صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تا ۲۵ تیر ماه، دولت دستمزد را ۴۲ درصد افزایش دهد

کد خبر 2634 1399-01-27 22:02
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
«نشست مجازی کارگر ایرانی» توسط پایگاه اطلاع‌رسانی خانه کارگر با حضور یک نماینده مجلس شورای اسلامی و یک فعال کارگری و معاون دبیرکل خانه کارگر برگزار شد.
تا ۲۵ تیر ماه، دولت دستمزد را ۴۲ درصد افزایش دهد


«مصطفی کواکبیان» نماینده تهران، ری، شمیرانات در مجلس شورای اسلامی که یکی از سخنرانان «نشست مجازی کارگر ایرانی» بود، گفت: «میزان افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و تورم ۴۱ درصد سال ۹۸ و خط فقر اعلامی دولت تطابقی ندارد.» 
وی با اشاره به امضا نکردن مصوبه افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد از سوی نمایندگان گروه کارگری، گفت: «من به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گویم که نرخی که به عنوان دستمزد ابلاغ شده است، رضایت بخش نیست.»  
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: «برخی صاحبنظران اقتصادی معتقدند که اگر دستمزد به میزان بالاتری تعیین می شد کارفرمایان، کارگران خود را اخراج می کردند و قراردادهای کار را هم اجرا نمی کردند. این وظیفه وزارت کار است که بر چنین اموری نظارت کند و جلوی اخراج کارگران را بگیرد.» 
وی افزود: «وزیر صنعت، معدن و تجارت هم می گوید که اگر حداقل دستمزد بیشتر از ۲۱ درصد و مجموع مزد و مزایای مزدی بیشتر از این حدود ۳۰ درصد افزایش می یافت، کارفرمایان قراردادهای کار را اجرا نمی کردند و تولید هم متضرر می شد اما من به ایشان گفتم مگر شما وزیر صنعت نیستند چرا اجازه می دهید که کارفرمایان اینگونه با کارگران برخورد کنند و به آنها فشار وارد کنند و شما را به توقف جریان تولید تهدید کنند؟»   
کواکبیان در پاسخ به این پرسش که چرا میان کارمندان دولت و کارگران بر سر افزایش حقوق تبعیض وجود داشته باشد، گفت: بودجه ۹۹ را ما نمایندگان مجلس تصویب نکردیم. در شرایطی، گفتند کرونا در جامعه شیوع پیدا کرده و مجلس هم باید تعطیل شود. در نهایت با توافق رئیس مجلس با سران سایر قوا و دستگاه های نظارتی برای تصویب بودجه ۹۹ حکم حکومتی گرفته شد. 
وی با اشاره به عدم رعایت سه جانبه گرایی از سوی دولت در ابلاغ بخشنامه دستمزد ۹۹ و ابلاغ مصوبه شورایعالی کار در رابطه با مزد ۹۹ بدون جلب نظر نمایندگان کارگران، گفت: «حکمرانی مطلوب این است که رضایت همه گروه ها جلب شود. به یاد دارم که در ابتدای رو کار آمدن آقای احمدی نژاد، دو میزان افزایش برای تعیین دستمزد اعلام شد.»  
کواکبیان افزود: «آن زمان ۱۳ یا ۱۴ تصمیم گرفتیم که در وزارت کار تجمع کنیم اما فرماندار تهران اعلام کرد که نباید هیچ اجتماعی در این مکان برگزار شود. به ما پیشنهاد دادند که در ورزشگاهی اطراف بهشت زهرا(س) جمع شویم که من به شوخی گفتم ما می خواهیم برای زنده ها سخنرانی کنیم، نه درگذشتگان.» 
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: «من فکر می کنم که امروز هم سه جانبه گرایی توسط دولت اجرایی نشده است اما اعتقاد دارم این دولت از خودمان است و ما می توانیم به صورت قانونی و بدون شکایت از آن افزایش دستمزد را پیگیری کنیم و از دولت بخواهیم که پاسخگو باشد.» 
وی افزود: «کارگران در مورد حداقل دستمزد توقع زیادی از دولت ندارند و می خواهند که برابر تورم و هزینه های سبد معاش دستمزد افزایش یابد. در نهایت شاید دستمزد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش یابد و این خواسته بزرگی نیست.»   
در ادامه این برنامه «ناصر چمنی» رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری که به صورت اینترنتی در این گفتگوی زنده شرکت می کرد، با بیان اینکه در کشور ما حد سه جانبه گرایی همین قدر است و نه بیشتر، گفت: «این در حالی است که بیش از ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشور و حدود ۴ ملیون بازنشسته چشم انتظار افزایش حداقل دستمزد بودند به میزان آبرومندانه و انسانی بودند.» 
