و عمومی بودیم.

آمار جزئی این ساماندهی موجود است و با همین سرعت در سال‌های آتی نیز پیش خواهد رفت که البته تصویب لایحه دوفوریتی در مجلس می‌تواند سرعت این حوزه را مضاعف کند. وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن و افزایش مداوم قیمت‌ها، اظهار کرد: از حدود پنج میلیون و ششصد هزار نفر متقاضی ثبت نام کننده در طرح نهضت ملی مسکن، بیش از ۹۵ درصد متقاضیان تکلیف شدند. پیش از این اعلام شده که حدود ۱ میلیون و پانصد هزار مسکن در مراحل اجرایی صفر تا صد قرار گرفتند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در سفرهای آتی استان شاهد افتتاح برخی مسکن‌های تکمیل شده خواهیم بود، یادآور شد: البته در برخی موارد از نیز، ساخت مسکن در مراحل اولیه و ابتدایی قرار دارند که به تدریج تکمیل خواهند شد. سخنگوی دولت در خصوص تامین مصالح توضیح داد: وزارت صمت برنامه‌ریزی کامل را برای تامین مصالح ساخت ۴ میلیلون در طول چهار سال را پیش‌بینی کرده است و بر بازار این حوزه نظارت موثر خواهد داشت. همچنین در حوزه تامین منابع مالی نیز حدود ۴۰ میلیارد تومان جهت ساخت این واحدها در اختیار سازندگان قرار گرفته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری درباره تفاوت دور دوم سفرهای استانی با دور اول بیان کرد: دور دوم سفرهای استانی با تمرکز بر تکمیل و افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های دور اول است و اولویت‌دهی به این حوزه صورت خواهد گرفت. البته قرار است استان‌هایی در اولویت باشند که طرح‌های دور اول را موفق شدند با سرعت بیشتری پیش ببرند. وی افزود: این امر مشوقی برای استان‌ها خواهد بود و از طرف دیگر رقابتی برای تسریع به انجام مصوبات سفرهای استانی و عمل به خواسته‌های مردم در این مدت است.

احتمالاً بخشی از دور دوم سفرها به صورت جلسات هیئت وزیران در استان‌ها برگزار خواهد شد و بخشی دیگر هم به روش سابق در قالب سفر رییس‌جمهوری و تیم از وزیران صورت می‌گیرد. سخنگوی دولت تاکید کرد: با توجه به رصدی که در دور اول سفرها و در این فاصله زمانی صورت گرفته است، دور دوم سفرها اقدامات عملیاتی‌تر، طراحی‌شده‌تر و با آسیب‌شناسی دقیق از وضعیت پیشرفت طرح‌های دور اول صورت خواهد گرفت. امید است شاهد سرعت‌بخشی به انجام مصوبات سفرهای استانی و پاسخ به مطالبات مردم در استان‌ها باشیم.

در حال تکمیل.... .


بازنشر از : مهر

علی بهادری جهرمی

سخنگوی دولت

هیئت دولت