صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

اردوغان خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

کد خبر 101743 1399-12-14 16:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر فایده‌ای که پایان تحریم‌های ایران بر رونق اقتصاد ی و ثبات غرب آسیا دارد، ابراز امیدواری کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه تهران هرچه سریعتر برداشته شود.
اردوغان خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد


«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شد.
اردوغان طی سخنرانی در چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اِکو) گفت: «پایان تحریم هایی که به صورت یکجانبه بر ایران اعمال شده، به رونق اقتصادی و ثبات منطقه ما کمک می کند».
به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی همچنین افزود: «امیدواریم تحریم های اعمال شده علیه ایران، پایان یابد».
رئیس جمهور ترکیه با مهم دانستن پروژه چین موسوم به «یک کمربند _ یک راه»، خبر داد که کار ساخت خط آهن استانبول _ تهران _ اسلام آباد در مراحل پایانی خود قرار دارد.
در این نشست مجازی، سران کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان حضور دارند.
«حسن روحانی» رئیس جمهور کشورمان نیز از طریق ویدئوکنفرانس در این نشست اکو _ که شعار آن «همکاری اقتصادی منطقه ای در دوران پسا_کرونا» است _ حاضر شده است.
دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد. 
تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.
ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه اعلام کرد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند. اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می کند.
شامگاه چهارشنبه «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با بیان اینکه سیاست فشار حداکثری فقط باعث منزوی شدن واشنگتن شد و نه تهران، هدف دولت جدید این کشور را اعمال محدودیت دائمی بر برنامه هسته ای ایران توصیف کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» ونزوئلا خواستار تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات تحریمی آمریکا شد
» افزایش جمعیت میلیونرهای ایران با وجود تحریم‌های آمریکا و شیوع کرونا
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید