مهران محمدی امین

1401\06\16 18:05:09


محکوم به انجام کار و تحقیقات فضایی هستیم. درتولید رادار جز ۲۰ کشور برترجهان هستیم

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: با توجه به واقعیت‌های امروز جهان و افق پیش رو، ما محکوم به انجام کار و تحقیقات فضایی هستیم و این یکی از مولفه‌های قدرت هر کشور است.

سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مراسم بازدید رئیس، اساتید و نخبگان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از پارک ملی و فن آوری نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه امروز دولت و مجلس انقلابی بر سرکار هستند و نگاه‌های مسئولین به داخل و ظرفیت‌های داخلی معطوف شده است، گفت: اکنون موقع کار و اقدام است و در چنین فضایی هیچ توجیهی برای کوتاهی و ترک عمل قابل قبول نمی‌باشد.

وی افزود: همکاری دانشگاه و حوزه دفاع در کشور از همان دوران دفاع مقدس شکل گرفته است به طوری که اولین گروه نقشه برداری در حوزه موشکی در دوران دفاع مقدس از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بوده است. سردار حاجی زاده تصریح کرد: در حوزه‌های همکاری دانشگاه و دفاع، به موفقیت‌های خوبی رسیده‌ایم و به جرأت می‌توان گفت اگر ما از وارد کننده سیم خاردار به صادر کننده فن آوری رسیده‌ایم و با طی مرزهای دانش، دشمن را در فاصله بیش از هزار کیلومتری با هوش مصنوعی از پای درآوردیم، از ارتباط با دانشگاه حاصل شده است، در عین حال با وجود روابط قوی سپاه با دانشگاه‌ها باید بپذیریم ظرفیت بهره برداری نیروهای مسلح در مقابل اقیانوس توانمندهای دانشگاهی ناچیز است و باید کل کشور از این ظرفیت تعیین کننده و در دسترس استفاده کنند. وی با بیان اینکه درصد زیادی از اتلاف سرمایه‌های کشور در برخی از برهه‌ها، ناشی از سو مدیریت و یا پروژه‌های تحمیلی بوده است، گفت: باید در دانشگاه، پایان نامه‌ها و پژوهش‌ها به سمت رفع این گونه مشکلات سوق پیدا کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه راندمان پایین در برخی از عرصه‌ها را از بی تدبیری و طرح‌های تحمیلی دانست و به اساتید دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به درخواست کمک دولت و رئیس جمهور محترم از دانشگاه‌ها علاوه بر بخش‌های دانش بنیان، برای حل معضلات در عرصه مدیریتی کلان کشور نیز کمک فکری بدهید زیرا طرح‌ها و ایده‌های دانشگاهیان و نخبگان کشور، همواره دلسوزانه و فراجناحی تلقی می‌شود. سردار حاجی زاده همچنین در این مراسم به سوالات تعدادی از اساتید و نخبگان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پاسخ گفت. وی در پاسخ به سوالی پیرامون علوم فضایی تصریح کرد: با توجه به واقعیت‌های امروز جهان و افق پیش رو، ما محکوم به انجام کار و تحقیقات فضایی هستیم و این یکی از مؤلفه‌های قدرت هر کشور است که پیامدهای آن در زمینه‌های مختلف کشاورزی، کنترل سیل و … راهگشا می‌باشد.

تبلیغات
چاه ارت - اعلام حریق
چاه ارت - اعلام حریق

کالای برق لِنا - LENA با سابقه ای درخشان در صنعت برق کشور و در زمینه ی تامین کالای برق,اجرای پروژه های الکتریکال و هوشمند سازی برق ساختمان فعالیت میکند.

