صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / راه و مسکن

وام ساخت مسکن خریدار ندارد

کد خبر 1129 1399-01-20 00:41
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
با وجود آن که سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، سازندگان ضمن تاکید بر کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت آن، تسهیلات فعلی را در جهش تولید مسکن بی اثر می‌دانند.
وام ساخت مسکن خریدار ندارد


بانک مسکن سقف وام ساخت را در سال جاری از ۱۷۰ به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داده که معادل ۴۷ درصد است. مدیرعامل بانک مسکن گفت که این تصمیم در جهت شعار سال مبنی بر جهش تولید اتخاذ شده است.
میزان افزایش تسهیلات ساخت، کمتر از سال گذشته است
البته سال گذشته نیز وام ساخت از سقف ۱۱۰ میلیون تومان به ۱۷۰ میلیون تومان رسید که ۵۴ درصد رشد کرده بود؛ بنابراین میزان افزایش وام در سال جاری کمتر از سال گذشته است؛ در حالی که هزینه های تولید با توجه به رشد قیمت مصالح و آهن آلات به طور محسوسی به خصوص از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ بالا رفت.
با این وجود سازندگان می گویند که مبالغ پرداختی تسهیلات ساخت برای احداث واحد مسکونی مناسب است اما مشکل اصلی به نرخ سود و مدت بازپرداخت آن برمی گردد.
آنطور که محمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن گفته، در سال جهش تولید تسهیلات اعطایی به ازای هر واحد به سازندگان حرفه ای و در صورت استفاده از تکنولوژی جدید و فناوری نوین و کاهش مصرف انرژی به ازای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان تعلق می گیرد.
به گفته وی، این تسهیلات در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۸۰میلیون تومان است.
با این حال ارقام مذکور فقط برای واحدهایی است که در ساخت آن از تکنولوژی های نوین استفاده می شود که درصد چندان بالایی از ساخت و ساز های فعلی را در بر نمی گیرد.
سقف وام ساخت به سازندگان حرفه‌ای ۲۰۰ میلیون تومان است
بر این اساس، سقف وام ساخت به ازای هر واحد را برای سازندگان حرفه ای در

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / راه و مسکن