صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تلاش سناتورهای آمریکا برای لغو اختیارات جنگی «جو بایدن»

کد خبر 101601 1399-12-14 07:23
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دوتن از سناتورهای ایالات متحده لایحه‌ای را به صحن این مجلس ارائه کردند که هدف آن محدودسازی اختیارات رئیس جمهور جدید آمریکا برای بکارگیری نیروی نظامی است.
تلاش سناتورهای آمریکا برای لغو اختیارات جنگی «جو بایدن»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، هفته گذشته، ایالات متحده آمریکا بخشهایی از شرق سوریه را که به ادعای واشنگتن محل استقرار تأسیسات نیروهای «تحت الحمایه ایران» است، با عنوان تلافی حمله راکتی ۱۵ فوریه به نیروهای آمریکایی در عراق هدف حمله هوایی خود قرار داد. این حمله‌های هوایی نخستین عملیات نظامی بودکه به دستور مستقیم «جو بایدن» رئیس جمهور دموکرات آمریکا صورت می‌گرفت.
اما در پی این حمله هوایی آمریکا به خاک سوریه، دو تن از سناتورهای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به نامهای «تیم کین» و «تاد یانگ» بار دیگر لایحه‌ای را به صحن سنا ارائه کردند که هدف اصلی آن، محدودسازی اختیارات رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن، برای بکارگیری نیروی نظامی است.
این لایحه جدید مجوزهای صادره در سالهای ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ را که کنگره در رابطه با جنگ خلیج فارس و حمله نظامی آمریکا به عراق برای بکارگیری نیروی نظامی تصویب کرده بود، لغو می‌کند.
کین در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه (به وقت واشنگتن) منتشر شد، اعلام کرد: «حمله های هوای هفته گذشته در خاک سوریه نشان می‌دهد که شاخه اجرایی، فارغ از اینکه در دست کدام حزب باشد، به بسط اختیارات جنگی خود ادامه خواهد داد. من از کنگره درخواست می‌کنم که به فوریت به این لایحه رسیدگی کند».
وی در ادامه افزود: «مجوزهای اختیارات جنگی ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ برای بکارگیری نیروی نظامی که از جنگ علیه عراق حمایت می‌کردند لازم است از کتابهای [قانون] حذف شوند تا در آینده مورد سوء استفاده قرار نگیرند».

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید