صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

پذیرش کامیون‌ها با میانگین زمانی ۲ دقیقه در مرز بازرگان

کد خبر 173781 1400-10-09 15:14
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سخنگوی گمرک گفت: در ۴۸ ساعت گذشته حدود یک هزار و ۴۰۰ کامیون در مرز بازرگان برای ورود به کشور پذیرش شده که میانگین زمانی آن کمتر از دو دقیقه است.
پذیرش کامیون‌ها با میانگین زمانی ۲ دقیقه در مرز بازرگان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: با نزدیک شدن سال جدید میلادی و ارسال محموله های تجاری قبل از پایان سال و تعطیلات سال نو از سوی شرکت ها، در نظر گرفتن جایزه صادراتی از سوی آنکارا و نزدیک شدن مهلت انقضای مصوبه ورود کشنده های با سال ساخت ۳ساله که عمدتا سال ساخت آنها ۲۰۱۸هست، صف های طولانی برای ورود محموله ها به مرز بازرگان تشکیل شده است.
وی افزود: متاسفانه در فصل سرما قرار داریم و رانندگان عزیز قبل از ورود به پارکینگ های مرزی ترکیه از حداقل امکانات برخوردار نیستند با این اوصاف با هماهنگی های صورت گرفته با کنسولگری ایران در ارزروم و گمرک گوربلاغ ترکیه چند ملاقات مرزی صورت گرفت.
سخنگوی گمرک توضیح داد: اولین تاکید در این گفتگوها رعایت صف، سرعت بخشی به خروج از ترکیه و ورود به بازرگان و حتی پیشنهاد ورود تعدادی از کامیون ها از بازارچه مرزی ساری سو بود که پیشنهاد آخر به دلیل کمبود نیرو وامکانات در گمرک ترکیه مورد پذیرش قرار نگرفت.
لطیفی افزود: در سمت ایران نیز تمام محوطه ها تخلیه شد تا گنجایش پذیرش کامیون افزایش یابد و حتی بخشی از تشریفات گمرکی با ترانزیت داخلی به گمرکات مقصد محول شد.
وی تاکید کرد: در ۴۸ساعت گذشته تمام کارکنان و مدیران گمرک در مرز بازرگان در آماده باش کامل هستند و با وجود محدودیت در محوطه ها، پذیرش روزانه از ۴۵۰ کامیون به ۷۰۰ کامیون ، افزایش یافته است که این امر یک اقدام جهادی است. جمع کامیون های در حال تردد در مرز از روزی هزار کامیون عبور کرد(۷۰۰دستگاه ورودی و ۳۰۰دستگاه خروجی) که این میزان در بهترین شرایط در گذشته کمتر از ۹۰۰دستگاه بود.
سخنگوی گمرک گفت: با اقدامات جهادی صورت گرفته و هماهنگی هایی که با طرف ترکیه ای و همه سازمان های همجوار وجود دارد، امیدواریم طی دو سه روز آینده سریعا همه کامیون ها پذیرش شوند و روند عادی به مرز تجاری بازرگان برگردد.
وی افزود: با اضافه شدن نیروها، تخلیه محوطه ها و اقدامات شبانه روزی، از زمان ارائه اسناد هویتی به پلیس گذرنامه تا بررسی اسناد کالا و کنترل های مبارزه با قاچاق با احتساب همه مشکلات از جمله سامانه سازمان های دیگر هر کامیون در کمتر از دو دقیقه پذیرش می شود.
لطیفی در پایان تاکید کرد: ساخت و ساز استاندارد در مرزها با توجه به استانداردهای جهانی رویه های گمرکی، مدیریت مرزهای تجاری براساس قوانین به ویژه ماده ۱۲ قانون گمرکی و تحت امر گمرک، اصلاح فرایندها و تقویت نهاد گمرک مانند همه کشورها می تواند هم در مرحله ساخت و هم در مرحله عملیات و هماهنگی های داخلی و بین المللی با وحدت رویه از بروز مشکلات جلوگیری کند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


خبر جدید درباره مرحله دوم یارانه کمک معیشتی
سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: دومین مرحله پرداخت یارانه، برای تمام افرادی که در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست بازبینی خود را ثبت کرده بودند، واریز شد.

ایران شریک تجاری مطمئن روسیه است/ توسعه همکاری در بخش انرژی
معاون نخست وزیر روسیه با تبیین توافق‌های صورت گرفته میان ایران و روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران شریک دیرینه و مطمئن تجاری و اقتصادی روسیه است و روابط دو کشور در بالاترین سطح سیاسی است.

اقدام دولت یونان، دزدی دریایی است
سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: اقدام یونان نسبت به نگه داشتن کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و آن را دزدی دریایی دانست.

بخشی از اعتبار ۵ میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ هدف‌گذاری روابط تجاری ۴۰ میلیارد دلاری
وزیر نفت از اختصاص اعتبار پنج میلیارد دلاری روسیه به ایران و امضای چند قرارداد در حوزه انرژی خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم روابط تجاری دو کشور در همه زمینه‌ها را به ۴۰ میلیارد دلار برسانیم.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید