صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

خزر فقط 100 سال زنده است

کد خبر 2649 1399-01-27 23:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
بررسی مدل‌ها از وضعیت دریای خزر نشان می‌دهد که آب خزر دیگر بالا نخواهد آمد و همچنان با کاهش مواجه خواهد شد. احداث سدهای متعدد بر رودخانه ولگا در روسیه، گرمایش جهانی و تبخیر آب، سطح آب دریاچه خزر را کاهش داده است.
خزر فقط 100 سال زنده است


سازمان نقشه برداری به تازگی با توجه به تصاویر ماهواره ای اعلام کرده که سطح آب دریای خزر کاهش یافته است. این اتفاق از مدتی قبل، نشانه های خود را در سواحل خلیج فارس در ایران به نمایش گذاشته بود؛ ساحل دریای خزر در بخش هایی از خلیج گرگان و تالاب گمیشان پسروی داشته است. این اتفاق تمام کشورهای همسایه خزر را درگیر کرده و این دریاچه را با تهدید جدی مواجه می کند.دریاچه خزر دارای نوسانات بلندمدت، میان مدت و سالانه است و در فصول مختلف براساس میزان بارندگی ها و ذوب شدن یخ ها، سطح دریاچه تغییرکرده و حتی تا 20سانتی متر بالا می آید. آب دریاچه خزر آخرین مرتبه در اوایل دهه 80بالا آمد و پس از آن شروع به پایین رفتن کرد. اما 5سال پیش آب خزر باید دوباره افزایش می یافت و به حالت قبل بازمی گشت که این اتفاق نیفتاد و آب خزر همچنان پایین ماند. گرمایش جهانی و احداث سد 2عامل مهم دراین اتفاق است.
سدهای متعدد جان خزر را گرفته اند بخش اعظم آب دریاچه خزر از رودخانه ولگا در روسیه تامین می شود. در شمال رود ولگا زمین های یخ زده ای وجود دارد که در سال های اخیر به دلیل افزایش گرمایش جهانی، یخ ها ذوب شده و این نقاط به زمین های کشاورزی تبدیل شده است. توسعه کشاورزی در این بخش، طی 2 دهه اخیر موجب افزایش سد بر رودخانه ولگا شد.محمدرضا فاطمی، متخصص اکوبیولوژی دریا که به ویژه در حوزه دریای خزر به پژوهش و مطالعه پرداخته به همشهری می گوید: «بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که 40سد بر رودخانه ولگا احداث شده که به کاهش آب ورودی خزر از طریق ولگا منجر شده است.» او می گوید: 25درصد آب شیرین ورودی به خزر هم که از رودخانه های ایران، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان تامین می شود به دلیل احداث سد در این کشورها، کاهش یافته، اما نقش رود ولگا بسیار بیشتر است.عامل دیگری که دریاچه خزر را با کاهش سطح مواجه کرده، مسئله گرمایش جهانی و تبخیر آب از سطح دریاست که منجر به از دست رفتن بخشی از آب خزر می شود. 2 عامل سد و گرمایش و تبخیر در دراز مدت اثر قابل توجهی بر خزر گذاشته و به دلیل دریاچه و بسته بودن خزر و عدم دسترسی به آب های آزاد، این تأثیرات قابل توجه بوده وخزر را به طور جدی تهدید می کند.فاطمی می گوید: « بررسی مدل ها از وضعیت دریای خزر نشان می دهد که آب خزر دیگر بالا نخواهد آمد و همچنان با کاهش مواجه خواهد شد و با این روند تا 100سال دیگر خزر خشک می شود و از بین می رود.»
بیشترین پسروی خزر در استان گلستان استعمق دریای خزر در سواحل ایران حدود یک هزار متر است و نسبت به دیگر کشورهای همسایه خزر، از بیشترین عمق برخوردار است. به همین دلیل، کمترین پسروی در سواحل ایران و بیشترین پسروی در سواحل روسیه و قزاقستان رخ داد. محمدرضا فاطمی، متخصص اکوبیولوژی دریا می گوید: درایران، بیشترین میزان پسروی دریا در استان گلستان رخ خواهد داد و این اتفاق در شهرهایی که کانون های جمعیتی شمال کشور را تشکیل می دهند به میزان کمتری به وقوع خواهد پیوست.به گفته او، طی سال های اخیر خلیج گرگان و تالاب گمیشان با پسروی آب دریای خزر مواجه شده اند که به وضوح قابل مشاهده است و در نهایت تالاب های شمالی ایران از جمله تالاب انزلی را از دست خواهیم داد.فاطمی تأکید می کند: تکامل حوضه آبریز در طول میلیون ها سال رخ می دهد و نمی تواند در برابر تغییرات ناگهانی و شدید، تاب بیاورد و به همین دلیل به مرور بسیاری از موجودات در این پیکره آبی از بین خواهند رفت.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی