دادگستری زنجان هفته قوه قضاییه اسماعیل صادقی نیارکی زنجان- رئیس‌کل دادگستری زنجان با اشاره به عفو ۷۰۰ نفر از متهم

1402\03\31 17:30:00


۷۰۰ متهم اغتشاشات در زنجان عفو شدند. صلح و سازش در ۵۸ درصد پرونده‌ها

زنجان- رئیس‌کل دادگستری زنجان با اشاره به عفو ۷۰۰ نفر از متهمان اغتشاشات سال گذشته در این استان گفت: ۵۸ درصد پرونده ها در زنجان منجر به صلح و سازش شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی‌نیارکی، ظهر چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: ۲۱۳ برنامه در هفته قوه قضائیه در زنجان اجرا می‌شود که امیدواریم خروجی این برنامه‌ها به رضایتمندی عمومی مردم بینجامد.

وی برگزاری همایش‌ها، دیدار با خانواده زندانیان، بازدید از واحدهای صنعتی در راستای اقتصاد مقاومتی، حضور قضات در زندان‌ها و پیگیری مشکل‌های آن‌ها و راه‌اندازی مرکز ملاقات اطفال ناشی از طلاق به همت معاونت پیشگیری را از مهمترین برنامه‌های این هفته برشمرد.

رئیس‌کل دادگستری استان زنجان در مورد اقدامات دادگستری در سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: عمل به فرامین هشتگانه مقام معظم رهبری به جد در دستور کار قرار دارد که عمل با قدرت به سند تحول، مبارزه جدی با فساد و تقویت دانش قضائی و احاطه علمی و قضائی از ارکان آن است.

وی ادامه داد: تشویق و تنبیه درون قوه، معطل نماندن هیچیک از اختیارات و مأموریت‌های قانونی قوه قضائیه، نگاه همه جانبه در ارتباطات بین قوه قضائیه و ضابطان، توجه به امنیت روانی مردم و دنبال کردن و اتمام پرونده‌های باز از دیگر محورهای فرامین رهبر معظم انقلاب است.

رسیدگی به بیش از ۳۰۷ هزار پرونده در سال گذشته صادقی‌نیارکی یادآور شد: زنجان در کاهش ورودی، صلح و سازش و کاهش پرونده‌های معوق رتبه نخست کشوری و در اجرای برنامه‌های دادگستری رتبه ششم کشوری را کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه دادگستری زنجان در سال ۱۴۰۱ به ۳۰۷ هزار و ۸۰۰ پرونده رسیدگی کرده است، ابراز کرد: اجرای احکام برای ۳۹ هزار و ۲۲۹ فقره انجام شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه کل ورودی پرونده‌ها ۵ درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: با احتساب شوراهای حل اختلاف موجودی پرونده‌ها با کاهش ۷ درصدی از ۲۵ هزار و ۹۶۵ فقره به ۲۲ هزار و ۵۵۹ فقره رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۸ درصد پرونده‌ها منجر به صلح و سازش شده است، گفت: ۷ سازش مربوط به پرونده‌های قتل بود و در مواردی با وجود صدور رأی صلح ایجاد شد.

صادقی‌نیارکی به کمک‌های مردم برای آزادی زندانیان اشاره کرد و افزود: در جشن گلریزان با افزایش ۱۷ درصدی ۱۱ میلیارد تومان جمع‌آوری شد و نشان می‌دهد عنوان بهشت خیران و دیار کریمان برای زنجان شعار نبوده است.

وی با اشاره به اینکه اتقان آرا ۱.۲ درصد بهبود یافته است، ابراز کرد: زمان رسیدگی اجرای احکام ۲۲ روز کاهش یافته است و ورودی زندان‌ها ۲ درصد کمتر و ملاقات‌های مردمی ۴۸ درصد بیشتر شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان زنجان پیشگیری را کم هزینه دانست و گفت: اقدامات خوبی در حوزه پیشگیری انجام شده است البته اقدامات پیشگیری کاری فراقوه‌ای است و بسیاری از دستگاه‌ها در آن دخیل هستند.

صادقی نیارکی در مورد استفاده از فناوری‌های نوین بیان کرد: با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی ۱۹ درصد پرونده‌های یکتا بدون کاغذ ارجاع شده است.

وی احیای حقوق عامه را یکی از مأموریت‌های دستگاه قضا خواند و گفت: در جایی که حقوق مردم تضییع می‌شود طبق وظیفه خود وارد می‌شویم به عنوان مثال در شهرک گلشهر مردم فضای آموزشی در اختیار ندارند و متولیان باید زیرساخت‌ها را فراهم کنند.

صادقی‌نیارکی به اغتشاشات سال گذشته اشاره و تصریح کرد: بیش از ۷۰۰ نفر اعم از متهم و محکوم و … دستگیر شده بودند که همه آن‌ها مشمول عفو اسلامی شدند.

وی ادامه داد: پرونده عفو ۴۹۰ زندانی در کمیسیون عفو مطرح و درخواست ۵۰ درصد پذیرفته شده است.


بازنشر از : مهر

دادگستری زنجان

هفته قوه قضاییه

اسماعیل صادقی نیارکی

زنجان- رئیس‌کل دادگستری زنجان با اشاره به عفو ۷۰۰ نفر از متهمان اغتشاشات سال گذشته در این استان گفت: ۵۸ درصد پرونده ها در زنجان منجر به صلح و سازش شده است.

سایت تبلیغ و آگهی

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور.

سایت تبلیغ و آگهی - آگهی - تبلیغات - صنعتی

برق و روشنایی لاله زار