سردار حاجی زاده در خصوص اکوسیستم و سلامت انسانی و محیط زیست، تعامل بین دانشگاه‌ها و هوا فضا و انتقال تجارب و باور پذیری و اعتماد به نفس به نخبگان را حائز اهمیت بالا توصیف و گفت: نیروی هوا فضای سپاه هم از جنبه تکنیکی و تجهیزاتی و هم کاهش اثرات سو و امواج راداری از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است و مطالعات فراوانی در این زمینه از جمله کاهش توان خروجی رادارهای بومی نسبت به توان خروجی رادارهای غیری بومی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، داشته است. وی در ادامه گفت: اساتید دانشگاه‌ها و نخبگان می‌توانند با اولویت بندی پروژه‌های کاربردی و تمرکز نسبت به آنها تا حصول نتیجه را در دستور کار قرار دهند. فرمانده نیروی هوا فضا با تشریح وضعیت و تحولات منطقه گفت: امروز وضعیت منطقه، وضعیت بسیار خوبی است، ما یک دهه پر چالش که شروع آن با تحریم‌های فلج کننده اوباما و در ادامه اقدامات تنش افزا در منطقه و فشار حداکثری ترامپ و ترور مذبوحانه شهید حاج قاسم سلیمانی و خروج از برجام ادامه پیدا کرد را با تدبیر فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله امام خامنه ای در پیگیری راهبرد مقاومت فعال سپری و سیلی‌های محکمی را بر دشمن وارد و موازنه منطقه تغییر یافته است به طوری که تا سال‌های اخیر برخی رژیم‌های وابسته منطقه که به دنبال ائتلاف با آمریکا و اخیراً رژیم صهیونیستی با رویکرد آفندی برابر ایران بوده‌اند، امروز از حوزه آفندی به حوزه پدافندی تغییر رویکرد داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: امروز دشمن اذعان دارد که فشار حداکثری شکست خورده و ایران برتری هوایی ما را بعد از ۸۰ سال به دست گرفته است و به یک قدرت بلامنازع تبدیل شده است و به گفته بعضی از سران کشورهای عربی مبدا تاریخ باید قبل و بعد از سرنگونی هواپیمای جاسوسی گلوبال هاوک تعیین شود. سردار حاجی زاده بازدارندگی را مانند دوچرخه سواری توصیف و تصریح کرد: در حین دوچرخه سواری اگر رکاب نزنیم، واژگون می‌شویم و باید حرکت ما در قدرت افزایی بازدارنده مستمر باشد زیرا خباثت‌های دشمن ادامه دارد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به ترور ناجوانمردانه سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: ترامپ تصور این را نداشت که ایران اقدامی انجام دهد اما هنگامی که مشاهده کرد مردم و مسئولین براساس فرهنگ عاشورا و شعار "هیهات من الذله" مطالبه انتقام نمودند، با عملیات روانی ایران را به مقابله به مثل در صورت اقدام و مورد حمله قراردادن بیش از ۵۲ نقطه حیاتی ایران تهدید کرد ولی با الطاف الهی پایگاه تروریستی و نظامی آنها در عراق را قاطعانه و دقیق زدیم و در واقع با عملیات عین الاسد فروپاشی آمریکا جلو افتاده و هیمنه پوشالی آن نمایان گردیده است و این ماجرا به مثابه الگویی برای سایر کشورهای مستقل، آزاده و استکبار ستیز در تاریخ ثبت شد.

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه امنیت ایران بومی و در حد عالی است و ما از کارهای خیلی سخت در زمینه دفاعی و نظامی عبور کرده‌ایم، گفت: در حوزه فضایی در کمتر از سه سال ماهواره را در مدار قرار دادیم، در تولید رادار جز ۲۰ کشور برتر جهان هستیم و در زمینه پهپاد و موشک‌های نقطه زن در زمره قدرت‌های برتر هستیم، اینها هیچکدام اتفاقی و تصادفی نبوده بلکه با هدف گذاری دقیق، مدیریت نظام مند، تمرکز و استعداد یابی و اقدام جهادی و در تعامل با نخبگان و دانشگاه‌های کشور به این نتایج دست یافته‌ایم و با این فرمول می‌توان مشکلات کشور را در سایر حوزه‌ها نیز مرتفع کرد و منشأ همه این دستاوردها دانشگاه‌ها و نخبگان این مرز و بوم هستند که برای پاسخ به نیازهای کشور بایستی همچنان پای کار باشند. در ابتدای مراسم، کریمی رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه امروز روز فاخر و ارزشمندی برای ما است گفت: زمینه‌های بسیار خوبی در دانشگاه برای همکاری در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی با محوریت محصول محوری و کاربردی با نیروی هوافضای سپاه وجود دارد که می‌تواند در پروژه‌های سامانه‌ای و سیستمی به کار برده شود. گفتنی است در این مراسم رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و فرمانده نیروی هوا فضای سپاه، چارچوب توسعه همکاری‌های بین دو سازمان را مورد توافق قرار دادند..

.


بازنشر از : مهر

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

سردار امیرعلی حاجی زاده

رژیم صهیونیستی