وی با بیان اینکه امروز دولت نشان داد که بزرگترین کارفرمای کشور است، گفت: «ما زمانی از این دولت حمایت کردیم و آن را از خودمان دانستیم اما امروز می بینیم که دولت می خواهد بهترین کارفرما برای تمام کارفرمایان باشد.» 
چمنی افزود: «متاسفانه کسی صدای نمایندگان در شورایعالی کار را نشنید. دولت از کرونا استفاده کرد تا سفره ما را خالی کند؛  آنهم در شرایطی که قدرت خرید کارگران در ۱۲ ماه اخیر ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافت. این در حالی است که دولت در یک رقم تنها ۲۰۰ درصد قیمت بنزین را افزایش داد اما حالا بر سر افزایش چند درصد حداقل دستمزد بحث می کند و می گوید که بیشتر از ۲۱ درصد مقدور نیست!» 
وی با بیان اینکه دولت چراغ خاموش رویه تعیین حداقل دستمزد را تغییر می دهد، گفت: «بر سر حرف خود هستیم و تاکید داریم که رویه های فعلی بیشترین ضرر را به کارگران وارد می کند. کارگران در شکایت از دولت خود مختار هستند و می توانند به صورت فردی یا از طریق انجمن های صنفی شکایت خود را ثبت کننند.»
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری، افزود: کانون عالی انجمن های صنفی کارگری هم از دولت شکایت کرده است و ما از کارگران دعوت می کنیم به صورت فردی شکایت کنند. متاسفانه روز گذشته دولت با ابلاغ بخشنامه افزای حداقل دستمزد، آبی پاکی را بر دست کارگران ریخت. 
وی تصریح کرد: تا دیروز انتظار داشتیم که مذاکره از سر گرفته شود. حالا هم اعلام می کنم که من حاضر هستم از محل زندگی خود در تبریز به تهران بیایم و مجدد در جلسات شورایعالی کار شرکت کنم تا به مزد عادلانه و متناسب با سبد هزینه های معاش خانوارهای کارگری دست یابیم. 
در ادامه این برنامه «حسن صادقی» معاون دبیرکل خانه کارگر و رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری که به صورت اینترنتی در این گفتگوی زنده شرکت می کرد، با تقدیر و تشکر از اعضای کارگری شورایعالی کار، گفت: «گروه کارگری به رهبری بردار عزیزم آقای «علی خدایی» در این مذاکرات شرکت کرد. کار ارشمندی انجام شد و ابلاغ بخشنامه دستمزد هم چیزی از ارزش های آنها کم نمی کند و ذره ای احترام شان را متزلزل نمی کند.» 
وی افزود: «همچنین از آقای «حسین کمالی» مشاوز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیرکل حزب اسلامی کار تشکر می کنم که با نمایندگان کارگران در شورایعالی کار همراهی کردند تا توفیقات زیادی را داشته باشند؛ اما مصوبه افزایش دستمزد سال ۹۹ هم تلخی داشت و هم شیرینی. شیرینی اش این بود که وزیر کار وعده داد که حق مسکن کارگران را با پیگیری از هیات دولت از ۱۰۰ به ۳۰۰ هزار تومان برساند.»  
معاون دبیرکل خانه کارگر، تضریح کرد: «سازمان تامین اجتماعی هم از افزایش حق بن کارگری به ۴۰۰ هزار تومن بهره مند می شود؛ چراکه مصوب شد که بن کارگری مبنای کسر حق بیمه قرار گیرد اما تنها گروهی که بسیار از افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد متضرر شد و سرش بی کلاه ماند، بازنشستگان تامین اجتماعی بودند؛ چراکه برابر ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی حداقل مستمری نباید از حداقل دستمزد کمتر باشد.» 
وی با اشاره به بخشنامه مزد سال ۹۹ افزود: «امیداورم دولت تا ۲۵ تیرماه یعنی روز تامین اجتماعی اقدام به اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان و رساندن مزد و مزایای مزدی به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کرده است؛ چراکه دیگر نباید انتظار داشته باشد که برایش کف و سوت بکشیم.»  
صادقی با بیان اینکه دولت تلاش کرده است که تعیین مزد سال ۹۹ رااز چارچوب سبد معیشت خارج کند، گفت: «در سال های ۹۶ و ۹۷ نمایندگان کارگری در شورایعالی کار تلاش کردند که قطار مزد را در ریل سبد معیشت بی اندازند و طرف های مذاکره را مجبور به پذیرش این امر کنند اما دولت برای امسال خلاف قاعده و ماده ۴۱ عمل و قطار مزد را از ریل سبد معیشت خارج کرد.» 
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، افزود: «امیدواریم تا ۲۵ تیر ماه دولت با احتساب افزایش حق مسکن و ترمیم مزد، میزان افزایش دستمزد را به ۴۲ درصد برساند.»   

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی