صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

کیهان خطاب به شورای نگهبان: در تایید کاندیداهای ریاست جمهوری خیلی سخت بگیرید مشارکت مردم را هم بیخیال!

کد خبر 101614 1399-12-14 08:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
کیهان نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار ویدئویی با مردم تبریز، بر اینکه فرایند انتخابات به انتخاب درست منتهی شود، تاکید کردند.
کیهان خطاب به شورای نگهبان: در تایید کاندیداهای ریاست جمهوری خیلی سخت بگیرید مشارکت مردم را هم بیخیال!


چون انتخاب درست در مرحله نهایی فرایند انتخابات قرار داد لذا باید سه مرحله دیگر با کمترین اشکال عملیاتی شود.
در مرحله اول، افرادی که شایستگی انتخاب شدن دارند، به صحنه می آیند. در این مرحله باید تلاش ها به سمتی رود که از کاندیدا شدن افرادی که نسبت محکم و متینی با سابقه مدیریتی و کفایت تجربه حکومتداری ندارند، کاندیدا نشوند.مجلس و شورای نگهبان مهمترین ارکان اتقان این مرحله هستند تا اولی با قاعده گذاری صحیح(خاصه نسبت به سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب در موضوع انتخابات) و دومی با تفسیر درست از قانون اساسی از تبدیل شدن انتخابات به بازار مکاره و حضور فاقد صلاحیت ها آن هم در وضعیتی که هیچ نسبت معقولی با این پست حساس ندارند، جلوگیری شود.
در مرحله دوم، مراجع احراز صلاحیت، به بررسی صلاحیت و گزینش نهایی کاندیداها می پردازند. در اینجا نیز شورای نگهبان بایستی با اجماع یا شبه اجماع و سخت گیری زیاد افراد واجد صلاحیت را احراز نمایند. اینجا به هیچ وجه جای مسامحه نیست و هرگونه آسان گیری سبب می شود تا دود آن سال های سال، جسم و روح انقلاب را آزار می دهد و خسارت آفرین شود. در مرحله سوم، سازوکار اطلاع رسانی و تبلیغ به جریان می افتد و کاندیداها،خود و برنامه های خود را به انتخاب کنندگان معرفی می کنند.در این مرحله وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور و هیئت نظارت، نقش اساسی دارند.اینکه هر کس هر طور خواست برای رای آوری اقدام نماید، نه اخلاقی است و نه مدنی. هم به اخلاق اجتماعی ضربه می زند و هم دموکراسی را مخدوش می کند. فرصت محدود تبلیغات خود آفتی سنگین و بعضاً نوعی تبعیض بین نامزدها ایجاد می کند.تا این قاعده، اصلاح شود باید در همان فرصت 20 روزه اجازه نداد هر کس با هر ابزار دلبخواهی کار خود را پیش ببرد و انقلاب را مخدوش سازد.سکوت قانون و نگرانی از دخالت در جریان انتخابات، سبب شده تا نهادهای نظارتی با احتیاط مأموریت خود را انجام دهند و برخی نامزدها از این موقعیت سوءاستفاده نمایند.
در مرحله آخر مردم، انتخاب خود را انجام می دهند. هر چقدر سه مرحله اول کم نقص باشد، انتخاب مردم دقیق تر و مؤثرتر خواهد بود و هر چقدر میزان خطاها در هر مرحله بالا رود، امکان انتخاب نادرست توسط مردم و در نتیجه ناامیدی از انتخابات، از مکانیسم و در طول زمان از نظام بیشتر و فراگیرتر می شود.
در اولین مرحله چه کنیم؟اینکه هم بلوغ جامعه را نسبت به حضور کاندیداهای صلاحیت دار بالا ببریم تا هر کسی جرأت و جسارت حضور پیدا نکند(که الان اصلاً اینگونه نیست) و هم سازوکارها و قواعد را طوری سامان دهیم که حضور اولیه و بعضاً هزینه زای کاندیداهای نادرست به حداقل خود برسد.این از اهم ضروریات است. به گواه دوره های مختلف انتخابات، از این جنس کاندیداها معتنابه دیده می شوند و لازم است هم رویه های قانونی و هم بلوغ اجتماعی این خطا را حداقل سازد.در همین ایام شاهدیم افراد محترم  اما با سابقه های مدیریتی محدود و ناقص، خود را منجی دانسته و می خواهند سکاندار شوند حال آنکه حتی یک روز هم سابقه کار اجرایی در سطح کلان نداشته اند. بدانیم در این دور کار بسیار سخت تر از دوره های قبل است و هر کارناآزموده ای را نمی توان برای این پست حساس در معرض آرای مردم قرار داد. انتخابات ریاست جمهوری جای آزمون نیست جای استفاده از محصول عمری تجربه و تدبیر مدیریتی است. گفتنی است یادداشت کیهان هیچ اشاره ای به حضور مردم در انتخابات که اتفاقا اولین سخن مقام معظم رهبری در دیدار مردم تبریز بود نکرده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید