صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / راه و مسکن

تشریح مشکلات ساخت مسکن در طرح های دولتی شرایط ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی در سال فراهم نیست

کد خبر 154158 1400-06-06 09:05
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
کارشناس اقتصاد مسکن گفت: مشکل اصلی ساخت مسکن‌ به واسطه طرح های دولتی این است که با توزیع رانت همراه است.
تشریح مشکلات ساخت مسکن در طرح های دولتی شرایط ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی در سال فراهم نیست


مهدی سلطان محمدی به موانع و مشکلات وعده دولت سیزدهم مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال پرداخت .بخشهایی از این گفت وگو  را در ادامه می خوانید. 
 آقای رییسی در جریان جلسه رای اعتماد وزیران در مجلس شورای اسلامی و در اولین روز جلسه هیات دولت عنوان کرد که برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال را اجرا خواهد کرد. به اعتقاد شما این برنامه به شکل و شمایلی خواهد بود و آیا شبیه پروژه مسکن  مهر  است؟ به اعتقاد من در شرایط کنونی چنین سیاستی برای ساخت یک میلیون مسکن در سال محقق نخواهد شد و ضرورت دارد تا دولت برنامه اجرایی خود را ارایه و اعلام کند از طریق چه منابع مالی می خواهد این پروژه را اجرا کند. اما آنچه از شواهد امر پیداست پیش بردن چنین برنامه ای غیر از کمک گرفتن از منابع اعتباری بانکی و افزایش پایه پولی از سوی بانک مرکزی امکان پذیر نیست و حتی اگر چنین منابعی هم تامین شود این موضوع با سیاست کنترل تورم در تعارض است.
 خیلی از نگاه های کارشناسی این است که دولت نباید مسکن ساز باشد، بلکه باید شرایط تهیه مسکن ارزان قیمت را برای مردم فراهم کند؛ نظر شما  چیست؟ بیش از ۹۵ درصد مسکنی که تاکنون در کل کشور ساخته شده از سوی مردم و بخش خصوصی بوده است و ساخت یک بنا با وجود آنکه زمین و مصالح ساختمانی و امکانات مالی آن مهیا باشد کار چندان دشواری نیست که مردم از پس آن برنیایند و همان گونه که در سال های گذشته نیز به ساخت و ساز پرداختند امروز هم می توانند. اما مشکل اصلی در محدودیت هایی است که در این بخش وجود دارد و باید گفت در این زمینه دولت مدیر بهتری نیست، نه دلسوزتر است و نه برنامه ریزی دقیق تر و بهتری دارد و نه سریع تر پروژه های ساختمانی را تمام می کند و تنها مزیت دولت این است که زمین رایگان دارد که همین زمین رایگان را هم می تواند به مردم بدهد تا خانه سازی کنند و اگر هم قرار است با شرایط خاصی مسکن بسازد آن شرایط را برای مردم و  بخش خصوصی نیز فراهم کند.  تجربه نشان داده که دولت در تصدی این امور نمی تواند موفق تر ازبخش خصوصی و خانوارهایی که برای ساخت مسکن خود تلاش می کنند،عمل کند بنابراین نمی توان گفت سرمایه گذاری در بخش مسکن نیازمند ورود دولت است این درحالی است که در بخش هایی نظیر بخش های زیرساختی مانند راه آهن و فرودگاه ها که بخش خصوصی نمی تواند وارد شود نیازمند حضور دولت هستیم اما موضوع ساختمان سازی موضوع ساده ای است که مردم از پس ساخت آن برمی آیند و مشکل درجای دیگری است و در صورتی که زمین، منابع مالی و مصالح ساختمانی و امکانات آن فراهم باشد مردم ساخت و ساز می کنند. ضمن آنکه اگر مردم امروز استطاعت مالی کافی داشته باشند،می توانند بخش تقاضا را تحریک کنند و بخش عرضه نیز که امروز با محدودیت های زیادی در بخش زمین تا مصالح ساختمانی و مقررات دست و پاگیر اداری و تنگناهای سیستم بانکی روبروست محدودتر از قبل شده است و شاهد آنیم که میزان ساخت و ساز ها در کشور بین ۴۰۰ تا۵۰۰ هزار مسکن در سال است و امکان ساخت یک میلیون واحد ساختمانی در این شرایط مهیا نیست مگر اینکه گشایشی در اقتصاد کلان کشور حاصل شود و باید گفت دولت باید سیاستگذاری درستی در بخش مسکن داشته باشد.  
 در مقابل این نظر که گفته می شود دولت نباید مسکن بسازد، پاسخ داده می شود که پیمانکاران بخش خصوصی این کار را می کنند، اما دیده می شود که بسیاری از این پیمانکاران به ابزارهای قدرت متصل  هستند.  نظر شما  چیست؟ مشکل اصلی در ساخت این گونه مسکن ها این است که با توزیع رانت همراه است که فسادآور هم خواهد بود. یک بخش در این قبیل از پروژه ها رانت های دولتی است و اگر این گونه از رانت ها برداشته شود اوضاع تغییر می کند، حال اگر این رانت ها ازجمله زمین رایگان و مصالح زیر قیمت بازار و اعتبارات بانکی در اختیار دولت قرار گیرد این رانت در توزیع زمین، توزیع مصالح ساختمانی و توزیع اعتبارات وجود خواهد داشت اما اگر این رانت حذف شود دولت دیگر مزیت رقابتی نسبت به بخش خصوصی نخواهد داشت و در این مدت هم شاهد بودیم که مسکن سازی دولت همواره با کیفیت پایین تر و با زمان بیشتری بوده که نسبت به مسکنی که شخصی ساز بوده، قابل مقایسه نیست.   
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / راه و مسکن