صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

اسپیس ایکس ۱۰۵ ماهواره به مدار زمین برد

کد خبر 175630 1400-10-26 18:42
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اسپیس ایکس به طور موفقیت آمیز دومین موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ میلادی را به فضا فرستاد.
اسپیس ایکس ۱۰۵ ماهواره به مدار زمین برد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، در این عملیات که روز پنج شنبه انجام شد، حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب، قسمت اول آن به مقر فضایی روی زمین بازگشت و روی پدی فرود آمد که در چند مایلی مکان پرتاب قرار دارد.
کیت تایس مدیر بخش مهندسی قابلیت اعتماد(reliability engineering) اسپیس ایکس در این باره گفت: همانطور که شنیده اید، فالکون ۹ برای دهمین بار فرود آمده است. در کل، این صد و دومین عملیات بازیافت موشک شرکت به حساب می آید.حدود یک ساعت پس از پرتاب، ماهواره ها در مدار خود قرار گرفتند.

عملیات مذکور «ترنسپورتر ۳» نام گرفته که ۱۰۵ ماهواره را به مدار قطبی ببرد. ماهواره هایی که در این مدار قرار می گیرند از بالای قطب های زمین گذر می کنند. شرکت های رصد زمین بیشتر اوقات ماهواره ها را به این مدار ارسال می کنند زیرا راحت تر می توانند کل سیاره را هر روز رصد کنند.
۱۰۵ ماهواره این ماموریت اندازه های مختلفی داشتند به طوریکه برخی کوچکتر از یک قوطی نوشابه، برخی به اندازه یک جعبه کفش و برخی دیگر به اندازه یک ماشین لباسشویی بودند.

ماهواره های اوکراینی Sich۲_۱ با وزن ۱۷۰ کیلوگرم بزرگتر از بقیه بودند. این ماهواره ها برای ثبت عکس از سوی دولت اوکراین به فضا ارسال شدند. چند ماهواره متعلق به شرکت های ICEYE فنلاند و کاپلا اسپیس آمریکا نیز در این ماموریت به فضا ارسال شدند. این دو شرکت سعی دارند خوشه ای کوچک از ماهواره ها در مدار زمین بسازند. ناوگان ماهواره های آنها قابلیت های مشابهی دارد و برای رصد زمین، اقیانوس ها و یخچال های قطبی به کار گرفته می شود.
همچنین از این تعداد، ۴۴ ماهواره به شرکت «سوپر داو» تعلق داشتند که برای عکاسی از زمین به فضا ارسال شدند. این شرکت علاوه بر ابزارهای گفته شده، ناوگانی از ۲۴۰ ماهواره رصد زمین در مدار دارد.

از سوی دیگر شرکت «پلنت» تصاویری از قبل و بعد از عملیات پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس ثبت کرده است. در حقیقت این تصاویر با کمک خوشه ماهواره های اسکای ست ثبت شده است. این ماهواره ها به اندازه یک یخچال کوچک هستند و می توانند اجسامی روی زمین به کوچکی ۵۰ سانتی متر را رصد کنند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


رویداد خوشامدگویی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان جدید برگزار می‌شود
رویداد خوشامدگویی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان جدید دوم خرداد ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود.

دستاوردهای حوزه «فناوری‌ ژئوماتیک» به نمایش گذاشته می شود
نمایشگاه دستاوردهای حوزه مشاهدات زمین و فناوری های ژئوماتیک اول خردادماه در خانه نوآوری و فناوری ایران برگزار می شود.

صندوق‌های پژوهش ستون فقرات زیست‌بوم فناوری کشور هستند
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش ستون فقرات زیست‌بوم فناوری کشور هستند، گفت: طی ۱۰ سال اخیر بودجه این صندوقها افزایشی نداشته است.

سیاست‌گذاری باز برای توسعه فناوری و نوآوری/ مشارکت پارک‌ها در تدوین آیین‌نامه‌ها
معاون فناوری وزارت علوم گفت: سیاست ما برای توسعه فناوری و نوآوری در کشور، سیاستگذاری باز است یعنی در فرآیند سیاستگذاری از مشارکت فناوران و نوآوران کشور بهره خواهیم برد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید