صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بلینکن: شرط رفع برخی تحریم ها، بازگشت ایران به تعهدات برجامی است!

کد خبر 101692 1399-12-14 12:59
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
وزیر خارجه آمریکا باز هم توپ را به زمین ایران انداخت و بی اعتنا به بدعهدی های واشنگتن، مدعی شد که برای رفع برخی تحریم ها، ایران باید گام اول را برای بازگشت به تعهدات برجامی بردارد.
بلینکن: شرط رفع برخی تحریم ها، بازگشت ایران به تعهدات برجامی است!

به گزارش خبرگزاری مهر، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه «پی بی اس» مدعی شد که در مواجهه با حملاتی که در ۲۴ ساعت گذشته علیه مواضع آمریکا در عراق انجام شد؛ نخستین قدم شناسایی عاملان است تا بعداً در زمان و مکان مناسب به آن پاسخ دهیم.
در خصوص مذاکرات برجامی نیز بلینکن مدعی شد: منافع واقعی آمریکا در تلاش برای بازگرداندن ایران به آن جعبه (محدودیت های ناشی از توافق) تأمین می شود حال آنکه دیپلماسی راهی برای رسیدن به این هدف است.
وی در ادامه این ادعا افزود: راه دیپلماسی باز است و اتحادیه اروپا همه طرفین را به آغاز مذاکره درباب احتمال بازگشت به توافق هسته ای دعوت کرده است. ما به این دعوت پاسخ مثبت دادیم حال آنکه ایران آن را رد کرد. خواهیم دید که ایران چه می کند. توپ در زمین ایران است و آنها باید تصمیم بگیرند.
بلینکن در پاسخ  به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا به لغو تحریم ها فکر می کند یا خیر، مدعی شد: خیلی واضح گفته ایم که ایران باید به تعهدات برجامی خود برگردد و اگر چنین کند؛ ما هم همان کار را خواهیم کرد. این چرخش اگر آنها هم انجامش دهند؛ شامل رفع برخی تحریم ها می شود. اما باز هم می گویم که تا رسیدن به این مرحله فاصله زیادی داریم. متاسفانه، ایران در مسیر نادرستی گام برمی دارد. بنابراین، بیش از هر چیز خواهان بازگشت ایران به تعهداتش هستیم.
ادعاهای تکراری وزیر خارجه آمریکا در حالی است که ایران بارها تاکید کرده که تعلیق برخی از تعهدات برجامی در واکنش به بدعهدی آمریکا و اروپا انجام گرفته و این وظیفه دولت جو بایدن دموکرات است که با بازگشت به برجام و رفع تحریم های ضد ایرانی، اشتباه دولت ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای را جبران کند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید