صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تیم مذاکره کننده آمریکا در وین تغییر کرد

کد خبر 176991 1400-11-02 11:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
گفته می شود فردی که از او به عنوان «معمار تحریم های ضدایرانی» یاد می شود، از تیم مذاکره کننده آمریکا در وین جدا شده است.
تیم مذاکره کننده آمریکا در وین تغییر کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، «ان بی سی نیوز» به نقل از منابع آگاه از اعمال تغییر در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین خبر داد.
گفته می شود «ریچارد نفیو» عضو کلیدی تیم آمریکا، برای عهده دار شدن نقشی دیگر در وزارت خارجه این کشور، از ادامه حضور در وین باز می ماند.
البته دو منبع آگاه گفته اند که نفیو و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره مسیر مذاکرات وین اختلاف نظر داشته اند.
دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اسفند ۹۹ و حدود دو ماه بعد از در اختیار گرفتن سکان کاخ سفید، نفیو را به عنوان معاون رابرت مالی برگزید.
نفیو از معماران شبکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دولت اوباما و نویسنده کتاب «هنر تحریم‌ها؛ نگاهی از درون میدان» است. وی معتقد است که اِعمال تحریم باید سه ویژگی مهم داشته باشد: اول ایجاد رنج در جامعه هدف، دوم جلب اجماع دیگر دولت‌ها و سوم اثرگذاری بر تغییر رفتار دولت هدف.
داشتن این ویژگی‌ها و تجربیات از سوی نفیو موجب شد تا دیدگاه های متفاوتی درباره حضور او در تیم بایدن و تأثیری که وی می‌تواند بر پیشبرد سیاست‌های کاخ سفید در قبال ایران داشته باشد شکل بگیرد.
یک دیدگاه این بود که با توجه به تجربه نفیو، هدف انتصاب وی، هوشمندسازی تحریم‌های پیشین است، به این ترتیب که کدام تحریم‌ها به عنوان مشوق، لغو یا تعلیق شوند؟ کدام تحریم‌ها روی میز مذاکره قرار بگیرند؟ کدام تحریم‌ها هم‌چنان حفظ شوند؟
دیدگاه دیگر این بود که هر کس ساختمانی را ویران کرده است، بخوبی می‌داند که چگونه آن را ترمیم کند.
آن زمان مانور رسانه‌های غربی بر روی این موضوع بود که رابرت مالی در قبال اعمال تحریم‌های ایران چندان سرسخت نیست حال آنکه انتخاب نفیو به عنوان معاون وی سبب شکل گرفتن این سوال در ذهن می‌شود که «چطور ممکن است که دو فرد با دیدگاه‌های متفاوت در یک موضوع خاص، با یکدیگر همکاری کنند»؟
نفیو زمانی مدعی شده بود که تحریم‌ها می‌تواند بخش مفیدی از سیاست خارجی باشد اما تنها در صورت ادغام در یک استراتژی کامل و آن هم با در نظر گرفتن جنبه‌های دیپلماسی، همکاری بین‌المللی و تقویت فشار.پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید