صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

خوشحالی زودهنگام کردیم، باید منتظر موج دوم کرونا باشیم؟

کد خبر 2374 1399-01-27 09:32
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
در جامعه‌ای که تعداد تماس بین افراد متناوبا کاهش و افزایش پیدا می کند، طبیعی است که رفتار سیستم متفاوت باشد و سیستم تک قله ای نماند. منظور از موج دوم همین است،
خوشحالی زودهنگام کردیم، باید منتظر موج دوم کرونا باشیم؟


در چند روز گذشته آمار مربوط به مبتلایان ویروس در سرتاسر کشور هم روندی نزولی را طی کرده است و تعدا مبتلایان که به نزدیکی روزانه ۳هزار نفر رسیده بود، حالا چند روزی است به عدد ثابت روزانه ۱۵۰۰ نفر رسیده است. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هم چند روز پیش در نشست خبری تایید کرده بود که روند ابتلا به کرونا در اکثر استان های ایران روندی نزولی را طی کرده است.
نمودارهای منتشر شده از کروناویروس تا تاریخ ۲۲ فروردین هم نشان از این تغییرات می دهند.
شادی زودهنگام برای اتمام کرونا و پیامدهای خطرناکش
اما شواهدی دیگری نشان می دهند که نباید به اعدادی مثل دو رقمی شدن نرخ مرگ ومیر دل ببندیم، چراکه این موضوع می تواند پیامدهای مرگباری به همراه داشته باشد.
زهرا عیدی، محقق پژوهشکده علوم زیستی پژوهشگاه دانش های بنیادی  که در حوزه بیوفیزیک محاسباتی پژوهش می کند، در این رابطه به می گوید: « فراموش نکنیم  با توجه به دوره ای که برای درمان طی می شود، با فرض این که تعداد مرگ ومیر رابطه مستقیمی با تعدا افراد مبتلا دارد، کاهش تعداد تلفات امروز را می توان به معنای کاهش تعداد افراد مبتلا به بیماری در زمانی حدود دو تا سه هفته پیش دانست. پس ریشه اصلی این موضوع را باید در الگوی رفتاری جامعه در آن زمان جستجو کرد. این اتفاق به این معنی است که قرنطینه کار می کند یعنی برکاهش تعداد ابتلا امروز و بالتبع تعداد تلفات در آینده نقش مهمی دارد. این که بخواهیم نتیجه بگیریم بیماری کنترل شده است، درست نیست، چراکه سیستم دینامیک دارد و از رفتار ما بازخورد می گیرد. به علاوه در این مدت ظرفیت تجهیزات درمانی کشور هم احتمالا افزایش یافته است. بنابراین افزایش امکانات هم در کاهش نرخ مرگ ومیر ناشی از بیماری می تواند نقش داشته باشند.»
اما با اتمام تعطیلات نوروزی، دوباره خیابان های شهرها در سرتاسر کشور شلوغ شده است و به نظر می رسد سیاست های مربوط به قرنطینه به سختگیری گذشته انجام نمی شود، تا جایی که از آخر این ماه سفرهای بین استانی هم آزاد می شود.
تصاویر منتشر شده از متروی تهران، به سادگی تغییر شرایط را توصیف می کند.
این چیزی است که عیدی، از آن به عنوان «شادی زودهنگام» نام می برد، شادی ای که سیاست های اشتباهی به همراه داشته است. او در این رابطه می گوید: « بعد از پایان یافتن تعطیلات نوروز، تعداد تماس ها در حال افزایش است و با این کار نرخ ابتلا بالطبع افزایش پیدا می کند. بحث بین بهداشت و اقتصاد باعث شده است معادلات جدیدی وارد تصمیم گیری ها شود و این متاسفانه می تواند نتایج ناخوشایندی به همراه داشته باشد.»
هشدار مرکز پژوهش های مجلس؛ موج دوم کروناویروس در راه است
این نتیجه ناخوشایند شاید، موج دوم شیوع کروناویروس باشد. موضوعی که در چند هفته اخیر بارها مسئولان وزارت بهداشت نسبت به آن هشدار داده بودند.
گزارشی که روز گذشته توسط مرکز پژوهش های مجلس منتشر شده است هم این موضوع را تایید می کند، در بخشی از این مطالعه در این رابطه آمده است: «برخی از کارشناسان و اپیدمیولوژیست ها معتقد هستند موج دوم شیوع بیماری رخ خواهد داد ولی زمان و بزرگی آن به درستی قابل تعیین نیست، زیرا موضوع داینامیک و تحت تأثیر عوامل مختلف است. به نظر می رسد بیماری هایی نظیر کویید رفتار فصلی داشته باشد. لذا انتظار می رود در فصل بعدی سرما، این بیماری را مجدد تجربه کنیم و به احتمال قوی در ایران موج اول و دوم تحت شرایط موجود (سیر طولانی کنترل اپیدمی اول) از هم قابل تفکیک نخواهند بود.»
عیدی، در این رابطه به می گوید: « با افزایش تعداد تماس ها در جامعه، باید انتظار داشته باشیم که دوباره نرخ ابتلا به بیماری بالا برود. این درست است که در مدل های کلاسیک مربوط به شیوع بیماری های واگیردار  فقط یک پیک وجود دارد، اما در جامعه ای که تعداد تماس بین افراد متناوبا کاهش و افزایش پیدا می کند، طبیعی است که رفتار سیستم متفاوت باشد و سیستم تک قله ای نماند. منظور از موج دوم همین است، در صورتی که اگر روند قرنطینه ادامه داشت، همان روند نزولی ادامه پیدا می کرد.»
کشورهای دیگری هم تاکنون با موج دوم کروناویروس روبرو شده اند. گزارش های منتشر شده از کشورهای شرق آسیا مثل چین، کره جنوبی، سنگاپور، ژاپن و ... که گفته می شد کروناویروس را مهار کرده اند، خبر از شیوع موج دوم بیماری می دهند.
چین به عنوان کانون اولیه شیوع بیماری همه گیر «کویید ۱۹» روز دوشنبه شاهد ثبت بیشترین موارد ابتلا به این بیماری طی یک ماه اخیر بود. موارد جدید ابتلا به ویروس جدید کرونا در چین روز دوشنبه به ۱۰۸ مورد رسید. به این ترتیب شمار مبتلایان جدید در این کشور طی ۴۸ ساعت بیش از دو برابر شده است.
پیشبینی ترسناک مرکز پژوهش ها؛ ۸۰۰هزار نفر در ایران به کروناویروس مبتلا می شوند
گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، به پیشبینی ادامه روند کروناویروس در ایران با ۴ سناریو مختلف از کارگروه اپیدمیولوژی وزارت بهداشت پرداخته است که نشان می دهد، نباید به کاهش مبتلایان در چند روز گذشته امیدوار شد.
براساس این سناریوها، با توجه به نحوه ایزوله شدن افراد، از ۸۱۱ هزار تا ۲.۴ میلیون نفر در سرتاسر کشور به کروناویروس مبتلا می شوند و تعداد قربانی ها هم در خوشبینانه ترین سناریو به بیش از ۶ هزار نفر می رسد و اگر هم هیچ اقدامی انجام نشود، ۶۰ میلیون نفر به بیماری مبتلا می شوند.
اگرچه به گفته کارشناسان امکان اطمینان کامل به نتایج مدل سازی ها وجود ندارد، اما به نظر می رسد با قطعیت می توان گفت که اوضاع خوب نیست. عیدی می گوید: «مدل سازی ها نشان نمی دهند که از پیک تعداد افراد مبتلا عبور کرده ایم. ملایم بودن شیب نمودار تعداد مبتلایان جدید باعث می شود افت و خیزهای نمودار تعداد افراد مبتلای روزانه به اشتباه روندی نزولی تعبیر شود. در حالی که بازه تغییرات این افت و خیزها هنوز زیاد نیست و این به ماهیت تصادفی بودن برخی رفتارهای سیستم وابسته است.»
فاکتوری که معادلات را تغییر می دهد؛ رفتار «ما»
اما به نظر می رسد در همه مدل های مربوط به کروناویروس فاکتوری وجود دارد که می تواند معادلات را تغییر بدهد.
در این رابطه در بخشی از این گزارش پژوهش ها آمده است: « با ایزوالسیون ۴۰ درصد، انتظار می رود ۸۱۱ هزار نفر مبتلا شده و حدود ۶۰۰۰ نفر فوت شوند. باید در نظر داشت طبق شواهد علمی تولید شده در جهان ایزوالسیون زیر ۷۰درصد احتمال موفقیت استراتژی فاصله گذاری فیزیکی برای هر مدتی بعید است. در حالی که رعایت با رعایت جامعه در سطح ۸۰ تا ۹۰ درصد، این بیماری در ۱۳ تا ۱۴ هفته کنترل می شود.»
«اس آرآی» نام یکی از مدل های پیشبینی شیوع بیماری های واگیردار مثل کویید_۱۹ است. بر اساس این مدل کمیتی به نام نرخ بازتولید پایه یا آر_صفر تعریف می شود که تخمین آن براساس داده های موجود نقش تعیین کننده ای در پیش بینی رفتار سیستم ها دارد.
عیدی در این باره می گوید: « به زبان ساده این کمیت را می توان به عنوان تعداد افرادی که هر فرد می تواند بیمار کند در نظر می گیریم. اگر این عدد بزرگتر از یک باشد به این معنی است که بیماری روند صعودی دارد، این عدد هم به ویژگی های بیماری و ویژگی رفتار اشخاص جامعه ویژگی مرتبط است.»
براساس گزارش های مرکز پژوهش ها این عدد در ایران ۳.۲ است، در اوج شیوع بیماری در چین این کمیت به ۳.۴ رسیده بود.
خبر خوب این که رفتار هر فردی در جامعه می تواند به کاهش این عدد کمک کند، محقق پژوهشگاه دانش های بنیادی، در این رابطه می گوید: «یکی از مهمترین ویژگی های این عدد این است که علاوه بر ویژگی های مربوط به بیماری، تاثیر الگوهای رفتاری افراد  را نیز نشان می دهد. این عدد باید کنترل شود و به پایین تر از یک برسد تا بتوانیم بگوییم بیماری کنترل شده است. یکی از ویژگی های رفتاری تعداد تماس های فرد مبتلا با اشخاص دیگر محیط است، به همین دلیل شست و شوی مرتب دستها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در بهترین حالت قرنطینه منجربه کاهش این عدد می شود.»

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی