صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / ارز و طلا

ماجرای ارزهای گمشده دولتی چیست؟ _ پای دلارهای جهانگیری در میان است

کد خبر 2523 1399-01-27 18:44
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
خبر تکان‌دهنده بود. دیروز رئیس دیوان محاسبات در گزارشی که به مجلس داد، گفت که ۴.۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی ناپدید شده است. خبری که امروز دولتمردان آن را رد کردند.
ماجرای ارزهای گمشده دولتی چیست؟ _ پای دلارهای جهانگیری در میان است


براساس صحبت های عادل آذر، گزارش تفریغ بودجه نشان می دهد دلارهای دولتی سال ۹۷ سرنوشت مبهمی دارد و ۴.۸ میلیارد دلار آن بدون واردات کالا میان اشخاص توزیع شد و با ۲.۷ میلیارد دلار آن خاک و غذای سگ و گربه و نظایر آن وارد شد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده بود، مجموع ارزی که در سال ۹۷ به صرافی ها و وارد کنندگان کالا های اساسی و غیراساسی داده شده ۳۱میلیارد دلار بوده است که از این رقم حدود ۴.۸میلیارد دلار ما به ازای واردات کالا نداشته است.
همچنین قرار بوده حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت مابه التفاوت قیمت ارز به حساب بانک های عامل واریز شود که با پیگیری های دیوان تا سال ۹۸ تنها ۲ هزار میلیارد تومان آن بازگشته و ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد آن تاکنون بازنگشته است.

دولت روحانی که همواره دولت احمدی نژاد را متهم به بی انضباطی مالی می کرد، حالا خود در وضعیت دشواری قرار گرفته و متهم به عدم نظارت صحیح بر بودجه دولتی شده است.
در واکنش به گزارش رییس دیوان محاسبات که روز گذشته در نشست علنی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از تفریغ بودجه سال ۹۷ پرداخت، رئیس قوه قضاییه بلافاصله به دادستانی تهران دستور داد موضوع به صورت ویژه در یک شعبه اختصاصی مورد بررسی قرار بگیرد.
یک نماینده منتخب مجلس یازدهم هم به کنایه، این توییت را منتشر کرد:

این واکنشها باعث شد تا بلافاصله حسن روحانی به تکذیب گزارش دیوان محاسبات بپردازد. او با گلایه از گزارش دیوان محاسبات کشور در مورد دلارهای گمشده، گفت: من از عزیزان خواهش می ‎کنم بیان شان به گونه ای نباشد که مردم را دچار شبهه کند.
VID_20200415_182341_079
وی انگشت اتهام را سمت گزارش نهاد نظارتی مجلس برد و گفت که بخش ارز (در گزارش دیوان محاسبات) صد در صد غلط و کاملا بی اطلاعی محض بود.
پس از این صحبت ها، سخنگوی دولت هم به کمک روحانی آمد و حرف های او را تکرار کرد: تفریغ بودجه باید شامل گزارش همه دستگاه ها باشد. حتی یک دلار گم نشده است.
VID_20200415_162053_046
این همه درحالیست که صحبت های رئیس بانک مرکزی، گزارش دیوان محاسبات را تایید می کند. همتی در این رابطه گفته "گزارش دیوان محاسبات تا تاریخ ۹/۱۲ هست و از آن به بعد ۱۵ درصد ۴/۸ میلیارد دلار ارز دولتی رفع تعهد شده است. از ۳ میلیارد دلار ارز باقی مانده، عده ای درحال وارد کردن کالا هستند و زمان می برد. ۱/۵میلیارد دلار از آن ۳ میلیارد، سرنوشت نامعلوم دارد و پرونده آن به تعزیرات ارسال شده است".
VID_20200415_162101_072
اما داستان این دلارهای بازنگشته، به بحران ارزی سال ۹۷ بازمی گردد. زمانی که دولت برای کنترل بازار، ارز ۴۲۰۰تومانی موسوم به "دلار جهانگیری" را در اختیار واردکنندگان قرار داد تا با آن جنس ارزان وارد کرده و تورم را کنترل کنند.
عدم نظارت بر این واردکنندگان، یک بازار کاذب در داخل ایجاد کرد و دلارهای جهانگیری از مقاصدی سردرآورد که به برگزاری جلسات دادگاه مفاسد اقتصادی در سال ۹۸ منتهی شد.
حالا دوباره در سال پایانی دولت، این دلارها تبدیل به مصیبتی برای دولتی شده که ادعای پاکدستی داشت اما بازهم نتوانست از دلارهای دولتی به خوبی مراقبت کند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / ارز و طلا


تیتر های خواندنی