مهران محمدی امین

1401\05\24 21:58:08


لزوم گسترش همکاری‌های ایران و ترکمنستان در بخش‌ کشاورزی

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با معاون رئیس کابینه وزرا ترکمنستان در امور کشاورزی، محیط زیست و دیپلماسی آب دیدار و گفت‌وگو کرد.

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، در سفر به ترکمنستان برای بررسی ظرفیت‌های گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با این کشور، با آناگلدی یازمورادوف، معاون رئیس کابینه وزرا ترکمنستان در امور کشاورزی، محیط زیست و دیپلماسی آب دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، دو طرف با اشاره به همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی، بر لزوم گسترش این همکاری‌ها در بخش‌های کشاورزی و محیط زیست تأکید کردند. در این دیدار صفری ضمن اشاره به تجربه موفق ساخت سد مشترک «دوستی» توسط جمهوری اسلامی ایران، بر آمادگی شرکت‌های ایرانی برای عرضه دانش فنی اصلاح بذر و پرورش درختان اصلاح‌شده به ترکمنستان تأکید کرد. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین ضمن بیان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، امکان صادرات تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی همچون تراکتور و نیز سموم کشاورزی از ایران به ترکمنستان را مورد تأکید قرار داد.

در این دیدار، یازمورادوف نیز ضمن استقبال از پیشنهادهای معاون وزیر امور خارجه کشورمان، بر لزوم بهره‌گیری هر چه بیشتر از فرصت‌های تجارت و همکاری دو کشور در بخش‌های کشاورزی و محیط زیست تأکید کرد. صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، در ادامه دیدارهای خود در سفر به ترکمنستان، با قاریمیرات پورچکوف، معاون رئیس هیئت وزیران جمهوری ترکمنستان در امور ساخت‌وساز و انرژی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، صفری ضمن تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مشترک، آمادگی کشورمان را برای صادرات مواد مورد نیاز در ساخت‌وساز، مصالح ساختمانی، تجهیزات و دانش فنی بخش نیرو به ترکمنستان اعلام کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین بر امکان تعمیر نیروگاه‌های برق ترکمنستان توسط شرکت‌های توانمند ایرانی، لزوم تسریع در پروژه انتقال برق بین دو کشور و آمادگی ایران برای ترانزیت برق ترکمنستان به کشورهای همسایه تأکید کرد. در این دیدار آقتی پورچکوف نیز ضمن استقبال از پیشنهادهای معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، لزوم تلاش برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی و ساخت‌وساز را مورد تأکید قرار داد.. .


بازنشر از : مهر

جمهوری اسلامی ایران

مهدی صفری

ترکمنستان