فردا/ یوسفیان‌مولا گفت: اصلاح طلبان به جای اینکه بگویند در انتخابات راهمان ندادند، می‌گویند ما خودمان نمی‌آییم. تصور من این است که اصلاح طلبان با شرایطی که به وجود

1402\03\31 15:47:35


یوسفیان ملا: بخشی از اصلاح‌طلبان حتما می‌خواهند در انتخابات حضور داشته باشند

فردا/ یوسفیان‌مولا گفت: اصلاح طلبان به جای اینکه بگویند در انتخابات راهمان ندادند، می‌گویند ما خودمان نمی‌آییم. تصور من این است که اصلاح طلبان با شرایطی که به وجود خواهد آمد به میدان می‌آیند.

یوسفیان‌مولا گفت: اصلاح طلبان به جای اینکه بگویند در انتخابات راهمان ندادند، می‌گویند ما خودمان نمی‌آییم.

تصور من این است که اصلاح طلبان با شرایطی که به وجود خواهد آمد به میدان می‌آیند.نگرانی اصلاح طلبان از تایید صلاحیت نیروهایشان سبب شده که از همین حالا نوک پیکان را به سوی شورای نگهبان گرفته و با القای عدم آزادی و برابری انتخابات، به توجیه کاستی‌های خود بپردازند.

این رویه اما معلوم نیست که چقدر ادامه یابد زیرا در ادوار گذشته انتخابات نیز همین رویکرد را در پیش گرفته و دست آخر با همه توانشان برای کسب قدرت ، به رقابت پرداخته‌اند.

باختن در این رقابت طی چند دوره اخیر اما سبب شده که بخشی از این جریان به معرفی نکردن نامزد اصرار داشته باشند.

این گزاره نیز مورد تایید همه سیاسیون در جبهه اصلاحات نیز و عامل چنددستگی شده است.

تضاد و شکافی که اگر اکنون و به موقع رفع نشود، شاید آینده این جریان سیاسی را با مخاطراتی همراه کند.

به هرحال کناره‌گیری از مشارکت در انتخابات موجب به حاشیه رفتن این جریان سیاسی و ریزش هر چه بیشتر سرمایه اجتماعی آنها خواهد بود.

ماه‌های آتی اما بسیار تعیین کننده خواهد بود و نشان می‌دهد که تاکید طیف تندرو اصلاحات بر عدم مشارکت ابزاری برای بازارگرمی و جلب نظر حامیانشان است یا اینکه واقعا تصمیم گرفته‌اند، اصل اول کار سیاسی یعنی تلاش برای کسب قدرت و نقش آفرینی در حکمرانی را نادیده گرفته و به رویه موجود ادامه دهند و همچنان که کنار گود نشسته‌اند به دولت و مجلس برآمده از جریان رقیب خرده بگیرند که چرا لنگش نمی‌کنی! در گفت‌وگو با عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصولگرا، به بررسی انگیزه اصلاح‌طلبان برای تحریم انتخابات پرداخته‌ایم.

او به «فردا» گفت: «من از اصلاح‌طلبان رویکرد تحریمی نمی‌بینم؛ البته اول باید مشخص کنیم به چه کسانی اصلاح‌طلبان می‌گوییم.

اصلا مشخص نیست این جریان راس و بدنه‌اش چه کسانی هستند.

نیرو‌های این جریان خیلی پراکنده اند.

آنطور که ما خبر داریم بخشی از آن‌ها حتما می‌خواهند در انتخابات حضور داشته باشند؛ مشخصا آقای مرعشی گفت به هیچ وجه از انتخابات قهر نمی‌کنیم.

بخشی از آن‌ها هنوز تصمیم نگرفته‌اند و بخشی از آن‌ها نیز تحریمی اند.

یک ضرب المثل قدیمی هست که می‌گوید طرف را به ده راه نمی داندند سراغ خانه‌ی کدخدا را می گرفت!» بازار وی در ادامه افزود: «به نظر من پیامی که رهبری برای انتخابات دادند نشان می‌دهد که اگر نظر ایشان اجرایی شود همه برای انتخابات می‌آیند.

اصلاح طلبان اگر مطمئن شوند در خصوص صلاحیت آن‌ها زمینه هایی فراهم شده باشد به میدان می‌آیند.»این فعال سیاسی سپس درباره تداوم تحریم انتخابات توسط اصلاح‌طلبان اظهار داشت: «آن‌ها فکر می‌کنند جایی برایشان فراهم نخواهد شد و با توجه به شرایط فعلی رد صلاحیت می‌شوند.

از آن طرف به جای اینکه بگویند در انتخابات راهمان ندادند، می‌گویند ما خودمان نمی‌آییم.

تصور من این است که اصلاح طلبان با شرایطی که به وجود خواهد آمد به میدان می‌آیند.»یوسفیان‌ملا درباره شانس اصلاح‌طلبان برای رای آوری در انتخابات گفت: «انتخابات بستگی به وضعیت و شرایط شهر‌ها دارد.

وقتی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان صحبت می‌شود؛ کلانشهر‌ها مطرح اند.

در شهرستان‌ها مردم کاری به اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند و فقط به فرد نگاه می‌کنند.

خیلی از شهر‌های ایران که دو نماینده دارد یکی اصلاح‌طلب است و دیگری اصولگراست.

نماینده اگر در بین مردم شخصا اعتبار داشته باشد مردم به او رای می‌دهند و مسئله ی عمده شهر‌ها اصلا جناحی نیست.»


بازنشر از : آخرین خبر

فردا/ یوسفیان‌مولا گفت: اصلاح طلبان به جای اینکه بگویند در انتخابات راهمان ندادند، می‌گویند ما خودمان نمی‌آییم. تصور من این است که اصلاح طلبان با شرایطی که به وجود خواهد آمد به میدان می‌آیند.


نمایندگی بوتان تهران