مهران محمدی امین

1402\10\12 01:57:58


صالحی: برداشتی که از صحبت ظریف شد کاملا اشتباه بود

تسنیم/ رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: رابطه ظریف و شهید سردار سلیمانی رابطه بسیار نزدیکی بود. نظر ظریف قطعا آن چیزی نیست که بازتاب داشته است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: رابطه ظریف و شهید سردار سلیمانی رابطه بسیار نزدیکی بود.

نظر ظریف قطعا آن چیزی نیست که بازتاب داشته است.ویژه برنامه سالگرد شهادت سردار سلیمانی با حضور علی اکبر صالحی وزیر اسبق امور خارجه به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی در این دانشگاه برگزار شد.علی اکبر صالحی وزیر اسبق امور خارجه در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه سخن گفتن در مورد انسان های بزرگ سهل و ممتنع است و  سردار سلیمانی  مقتدر نماد جمهوری اسلامی است گفت:  برای هر چیزی معیاری و مقیاسی وجود دارد، ترازوی انسان های بزرگ تجلی خصوصیات انسانی در آن فرد است. انسان های بزرگ اهل تعقل و تفکر و تدبیر هستند، گمنامی را از پر نامی بیشتر دوست دارد؛ همه این ویژگی ها را به شخصه در شخصیت سردار سلیمانی دیده ام. وی خاطرنشان کرد: در دوران وزارت بنده مهم‌ترین پرونده ما بحث هسته‌ای بود و تحولات منطقه نیز کمی به هم ریخته بود؛ در آن دوران با حاج قاسم در ارتباط بودیم و هفته‌ای حداقل یک جلسه داشتیم، در این جلسات همه این برداشت‌ها را از  شخصیت حاج قاسم کردم که اینجا ذکر می‌کنم.وزیر اسبق امور خارجه ضمن اشاره به اینکه سردار سلیمانی در مقابل دشمن بسیار  مقتدر بود و ترس در نگاه ایشان معنایی نداشت، گفت: یکی از خصلت‌های ایشان که در زمانه فعلی هم با آن درگیر هستیم این بود که در طوفان حوادث با وقار بود؛ شهید سلیمانی متاثر از حوادث نمی‌شد و اهل بصیرت بود.صالحی یادآور شد: جهان بینی غرب بر اساس منفعت طلبی است در حالی که ما در بستر ارزش این منافع را می خواهیم. سردار سلیمانی آرمان گرایی بود که اهداف بلندی را در بستر ارزش ها دنبال می‌کرد.

یک منظومه مقاومت در منطقه داریم و مورد حمایت جمهوری اسلامی است. ما حامی مقاومت در منطقه هستیم و هیچ ابایی از اعلام این مسئله نداریم.وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: سردار با تیز بینی و تیز هوشی متوجه شد که چه عاقبتی سر این منطقه خواهد آمد. اگر سوریه فرو می ریخت منطقه در شرایط پر آشوب و غیر قابل پیش بینی قرار می گرفت و این را سردار سلیمانی به درستی پیش بینی کرد.

در آن زمان پشتیبانی و تدبیر سردار سلیمانی و حمایت مقام معظم رهبری بود که باعث شد از آن آزمون سخت بیرون بیاییم. هر جایی که غرب از آن پشتیبانی کرد فروریخت ولی جمهوری اسلامی از سوریه و مقاومت عراق حمایت کرد و همه پیروز شدند؛ جمهوری اسلامی توانست راهی که پیش گرفت را با تدبر حل کند و این از بزرگترین دستاوردهای سردار سلیمانی است.رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: سردار سلیمانی یک بعد نظامی و یک بعد تیزهوشی در مباحث سیاسی داشت و واقعا شخصیت کاریزما داشت که لاجرم مجذوب شخصیت ایشان می‌شدید. سردار سلیمانی در اوج عزت به شهادت رسید.وی به تحولات اخیر غزه اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت و حتی مقاومت در غزه داشت.

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است.
# لاله زار - # لاله‌زار - # برق ساختمان

بحران غزه قطب نمای وجدان جهانیان شده است و اگر کسی خلاف این جهت باشد از هیچ وجدان انسانی برخوردار نیست.صالحی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا بعد از جنگ غزه نشان داد که شیطان بزرگی است. این سلاخی و کشتار در معرض دیدگان جهان و علنی تا به حال در دنیا شکل نگرفته بود و آمریکا اعلام می کند به اسرائیل سلاح می دهد و حمایت می کند.وزیر سابق امور خارجه در خصوص سیاست خارجی کشور یادآور شد: سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی ما است. سیاست خارجی لاجرم تابع قیدها و محدودیت ها است، باید درک منطقی از تحولات هم داشته باشیم.

 ما به دنبال سیاست خارجی مقتدر، قوی و مستقل هستیم و مدیران سیاسی ما باید هم علم و هم هنر سیاست داشته باشند.وی همچنین در خصوص انتخابات امسال نیز گفت: با توجه به نکات مقام معظم رهبری در مورد انتخابات، همه باید سعی کنیم فرمایشات ایشان را اجرا و محقق  کنیم و نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصتها و تهدیدها را بشناسیم. هچنین باید کاری کنیم فرمایشات رهبر انقلاب اجرا شود. بازار ترور سردار سیدرضی را نباید به حساب قدرت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بگذاریمتوضیح ویدیوصالحی در پایان این نشست در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص مساله جنگ غزه گفت: سیستم اطلاعاتی اسرائیل در جنگ غزه نشان داد آرمانی و قوی نیست. قضیه سردار شهید موسوی نیز نشان دهنده قوی بودن سیستم اطلاعاتی اسرائیل نیست.

در کشور بزرگی مثل سوریه می‌توان از هر طریقی وارد شد، لذا این اتفاق را نباید به حساب قدرت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی گذاشت.وی گفت: آنها می‌خواهند ایران را تحریک کنند تا به هر طریقی وارد بحران موجود شد. ایران از منظومه فکری مقاومت حمایت می‌کند ولی قرار نیست فیزیکی وارد جنگهای مختلف شود. ایران در این قضیه نشان داد که اهل تدبیر و برنامه ریزی است و تسلیم بازی‌های تحریک آمیز آنها نخواهد شد.وزیر سابق امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص طوفان الاقصی گفت: طوفان الاقصی روند عادی سازی را کند کرد، ولی نشانه‌هایی از روند توقف عادی سازی در رفتار سران کشورهای عربی مشاهده نمی‌کنم..

.


بازنشر از : آخرین خبر