صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

تغییر نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی به دلیل شیوع کرونا

کد خبر 1143 1399-01-20 00:42
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، گازبها براساس قیمت فصل سرد ‌محاسبه می‌شود که تفاوت خیره‌کننده‌ای در پرداخت هزینه مشترکان خواهد داشت.
تغییر نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی به دلیل شیوع کرونا


 
غلامرضا مشایخی گفت: به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و با تصویب هیئت دولت، به‌منظور تعیین الگوی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی، امسال به‌طور استثنا پایان دوره فصل سرد همه اقلیم‌ها و استفاده مشترکان خانگی از گازبهای فصل سرد تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۹ تمدید شد.
وی افزود: بر اساس مصوبه هیئت دولت، محاسبه قبوض گاز مصرفی مشترکان خانگی در کل، به دو بخش فصل سرد و گرم تقسیم می‌شود. یعنی از ۱۵ فروردین تا ۱۵ آبان‌ماه هر سال، فصل گرم و از ۱۵ آبان تا ۱۵ فروردین سال بعد، فصل سرد به شمار می‌آید و محاسبه قبوض گاز بر این اساس انجام می‌شود.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: بر این اساس، قبوض گاز مشترکان خانگی تا زمان گفته‌شده و با توجه به شرایط پیش‌آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا، بر اساس نرخ فصل سرد و جداول پلکانی که برای هر اقلیم متفاوت است، ‌محاسبه می‌شود که تفاوت خیره‌کننده‌ای در هزینه پرداخت مشترکان خواهد داشت.
به گفته مشایخی، این موضوع به این مفهوم است که هیچ تغییری در گازبها و نحوه محاسبه آن به‌وجود نیامده و تنها بر اساس این مصوبه، به جای ۱۵ فروردین از ۱۵ اردیبهشت‌ماه قبوض مشترکان گاز بدون هیچ‌گونه افزایش دوباره‌ای، بر اساس روال پیشین و جداول پلکانی محاسبه می‌شود.
وی با بیان اینکه این مصوبه و اجرای فصل سرد و گرم برای همه مشترکان خانگی ۳۱ استان لازم‌الاجراست، اظهار کرد: طریقه محاسبه قبوض نیز بر اساس همان جداول پلکانی ۱۲ پله‌ای است که هر پله قیمت خاص خود را در فصل سرد سال دارد و به هر حال به دلیل مصرف بیشتر، ارزان‌تر محاسبه می‌شود.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در پایان گفت: تفاوت این طریق محاسبه و اضافه کردن یک ماه به فصل سرد با روش معمول همیشگی، رقم قابل‌توجهی است، زیرا هم‌اکنون استان‌های بسیاری هستند که هنوز هوای گرم ندارند و مردم از بخاری و شوفاژ استفاده می‌کنند و از آنجا که هنوز گاز مصرفی آنها با همان قیمت پایین فصل سرد محاسبه می‌شود، در شرایط کنونی که مردم تحت فشارند، کمک بسیار مناسبی به آنان خواهد شد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی