صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تولید و صنعت

امضاهای طلایی تا پایان سال حذف می شوند بازگشت سیمان به قیمت قبلی خود

کد خبر 153021 1400-06-02 11:06
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
وزیر پیشنهادی صمت در تشریح برنامه های خود گفت: یکی از پروژه‌ها تا پایان امسال سامانه قواعد و مجوزها است با این کار حالت خلق‌الساعه از کارها کنار می‌رود و امضاهای طلایی نیز از بین می‌رود.
امضاهای طلایی تا پایان سال حذف می شوند بازگشت سیمان به قیمت قبلی خود


سیدرضا فاطمی امین در جلسه صحن امروز مجلس برای بررسی رای اعتماد به او برای وزارت صمت اظهار کرد: ایران در سال 1404 باید به اهدافی دست یافته باشد که از این جمله می توان به جایگاه اول علمی و صنعتی منطقه جنوب غربی آسیا با تکیه بر رشد علمی، رشد اقتصادی، افزایش درآمد و رسیدن به اشتغال کامل اشاره کرد. باید برای این چشم انداز عقب ماندگی ها را جبران کنیم و با تکیه به تمدن نوین اسلامی مرم ایران را به عرش ببریم، تنها راه آن نیز تحقق نوین اسلامی است.
وی افزود: وزارت صمت بسیار متنوع و گسترده است به چند موضوع مهمی که جزو دغدغه نمایندگان بود و به طور ویژه در برنامه ها به آن اشاره شده می پردازیم؛ نخست تنظیم بازار است: متاسفانه شاهد نوسانات زیادی در بازار هستیم. دولت کجاست؟ اگر دولت اشراف داشته باشد نباید به این جولان قیمت ها فضا دهد. دوم تورم است: برای کنترل تورم که یکی از بیماری های اقتصاد امروز است نیاز به دو تا سه سال زمان وجود دارد ما برنامه داریم که در سال 1402 میزان تورم را به نصف امروز و بعد به میزان تک رقمی برسانیم. عوامل مهم در تورم نقدینگی، تولید و ارز هستند ما می توانیم با اصلاح نظام توزیع نقدینگی را کاهش دهیم.
فاطمی امین با اشاره به سامانه جامع تجارت گفت: در سال 92 مجلس وزارت صمت را موظف کرد تا سامانه جامع تجارت را اجرایی کند ما تا آ خر امسال این سامانه را کامل می کنیم که به معنای مبارزه با رانت، قاچاق و ... است.
وزیر پیشنهادی صمت در مورد برنامه های پیشنهادی خود برای تولید بیان کرد: در این زمینه برنامه ما تا پایان سال متمرکز بر تامین قطعات و رفع موانع تولید بخصوص برای کالاهایی که در سبد معیشت مردم موثر هستند است. در مورد نرخ ارز نیز با اجرایی کردن سامانه جامع تجارت و افزایش تولید بازار ارز را تنظیم خواهیم کرد. اقلامی مانند سیمان به قیمت قبلی خود باز می گردند البته این موضوع نیاز به همراهی و همکاری مجلس دارد. ساختن ایران کار مشترک همه ما است.
وی با اشاره به تعطیلی و نیمه فعال بودن واحدهای تولیدی تصریح کرد: دولت نباید بنگاه داری دارد اما باید بازارسازی انجام دهد، من خود را موظف می دانم که در اداره وزارت صمت خود را شریک و احدهای تولیدی بدانم و در این راستا باید بازارسازی کرد. ما رقیب بخش خصوصی نیستیم اگر بخش خصوصی خوب کار کند اشتغال به وجود می آید و ما باید از آنها حمایت کنیم. ما باید در بازارهای خارجی و داخلی از طریق تجمیع تقاضا بازارسازی کنیم. ما هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به مجلس می دهیم.
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از پروژه ها تا پایان امسال سامانه قواعد و مجوزها است با این کار حالت خلق الساعه از کارها کنار می رود و امضاهای طلایی نیز از بین می رود. ما برای سال آینده بسته های سرمایه گذاری آماده می کنیم، یعنی پروژه ها تعریف و مجوزها صادر می شود و سرمایه گذار تنها باید انتخاب کند.
فاطمی امین در ادامه خاطرنشان کرد: از موضوعات مورد اهمیت در تولید موضوعات بیمه تامین اجتماعی، مالیات و تامین مالی است گرچه هیچ یک از اینها زیرمجموعه وظایف وزارت صمت نیست ما خود را موظف به پیگیری این موارد می دانیم. ما باید این موارد را در دولت پیگیری کنیم شما از من فرافکنی نخواهید دید من معتقد هستم که تمامی مسایل روز خود را باید خودم حل کنم در بین نقدهایی که شد گفته شد که در برنامه ها چرا به موضوع مالیات اشاره شده در حالی که جزو وظایف وزارت صمت نیست، علت این موضوع آن است که من وظیفه خود می دانم که آن را پیگیری کنم ما به تولیدکنندگان قول می دهیم که تحریم های دخلی را برداریم و تحریم های خارجی را بی اثر کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تولید و صنعت