صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

تولید فیلتر آب زنده با کیفیت بالا و هزینه کم

کد خبر 177052 1400-11-02 16:35
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
فیلترهای آب تجاری اگر چه کیفیت مناسبی دارند، اما در گذر زمان فرسوده و مسدود می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از نوعی غشای زنده می‌تواند راه حل مناسبی باشد.
تولید فیلتر آب زنده با کیفیت بالا و هزینه کم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، فیلترهای تجاری آب به خوبی پاتوژن های مضر را حذف کرده و برای تکمیل فرایند تصفیه مناسب هستند. اما آنها به مرور زمان مسدود می‌شوند و در نتیجه سرعت تصفیه آب کاهش می‌یابد. محققان دانشگاه فناوری مونتانا در آمریکا با تخمیر مخلوطی از شکر، چای سیاه، سرکه سفید مقطر و آب یک غشای زنده فیلتر و تصفیه آب کم هزینه ابداع کرده‌اند.
هنگامی که این مایع در معرض هوا قرار می‌گیرد، به یک غشای نازک نفوذپذیر معروف به SCOBY (مخفف عبارت کشت همراه با همزیستی باکتری‌ها و مخمرها) تبدیل می‌شود.
این غشاء از ورقه‌های سلولز انباشته تشکیل شده که توسط باکتری موسوم به استوباکتر تولید می‌شوند و باکتری‌ها و قارچ‌های متنوع مخمر در آن وجود دارند. غشای SCOBY به طور سنتی در تولید یک نوع نوشیدنی تخمیر شده به نام کامبوچا استفاده می‌شود.
استفاده همزمان از دو فیلتر تصفیه سنتی و جدید نشان داد، اگرچه هر دو در به دام انداختن میکروب‌های مضر مؤثر بودند، اما غشای SCOBY به طور قابل توجهی در برابر رسوب زیستی بهتر عمل می‌کند، شرایطی که در آن انبوهی از باکتری‌ها موادی لزج تولید می‌کنند که مانع از جریان آب می‌شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت در آینده نه چندان دور برای تجاری سازی این فیلتر ارزان قیمت تصفیه آب اقدام شود.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان حوزه ICT به زودی نهایی می شود/ ایجاد مشوق برای فریلنسرها
معاون وزیر ارتباطات گفت: جزئیات آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه آینده کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، نهایی می شود.

رشد یک پله ای اینترنت ثابت و موبایل ایران در رده بندی جهانی/ سنگاپور همچنان صدرنشین اینترنت ثابت
گزارش اسپیدتست از میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت در جهان نشان می دهد جایگاه ایران در رده بندی اینترنت موبایل ۷۳ و اینترنت ثابت ۱۴۴ است که هر دو نشان دهنده یک پله رشد است.

بررسی موانع استفاده از فناوری برای سالمندان در ایران/ لزوم ارائه فناوری های شناختی و رباتیک
معاون سیاست‌گذاری سازمان فناوری اطلاعات گفت: ارائه فناوری‌های شناختی، رباتیک و اینترنت اشیا می‌تواند نقش بسزایی در فراهم کردن شرایط سالمندی سالم برای سالمندان در کشور ایفا کند.

استفاده از روشی جدید برای اندازه گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه
پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس استفاده از روش های آنالیز چند- راهی برای اندازه‌گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه را در نمونه های بیولوژیکی با بکارگیری طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی،بررسی کردند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید