مهران محمدی امین

1401\05\24 21:58:08


صفری با وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، در سفر به ترکمنستان با وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، در سفر به ترکمنستان برای پیگیری توافق‌های صورت‌گرفته در سفر اخیر رئیس‌جمهور این کشور به ایران که در خرداد ماه ۱۴۰۱ انجام گرفت، با رشید مردف، معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

صفری در این دیدار، ضمن بیان توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تأکید کرد و خاطرنشان ساخت ایران برای تأمین دسترسی جمهوری ترکمنستان به آب‌های آزاد و بنادر جنوبی ایران همچون بندرعباس و بندر چابهار آمادگی دارد. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه به علاقه‌مندی ایران به افزایش ترانزیت کالا از طریق ترکمنستان اشاره کرد. وی همچنین افزود امکان گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه نفت و گاز، از جمله در ترانزیت حامل‌های انرژی ترکمنستان به کشورهای همسایه از خاک ایران وجود دارد.

لزوم توافق دو کشور در کاهش تعرفه‌های گمرکی، بازگشایی بازارچه مرزی باجگیران، فعال سازی مرز مشترک پرسه‌سو و افزایش همکاری استان‌های مرزی دو کشور از دیگر موضوعاتی بود که صفری مورد تأکید قرار داد. در این دیدار، معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز ضمن استقبال از پیشنهادهای معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم تلاش برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور تأکید کرد.. .


بازنشر از : مهر

جمهوری اسلامی ایران

مهدی صفری

ترکمنستان

امور خارجه جمهوری ا