صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

کشف کربن عامل حیات توسط مریخ‌نورد کنجکاوی

کد خبر 176692 1400-10-29 15:46
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
ناسا از کشف کربن عامل حیات توسط مریخ‌نورد کنجکاوی در سطح این سیاره خبر داده است. مقدار بالای این کربن موجب توجه متخصصان شده است.
کشف کربن عامل حیات توسط مریخ‌نورد کنجکاوی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این کربن از نظر ویژگی‌ها مشابه با کربن موجود بر روی زمین است و لذا می‌تواند نشانه‌ای از وجود حیات در سطح این سیاره باشد.
هنوز مشخص نیست این کربن چگونه به سطح مریخ رسیده و البته ممکن است این انتقال از طریق راه‌های غیر بیولوژیک رخ داده باشد.
مریخ‌نورد کنجکاوی مدتی است در حال حفاری سطح مریخ برای شناسایی ترکیبات شیمیایی در این سیاره است. ابزار مریخ‌نورد قادر به تشخیص نسبت ایزوتوپ‌های مختلف یا به عبارت دیگر اتم‌های یک عنصر با تعداد نوترون‌های مختلف در هسته آنها هستند. انتظار می‌رفت که ایزوتوپ کربن _۱۳ رایج‌ترین ایزوتوپ در مریخ باشد، اما حدود نیمی از نمونه‌های گرفته شده در طی حفاری اخیر حاوی مقادیر شگفت انگیزی از کربن _۱۲ بودند.
موجودات زمینی از کربن ۱۲ برای سوخت و ساز مواد غذایی خود استفاده می‌کنند و گیاهان هم از آن برای انجام فتوسنتز استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد مریخ‌نورد کنجکاوی شواهدی از حیات باستانی در مریخ کشف کرده است، با این حال، ناسا می‌گوید ما هنوز برای اطمینان از چرخه کربن سیاره سرخ به اندازه کافی اطلاعات نداریم.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


جشنواره ایده تا محصول در صنعت ارتباطات برگزار می شود
جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات با هدف حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خلاق و فعالان این صنعت با حمایت ستاد فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی برگزار می‌شود.

گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود
جلسه بررسی پیشرفت عملکرد سامانه نظام ایده ها و نیاز ها (نان) به منظور پیشبرد اهداف این سامانه ملی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  ISC برگزار شد.

گوگل در روسیه ورشکسته شد
به گفته سخنگوی گوگل زیرمجموعه شرکت در روسیه تصمیم دارد اعلام ورشکستگی کند زیرا مقامات این کشور حساب بانکی آن را توقیف کرده اند.

همکاری سه جانبه با محوریت شبکه ملی اطلاعات آغاز شد
در راستای ساماندهی مراکز داده عمومی و اختصاصی و ارائه دهندگان خدمات ابری در شبکه ملی اطلاعات، تفاهم‌نامه همکاری ۳ جانبه در وزارت ارتباطات منعقد شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید