صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

تغییر دستمزد کارگران درصورت بهبود شرایط اقتصادی

کد خبر 2420 1399-01-27 12:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
در حالی که برگزاری نشستهای بازنگری مزد، امیدواریهایی نسبت به احتمال تغییر دستمزد و اصلاح برخی از بندهای مصوبه شورای عالی کار ایجاد شده بود، بخشنامه حداقل مزد ۱۳۹۹ شب گذشته از سوی وزیر کار ابلاغ شد.
تغییر دستمزد کارگران درصورت بهبود شرایط اقتصادی


بخشنامه دستمزد سال ۱۳۹۹ مطابق با صورتجلسه مزدی که در نشست نهایی تعیین دستمزد در بیستم فروردین ماه به تصویب رسیده بود، به کارفرمایان و بنگاههای مشمول قانون کار ابلاغ شد. 
پس از آن که نشستهایی برای بازنگری مزد، برگزار شد، جامعه کارگری به تغییر دستمزد و اصلاح برخی از بندهای مصوبه شورای عالی کار امیدوار شده بود، تا اینکه
ابلاغ این بخشنامه را به دنبال داشت تا جایی که . اما درخصوص جزییات این بخشنامه ذکر چند نکته لازم است؛ اول جابه جایی بخشی از مبالغ ریالی مزایای مستمر یا همان مزایای رفاهی و جنبی مزد موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار با دستمزد مصوب سال ۹۹ است که در بخشنامه ابلاغی از حیث فراهم بودن شرایط اقتصادی قائل به تصمیم گیری است و چنانچه اوضاع اقتصادی کشور اجازه دهد این تغییر و جابه جایی صورت خواهد گرفت.
برابر ماده ۳۶ قانون کار، مزد ثابت عبارت از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی است و به موجب تبصره ۳ این ماده، مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن، بن خواربار، حق عائله مندی، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود.
نکته دوم، حق مسکن کارگران است که به موجب این بخشنامه، پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن در صورت توافق و اتفاق نظر گروههای کارگری و کارفرمایی و تصویب در شورای عالی کار به هیات وزیران ارسال خواهد شد.
پیش از این سخنگوی دولت گفته بود، دولت درنظر دارد با تمهیداتی که در بخش حق مسکن کارگری پیش بینی می کند، درصد مناسبی را برای کارگران جبران کند و چنانچه محدودیتها کاهش یابد و به کارفرمایان فشار نیاورد، در آینده نیز در قالب مباحث دیگر به کارگران کمک کند.
به موجب مصوبه دستمزد شورای عالی کار، مبلغ بن خواربار ۴۰۰ هزار تومان، کمک هزینه مسکن ۱۰۰ هزار تومان، پایه سنوات روزانه ۵۸۳۳ تومان، سایر سطوح مزدی ۱۵ درصد و حداقل مزد روزانه ۶۱ هزار تومان به تصویب رسیده است.
 به گزارش ایسنا، بیستم فروردین ماه امسال افزایش حداقل دستمزد، بدون امضای صورتجلسه دستمزد و جلب نظر نمایندگان کارگری، در سایه رأی گیری نمایندگان کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار۲۱ درصد تصویب شد. بر این اساس پایه حقوق کارگران از یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان به یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان افزایش یافت.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


تیتر های خواندنی