صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / خودرو

واسطه ها از فروش ثبت نامی خودرو چقدر سود می کنند؟

کد خبر 154064 1400-06-05 17:42
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دبیر انجمن خودروسازان گفت: روش فروش خودرو از طریق قرعه کشی باعث ایجاد رانت شده است و فروش هر خودرو حدود ۱۰۰ میلیون تومان رانت توزیع می‌کند.
واسطه ها از فروش ثبت نامی خودرو چقدر سود می کنند؟


احمد نعمت بخش با بیان اینکه خریدارانی که در قرعه کشی های خودرو شرکت می کنند، بیشتر دلال و واسطه گر هستند، گفت: متاسفانه ۸۵ درصد خریداران خودرو یا دلال یا سرمایه گذارانی هستند که تنها به فکر سرمایه گذاری بوده و در اصل نیازمند نیستند، چرا که طرح قرعه کشی بر این اساس راه اندازی شد که خودرو به دست مصرف کننده واقعی برسد.
او در خصوص دلیل این ادعا که ۸۵ درصد خریداران خودرو ، واسطه هستند توضیح داد:  یک شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد داریم که خدمات پس از فروش خودرو را رصد می کند که به منظور رضایت مشتریان راه اندازی شده است؛ یعنی زمانی که خودرویی به فروش می رود، بعد از ۲ تا ۳ ماه شرکت بازرسی با فرد خریدار تماس می گیرد که آیا از عملکرد خودرو رضایت دارید یا خیر؟ آیا تا بحال مشکلی برای خودرویتان پیش آمده است یا خیر؟ که ۸۰ درصد خریداران می گویند خودرو را فروخته اند؛ یعنی نشان می دهد خودرو به دست مصرف کننده واقعی نرسیده است.
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه روش فروش خودرو با قرعه کشی باعث ایجاد رانت شده است، ادامه داد: قرعه کشی خودرو باعث ایجاد رانت شده است، یعنی فروش هر خودروی ایران خودرو ۱۰۰ میلیون تومان رانت توزیع می کند. این شرکت خودروسازی می توانست با ۱۰۰ میلیون تومان سود خودرو را بفروشد.

نعمت بخش با بیان اینکه ایران خودرو اکنون هر خودرو را با ۳۵ میلیون تومان ضرر می فروشد، گفت: یک خریدار، خودرویی که ایران خودرو با ۳۵ میلیون تومان ضرر می فروشد را می خرد و ۱۰۰ میلیون تومان سود می کند.
به گفته دبیر انجمن خودروسازان، برنامه های پیش فروش باعث هجوم خریداران می شود چرا که بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول سرگردان داریم.
دبیر انجمن خودروسازان گفت: زمانیکه قرعه کشی آغاز می شود پول های سرگردان هجوم می آورند و مردم سریع خودرو را می خرند، در صورتی که بارها این را گفته ایم که خودرو اگر تک نرخی و از زیان خارج شود، مردم هر زمان که بخواهند می توانند ماشین بخرند و دیگر نیاز به قرعه کشی نیست، یعنی از تجربه دهه ۷۰ استفاده کنند که خودرو را باید در حاشیه بازار فروخت.
به اعتقاد نعمت بخش جسارت و تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو وجود دارد اما متاسفانه در خصوص قیمت گذاری این قاطعیت وجود ندارد.
بازنشر از خبرفـوری

در صورتی که نیاز به خدمات کارشناسی خودرو ، تشخیص رنگ شدگی و آپشن خودرو نیاز دارید می توانید با کارشناسان کارن در تماس باشید .
برای دریافت مشاوره و مشاهده خدمات کارشناسی خودرو و تشخیص رنگ شدگی ، این صفحه را ملاحظه فرمایید .کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / خودرو