صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

طرح سناتورهای آمریکایی برای سلب اختیارات جنگی از بایدن

کد خبر 101627 1399-12-14 10:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
طرح ارائه شده در سنای آمریکا به دنبال لغو دو قانونی است که در سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ وضع شده و به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد در برخی شرایط معین بدون کسب تأیید کنگره دستور اقدامات نظامی در منطقه غرب آسیا را صادر کند.
طرح سناتورهای آمریکایی برای سلب اختیارات جنگی از بایدن


«تیم کین» و «تاد یانگ»، دو نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی فراحزبی ارائه کرده اند که خواستار سلب اختیار از رئیس جمهور این کشور برای استفاده از نیروی نظامی در منطقه غرب آسیا است.
سناتور های آمریکایی در حالی از این طرح رونمایی کرده اند که قانونگذاران کنگره از اقدام اخیر دولت بایدن در حمله هوایی به مواضع گروه های مقاومت بدون کسب اجازه از کنگره ابراز ناخرسندی کرده اند.
همچنین، معرفی این طرح چند ساعت بعد از حمله به بخش آمریکایی پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار عراق صورت گرفت.
طرح ارائه شده در سنای آمریکا به دنبال لغو دو قانونی است که در سال های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ وضع شده و به رئیس جمهور آمریکا اجازه می دهد در برخی شرایط معین بدون کسب تأیید کنگره دستور اقدامات نظامی در منطقه غرب آسیا را صادر کند.
تیم کین در بیانیه ای گفته است: «حمله هوایی هفته گذشته در سوریه نشان می دهد که قوه مجریه، صرفنظر از اینکه کدام حزب قدرت را در دست دارد از اختیارات جنگی خود استفاده خواهد کرد.»
او در ادامه گفته است: «کنگره، علاوه بر اینکه مسئولیت صدور مجوز برای حملات نظامی جدید را دارد مسئول لغو مجوز های قبلی که دیگر ضرورتی ندارند هم هست.»
دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا که بر خلاف بایدن از حزب جمهوری خواه بود از همین اختیارات جنگی برای توجیه حمله تروریستی به سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شماری از همراهانش در بغداد استفاده کرد.
قانونگذاران کنگره می گویند استفاده مکرر روسای جمهور آمریکا از این قانون ها به معنای آن است که کنگره مرجعیت قانونی خود برای اعلان جنگ از دست داده است.
تیم کین در دولت ترامپ هم طرحی مشابه را پیشنهاد کرده بود. طرح او در مجلس سنا تصویب شد و پس از آن مجلس نمایندگان آمریکا هم طرح موازی آن را به تصویب رساند. با وجود این دونالد ترامپ مصوبه کنگره را وتو کرد و قانونگذاران آمریکایی در رأی گیری بعدی برای شکستن وتوی ترامپ ناکام ماندند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید